Testování vody u Fukušimy neprokázalo žádné zvýšení úrovně radioaktivity

Testování mořské vody u jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku, která začala v minulém týdnu vypouštět vodu z poškozeného reaktoru do oceánu, neprokázalo žádné měřitelné zvýšení úrovně radioaktivity.

Japonské ministerstvo životního prostředí informovalo o výsledcích provedených analýz. Proces vypouštění vody do oceánu byl silně kritizován Čínou, zatímco japonské firmy v okolí Fukušimy hlásí, že dostávají stovky hrozivých hovorů z čínských telefonních čísel.

Vypouštění radioaktivní vody z elektrárny Fukušima začalo ve čtvrtek. Podle provozovatele elektrárny, společnosti TEPCO, je celý proces bezpečný. Voda prochází důkladným filtračním systémem, který odstraňuje většinu nebezpečných složek s výjimkou tritia, což je izotop vodíku. Odborníci však zdůrazňují, že tritium je škodlivé až v případě vysokých koncentrací, které v případě vody z Fukušimy nehrozí.

Zvláštní pozornost je věnována sledování koncentrace tritia, a proto se pravidelně provádějí testy mořské vody na 11 místech v okolí elektrárny. První výsledky ukázaly, že koncentrace tritia je výrazně pod stanoveným limitem, a to přibližně sedm až osm becquerelů na litr.

Japonsko si pro tuto operaci stanovilo limit 1500 becquerelů na litr, což je přísnější hodnota než ta, kterou ustanovila Světová zdravotnická organizace (WHO). WHO považuje za bezpečnou vodu s obsahem tritia nižším než 10 000 becquerelů na litr.

Ministerstvo životního prostředí se zavázalo provádět pravidelné testy každý týden po dobu nejméně tří měsíců. Postupné vypouštění vody z Fukušimy do oceánu by mělo probíhat dalších 30 let.
 

Související

armáda Jižní Korea (Republic of Korea army - ROK army)

Politico: Ani Ukrajina, ani Blízký východ. Třetí světová začne v ještě žhavějším regionu

Východní Asie je podle serveru Politico nejvážnější hrozbou pro světový mír. Agrese, která zde panuje, je větší než cokoliv, co by si Střední východ nebo Evropa dokázaly představit. Agresivní válka Číny a Ruska proti Ukrajině sblížila Jižní Koreu a Japonsko, se spoustou americké pomoci na pozadí. Udržet je pohromadě, aby odradily Peking, bude pro Donalda Trumpa jedním z nejdůležitějších zahraničněpolitických úkolů.

Více souvisejících

Japonsko Jaderná elektrárna Fukušima

Aktuálně se děje

před 28 minutami

před 51 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Vladimir Putin

Rusko je připraveno jednat s Ukrajinou na Slovensku, řekl Putin

Rusko hodlá usilovat o ukončení války na Ukrajině, kterou Moskva zahájila plnohodnotnou invazí do sousední země v únoru 2022. Prohlásil to ve čtvrtek ruský prezident Vladimir Putin, podle kterého by případné mírové rozhovory mohlo hostit Slovensko. 

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Sestřelení letu J2-8243 letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Sestřelení letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines: Co vše zatím víme?

Ázerbájdžán ve čtvrtek vyhlásil den smutku za oběti letecké nehody v Kazachstánu, při níž zahynuly desítky lidí. Zatímco příčiny havárie letu J2-8243 společnosti Azerbaijan Airlines zůstávají nejasné, začínají se objevovat otázky ohledně možné role ruského protivzdušného systému v této tragédii. Agentura Reuters s odkazem na několik anonymních zdrojů uvedla, že letadlo bylo údajně sestřeleno ruským obranným systémem.

včera

Pantsir-S

Pantsir-S. Co je zač ruský systém, který zřejmě sestřelil ázerbájdžánské dopravní letadlo?

Pantsir-S (v kódu NATO: SA-22 Greyhound) je ruský systém protivzdušné obrany krátkého a středního dosahu, který kombinuje raketové a kanónové zbraně. Je určen k ochraně strategických objektů, vojenských základen nebo jednotek před různými druhy leteckých hrozeb, jako jsou letadla, vrtulníky, řízené střely, bezpilotní prostředky (drony) a dokonce i raketové projektily. 

Aktualizováno včera

Pád letadla společnosti Azerbaijan Airlines

Ázerbájdžánské dopravní letadlo sestřelila ruská raketa. Kreml se bouří

Ruská vláda varovala před šířením nepodložených „hypotéz“ o příčině pádu letadla společnosti Azerbaijan Airlines, při kterém ve středu v Kazachstánu zahynulo 38 lidí. K incidentu došlo u města Aktau, přičemž přežilo 29 z 67 lidí na palubě. Tragédie vyvolala spekulace, že havárii mohl způsobit zásah ruského systému protivzdušné obrany v čečenské oblasti. Ázerbájdžánské vládní zdroje pro Euronews následně potvrdily, že ruská střela země-vzduch skutečně způsobila středeční havárii letadla.

včera

včera

včera

včera

Lavrov: Rusko se nespokojí s příměřím ve válce na Ukrajině

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov uvedl, že Rusko se nespokojí s příměřím v ukrajinské válce, pokud nebudou splněny jeho požadavky na „právně závazné záruky“. Upozornil na to server Moscow Times.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy