Fukušima začala vypouštět radioaktivní vodu do oceánu. Bude se jí zbavovat 30 let

Provozovatel japonské jaderné elektrárny Fukušima začal dnes vypouštět radioaktivní vodu do Tichého oceánu, což bylo potvrzeno zahraničními zpravodajskými agenturami. Tento krok je opakovaně kritizován především Čínou.

Zároveň Čína zakázala dovoz všech mořských plodů z Japonska, uvedl server CNN. Premiér Jižní Koreje Han Duk-so vyzval Japonsko, aby informovalo transparentně o procesu vypouštění vody a několik desítek lidí protestovalo před japonskou ambasádou v Soulu. Jihokorejská policie zadržela nejméně 16 protestujících, kteří pronikli do budovy.

Postupné uvolňování více než 1,3 milionu tun radioaktivní vody z areálu Fukušimy, která byla poškozena zemětřesením a cunami v roce 2011, je plánováno na příštích 30 let. Problém ukládání této vody v elektrárně rostl, protože většina nádrží byla téměř plná. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) schválila plán Japonska na vypuštění této vody do oceánu v červenci.

Radioaktivní voda je před vypuštěním čištěna filtrem, který odstraňuje většinu nebezpečných prvků kromě tritia - radioaktivního izotopu vodíku, který je těžko separovatelný. Tento izotop je škodlivý pro lidské zdraví pouze při vysoké koncentraci, což podle expertů ve Fukušimě nehrozí. Radioaktivní voda je také ředěna mořskou vodou. Někteří vědci však mají obavy z dlouhodobých dopadů nízkých dávek radioaktivity, které mohou zůstat ve vodě.

Šéf MAAE Rafael Grossi uvedl, že odborníci agentury jsou na místě, aby zajistili bezpečné provedení procesu vypouštění a že budou zveřejňovat průběžně aktualizovaná data o tomto procesu.

Čína znovu kritizovala japonské rozhodnutí, označila ho za bezpečnostní problém s dopady na další země a tvrdila, že by mělo být více zemí, které by se o tomto rozhodnutí měly vyjádřit. Čína zakázala dovoz všech mořských produktů z Japonska a Hongkong oznámil, že provede kontroly dovozu japonských mořských produktů.

Navzdory protestům obyvatel Japonska a rybářů, kteří se obávají, že by to mohlo ovlivnit prodej ryb z této oblasti, bylo dnes na místě demonstrovat jen devět osob.
 

Související

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

Jeden neúspěch za druhým. Wildersovi se navzdory vítězství nedaří složit koalici

Geert Wilders nemá ani týden po volbách v Nizozemsku jasnou budoucí koalici. Při pokusu o sestavení vlády naopak utrpěl další neúspěch, když jeho krajně pravicovou Stranou svobody (PVV) odmítla i nová středopravicová strana Nová společenská smlouva (NSC). 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy