Masakazu Daibo znovu otevřel svou restauraci zaměřenou na speciality z úhořů v malém městečku Namie v severovýchodním Japonsku, které muselo být zcela evakuováno po havárii jaderné elektrárny Fukušima z 11. března 2011. Téměř žádné sousedy ale nemá. Jeho podnik v centru Namie je obklopen opuštěnými budovami a prostranstvími zarostlými plevelem, píše agentura AFP.
Deset let po mohutném zemětřesení a následné vlně cunami, které způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu, obce kolem postižené elektrárny stále nenašly cestu k obnově.
Kvůli poškození jaderné elektrárny bylo 12 procent území prefektury Fukušima znepřístupněno a na základě nařízení nebo z vlastního rozhodnutí se odsud vystěhovalo na 165.000 obyvatel. Po dekontaminačních pracích úřady již mnoho oblastí znovu prohlásily za bezpečné. Lidé, kteří dříve v postižených lokalitách žili, se ale navzdory finančním pobídkám a levným nájmům vrátit zdráhají.
Masakazu Daibo se k návratu odhodlal loni a převzal restauraci, kterou založil jeho dědeček v Namie asi devět kilometrů od poškozené jaderné elektrárny. Do městečka se kvůli radioaktivnímu zamoření několik let mohl vydávat jen na krátké návštěvy.
"Zůstalo jen město bez lidí. Působilo to jako filmové kulisy," řekl AFP 65letý Daibo. "Potkával jsem tam jen toulavé psy, krávy a prasata," dodal.
Kvůli radiaci musely být zdi restaurace strženy a Masakazu Daibo musel vyhodit všechno, co se nacházelo uvnitř. Věří ale, že díky jeho kuchyni zákazníci znovu objeví "chuť nedávné minulosti". "Doufám, že moje přítomnost bude pro toto město paprskem světla," prohlašuje.
Omezení ale byla zrušena zatím jen pro pětinu rozlohy Namie, jehož současná populace (1580 obyvatel) tvoří pouze 7,5 procenta počtu obyvatel před březnem 2011. Školy ve městě mají nyní 30 žáků, zatímco před deseti lety to bylo téměř 1800.
Pro mnohé někdejší obyvatele prefektury Fukušima jsou hlavní překážkou pro návrat obavy z radiace a nedůvěra v proces dekontaminace prováděný vládou. "Ne že bych se nechtěla vrátit, ale já se vrátit nemůžu," říká Megumi Okadaová, která v době neštěstí čekala třetí dítě a prefekturu opustila, přestože nebydlela v zóně určené oficiálně k evakuaci. "Jako matka chci předejít rizikům, která by mohl návrat znamenat pro mé děti," dodává 38letá žena, jež v současné době žije v Tokiu.
Pro některé dřívější obyvatele chutná návrat domů hořce. Třiaosmdesátiletý Takao Kohata se nastěhoval zpět do obce Minamisoma severně od poničené elektrárny, ale rodiče jeho čtyř vnoučat jim nedovolují ho navštěvovat kvůli strachu z radiace. "Naprosto rozumím jejich obavám, ale je mi trochu smutno a cítím se osamělý," uvedl.
Stejně starý Masaru Kumawa se před třemi lety vrátil do Namie, ačkoli při cunami v roce 2011 ztratil manželku. Nyní vede sdružení, jehož cílem je posilovat sousedské vztahy. Navázat kontakt s ostatními je ale podle něj v této době těžké. "Byli dlouho pryč. Zvoníme na zvonky, ale z domů nikdo nevychází," říká.
Související
Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu
Japonská politická krize možná neskončí, naznačují odhady výsledků voleb
Japonsko , Jaderná elektrárna Fukušima
Aktuálně se děje
před 27 minutami
Dvojnásobná vražda v rodině na Teplicku. Případ řeší policie, má podezřelého
před 1 hodinou
Michal Sadílek bude v Nizozemsku pokračovat i nadále. V Twente má pokračovat do roku 2026
před 1 hodinou
Druhý impeachment v Jižní Koreji. Pravomocí zbavili i náhradního prezidenta
před 1 hodinou
Válka v Ukrajině: Rusové v noci opět útočili. Zemřelo nejméně 6 lidí, tvrdé boje pokračují
před 2 hodinami
Část Česka trápí smog, varovali meteorologové
před 2 hodinami
Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin
před 4 hodinami
Předpověď počasí na příští týden
včera
Česko může fungovat bez ruské ropy, přesto ji dál nakupuje. MPO poukazuje na logistické překážky
včera
Rusko a Kazachstán se snaží bagatelizovat spekulace o sestřelení letadla
včera
Slib jsem splnil, zdražování skončilo a máme se lépe než loni, prohlásil Fiala v projevu
včera
Izrael bombardoval letiště v Jemenu ve chvíli, kdy se na něm nacházel šéf WHO
včera
Počasí: Meteorologové vydali varování před náledím
včera
O nás bez nás. Francie chtěla vyjednat mír s Ruskem, ale bez Kyjeva, tvrdí Lavrov
včera
Selhání protivzdušné obrany? Sestřelení ázerbájdžánského letounu připomnělo tragédii MH17
včera
Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?
včera
Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?
Aktualizováno včera
Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří
včera
V pražské zoo zemřel velemlok čínský Karlo, zapsal se do Guinnessovy knihy rekordů
včera
Státní rozpočet je podvod, Fialova vláda jsou amatéři. Zeman ve vánočním poselství mluvil o urážce voličů
včera
Manželka syrského exprezidenta Asada Asma umírá na rakovinu
Manželka bývalého syrského prezidenta Bašára Asada, Asma al-Asadová, údajně bojuje s leukémií, což je agresivní forma rakoviny kostní dřeně a krve.
Zdroj: Libor Novák