Obnova japonských měst po havárii ve Fukušimě postupuje pomalu

Masakazu Daibo znovu otevřel svou restauraci zaměřenou na speciality z úhořů v malém městečku Namie v severovýchodním Japonsku, které muselo být zcela evakuováno po havárii jaderné elektrárny Fukušima z 11. března 2011. Téměř žádné sousedy ale nemá. Jeho podnik v centru Namie je obklopen opuštěnými budovami a prostranstvími zarostlými plevelem, píše agentura AFP.

Deset let po mohutném zemětřesení a následné vlně cunami, které způsobily největší nukleární neštěstí ve světě od havárie v ukrajinském Černobylu, obce kolem postižené elektrárny stále nenašly cestu k obnově.

Kvůli poškození jaderné elektrárny bylo 12 procent území prefektury Fukušima znepřístupněno a na základě nařízení nebo z vlastního rozhodnutí se odsud vystěhovalo na 165.000 obyvatel. Po dekontaminačních pracích úřady již mnoho oblastí znovu prohlásily za bezpečné. Lidé, kteří dříve v postižených lokalitách žili, se ale navzdory finančním pobídkám a levným nájmům vrátit zdráhají.

Masakazu Daibo se k návratu odhodlal loni a převzal restauraci, kterou založil jeho dědeček v Namie asi devět kilometrů od poškozené jaderné elektrárny. Do městečka se kvůli radioaktivnímu zamoření několik let mohl vydávat jen na krátké návštěvy.

"Zůstalo jen město bez lidí. Působilo to jako filmové kulisy," řekl AFP 65letý Daibo. "Potkával jsem tam jen toulavé psy, krávy a prasata," dodal.

Kvůli radiaci musely být zdi restaurace strženy a Masakazu Daibo musel vyhodit všechno, co se nacházelo uvnitř. Věří ale, že díky jeho kuchyni zákazníci znovu objeví "chuť nedávné minulosti". "Doufám, že moje přítomnost bude pro toto město paprskem světla," prohlašuje.

Omezení ale byla zrušena zatím jen pro pětinu rozlohy Namie, jehož současná populace (1580 obyvatel) tvoří pouze 7,5 procenta počtu obyvatel před březnem 2011. Školy ve městě mají nyní 30 žáků, zatímco před deseti lety to bylo téměř 1800.

Pro mnohé někdejší obyvatele prefektury Fukušima jsou hlavní překážkou pro návrat obavy z radiace a nedůvěra v proces dekontaminace prováděný vládou. "Ne že bych se nechtěla vrátit, ale já se vrátit nemůžu," říká Megumi Okadaová, která v době neštěstí čekala třetí dítě a prefekturu opustila, přestože nebydlela v zóně určené oficiálně k evakuaci. "Jako matka chci předejít rizikům, která by mohl návrat znamenat pro mé děti," dodává 38letá žena, jež v současné době žije v Tokiu.

Pro některé dřívější obyvatele chutná návrat domů hořce. Třiaosmdesátiletý Takao Kohata se nastěhoval zpět do obce Minamisoma severně od poničené elektrárny, ale rodiče jeho čtyř vnoučat jim nedovolují ho navštěvovat kvůli strachu z radiace. "Naprosto rozumím jejich obavám, ale je mi trochu smutno a cítím se osamělý," uvedl.

Stejně starý Masaru Kumawa se před třemi lety vrátil do Namie, ačkoli při cunami v roce 2011 ztratil manželku. Nyní vede sdružení, jehož cílem je posilovat sousedské vztahy. Navázat kontakt s ostatními je ale podle něj v této době těžké. "Byli dlouho pryč. Zvoníme na zvonky, ale z domů nikdo nevychází," říká.

Související

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 9 minutami

před 37 minutami

Volby v USA

Volby v USA startují. Harrisová může být první prezidentkou

Občané Spojených států amerických se v úterý po čtyřech letech vydávají k volebním urnám, aby rozhodli, kdo bude jejich příštím prezidentem. Ve vypjatém boji o Bílý dům stojí proti sobě kandidátka Demokratické strany Kamala Harrisová a bývalý prezident Donald Trump, který se pokouší o návrat. Průzkumy předpovídají těsný výsledek, který jen zdůrazňuje napjatou atmosféru letošních voleb.

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Úřad práce ruší desítky poboček. Zaměstnanci ale ohroženi nejsou

Úřad práce pokročil s transformací, která odstartovala již vloni a jejímž cílem je postupná přeměna úřadu na moderní, efektivně fungující a proklientsky zaměřenou organizaci, která pomáhá lidem najít novou práci, vydělávat víc peněz a řešit těžké situace. V rámci takzvané racionalizace pobočkové sítě dojde ke zrušení desítek menších pracovišť. Propouštění se však neplánuje. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. 

včera

včera

Policie ČR, ilustrační foto

Vražda na Klatovsku je objasněna. Podezřelou je důchodkyně

Od čtvrtečního večera vyšetřuje policie případ vraždy v nejmenované obci na Klatovsku v Plzeňském kraji. Usmrceného muže tam našli na pozemku před domem, přičemž byla zajištěna podezřelá osoba. Jde o sedmdesátiletou ženu, která byla krajskými kriminalisty obviněna ze zvlášť závažného zločinu vraždy.

včera

včera

včera

Maia Sanduová, nepřechýleně Sandu, je moldavská politička, 6. prezidentka Moldavské republiky, která mezi červnem a listopadem 2019 působila jako premiérka.

Proruští socialisté označili volby za zmanipulované. Pak se ozvala Gruzie

Moldavská prezidentka Maia Sanduová v neděli zvítězila ve druhém kole prezidentských voleb a obhájila svůj mandát, čímž upevnila prozápadní směřování země. Její vítězství nad proruským kandidátem Alexandrem Stoianoglem však zpochybnili moldavští socialisté, kteří výsledky označili za zmanipulované.  

včera

Volby v USA, ilustrační foto

Trump nebo Harrisová? Výsledek voleb se nemusíme dozvědět několik dní

Sčítání hlasů ve volbách v USA často trvá déle než v jiných zemích, což je způsobeno několika faktory, včetně decentralizovaného volebního systému, různorodosti volebních pravidel, vysokého počtu korespondenčních hlasů a důkladnosti při sčítání a ověřování hlasů. Díky tomu nemusí být výsledek voleb znám během volební noci a jak historie ukazuje, ani několik dní poté. Podívejte se, co vše sčítání hlasů ovlivňuje.

včera

USA

Republikáni vs demokraté: Jaký je rozdíl mezi největšími politickými stranami v USA?

Republikáni a demokraté jsou dvě hlavní politické strany ve Spojených státech, které se výrazně liší v názorech na řadu zásadních témat, včetně ekonomiky, zdravotní péče, přístupu k vládě, společenských otázkách a zahraniční politiky. Rozdíly mezi nimi vycházejí z dlouhodobě formovaných ideologií, historických událostí a odlišného přístupu k vládní roli ve společnosti.

včera

včera

George Washington při přeplutí Delaware

Historie plná zvratů a nečekaných momentů. Podívejte se na zajímavosti z amerických voleb

Americké prezidentské volby mají dlouhou a fascinující historii plnou nečekaných zvratů, kontroverzních výsledků i výjimečných kandidátů. Od prvních voleb v roce 1789 až po současné napínavé souboje přinášely události, které nejen utvářely budoucnost USA, ale i fascinovaly svět. Podívejme se na některé z nejzajímavějších momentů, které volební historii Spojených států provázely.

včera

Jak se USA brání volebním podvodům?

Volební úředníci EXKLUZIVNĚ pro EZ popsali, jak se USA brání volebním podvodům

Americké úřady čelí před prezidentskými volbami pokusům o falšování volebních registrací, dezinformacím a četným žalobám. Úředníci nadále ujišťují o bezpečnosti a legitimnosti procesu. Mnoho států zavedlo předčasné hlasování a korespondenční volbu, aby zajistilo přístupnost voleb. Dělají to navzdory obavám z podvodů, které mezi voliče zasévá především dezinformační scéna – vedená kandidátem Donaldem Trumpem.

včera

Ilustrační foto

Volby prezidenta USA 2024: Vše, co potřebujete vědět

Američané se připravují na 60. prezidentské volby, ve kterých se rozhodne, kdo se stane 47. prezidentem Spojených stát. Tento úřad je často považován za nejmocnější pozici na světě. Zároveň bude zvolen 50. viceprezident. Britský server The Guardian připravil přehled toho, co potřebují zahraniční pozorovatelé voleb vědět.

včera

včera

včera

Prezidentské volby v Moldavsku vyhrála Sanduová, čelila ruským pokusům zvrátit hlasování

Úřadující prezidentka Moldavska Maia Sanduová vyhrála druhé kolo prezidentských voleb s podporou 54 % voličů, čímž porazila proruského kandidáta a bývalého generálního prokurátora Alexandra Stoianogla. Sanduová, známá svou proevropskou orientací, oslovila vděčné občany a prohlásila, že Moldavsko „zvítězilo v bitvě za demokracii“. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy