Vězeňská služba: Otakar T. neměl sebevražedné úmysly

Praha - Otakar T., jediný obviněný v případu zavražděné devítileté Anny J., pobýval ve vězeňské cele pankrácké vazební věznice se spoluvězněm, který neovládal český jazyk ani nebyl nijak obeznámen s případem. Informoval o tom ve středu Jiří Tregler, generální ředitel Vězeňské služby ČR.

Podle generálního ředitele si v inkriminovaný den, tedy 21. března, obviněný Otakar T. četl noviny, ve 23. hodin proběhla kontrola, obviněný pak na lůžku spal. "V době mezi 23. hodinou a 2.30 hodinou ranní proběhly další kontroly, v 2.45 hodin už ale obviněný visel oběšený na trubce závěsu toalety," uvedl Jiří Tregler.

K vazebně stíhanému vězni okamžitě přivolali rychlou záchranku, do té doby oživovací pokusy prováděla i vězeňská stráž. "Ve 3.17 minut byl obviněný převezen do nemocnice a obnoveny jeho životní funkce, ale za dva dny na následky sebevražedného pokusu zemřel," doplnil generální ředitel Vězeňské služby.

Ten dále vysvětloval, že Otakar T. mohl mít nejen erární tepláky, ale třeba i vlastní oděv, předpisy a řády vazebního stíhání to totiž dovolují. "Neměli jsme ani poznatky, že obviněný údajně trpěl sebevražednými sklony. Žádné takové příznaky nezjistil ani psycholog, u kterého obviněný absolvoval pohovor," řekl Jiří Tregler.

Dozor nad obviněným byl podle generálního ředitele vykonáván standardním způsobem, kontroly byly ale prováděny mnohem častěji. "Nelze ale přijít na celu, rozsvítit světlo a zjišťovat, zda dotyčná osoba spí. Dozorce se musí spokojit pohledem do průzoru dveří cely," uzavřel Jiří Tregler. Vězni totiž mají nárok na osm hodin nepřerušeného spánku.

Nepřetržitý dozor, ať už prováděný pomocí kamer nebo osobně, by podle něj porušoval práva obviněného zakotvená v listině práv a svobod. Ze stejného důvodu nelze podat obviněnému ve vazbě tlumící léky, pokud psychiatr nerozhodne jinak. Otakar T. nemohl být ani umístěn do zvláštní cely krizového oddělení, neboť k tomu nebyly splněny zákonné podmínky. "Ale ani takováto cela člověku v sebevraždě nezabrání," upozornil Tregler. Vězeňská služba podle něj není za sebevraždu vězně odpovědná od změny zákona v roce 1992.

Okolnosti smrti Otakara T. tak nadále zůstávají nejasné. "V dopise na rozloučenou, který adresoval svým blízkým, se obviněný k činu nepřiznal," uvedl Tregler. Vietnamský spoluvězeň v inkriminované době spal. Otakar T. prý před sebevraždou upravil svoji postel tak, aby se zdálo, že v ní stále spí.

Z vyšetřování Vězeňské služby ČR vyplynulo, že dozorci v tomto případě nepochybili. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) si vyžádal její doplnění, požadoval ale pouze srovnání legislativních úprav a výkonu vazby v ČR a v zemích západní Evropy.

"Tyto země jsou ale co do počtu sebevražd až za námi, důvodem je právě dodržování práv vězňů," uvedl Tregler. Česká republika se v rámci Evropy umístila na sedmém místě. Vedou postsovětské země východní Evropy, kde se ale podle Treglera například nedodržuje zákaz bezpečnostních kamer na celách. V České republice spáchá sebevraždu průměrně 4,8 vězně z 10 tisíc, například ve Francii je to 14,6, ve Švédsku 17,7 a v Dánsku dokonce 22,1.

"V současné době nechystáme systémové změny, neboť například při instalaci kamer na cely bychom narazili na evropské směrnice, vybavení věznic, které vězňům dává příležitost se oběsit, pak nemůžeme rekonstruovat z finančních důvodů," uvedl Tregler a dodal, že kdyby se v cele byly trubky z plastu, Otakar T. by se stejně dobře mohl oběsit na posteli, klice od okna či mříži.

Související

Více souvisejících

policie

Aktuálně se děje

před 21 minutami

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Ukrajinská armáda

Výcvik ukrajinských vojáků v Polsku: Jak přesně probíhá a co se důstojníci učí?

Na monitoru se objevuje řada živých záběrů z dronů, které snímají bojiště v ruské Kurské oblasti, kde ukrajinské síly od srpna čelí ruským jednotkám. Před monitorem sedí ukrajinský důstojník, jehož oči jsou upřeny na obrazovku. Kousek za ním se shlukují další důstojníci kolem velké papírové mapy, na níž se vinou složité linie ukrajinských a ruských vojenských pozic.

před 9 hodinami

Robert Fico

Prestižní deník si posvítil na Fica. Odhalil skutečné směrování a postoje Slovenska

Premiér Slovenska Robert Fico podnikl mezi 31. říjnem a 5. listopadem 2024 oficiální návštěvu Číny. Na tuto cestu ho doprovázela nezvykle velká delegace, která zahrnovala osm ministrů, dva náměstky ministrů a zástupce 56 slovenských firem a obchodních asociací. Delegace navštívila Peking, Hefei a Šanghaj, kde se zúčastnila zahájení Čínské mezinárodní výstavy importů, uvedl server The Diplomat.

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

včera

Vít Rakušan

Rakušan vyjednal pro policisty ještě tisícikorunu navíc

Vicepremiér a ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) představil zástupcům odborů bezpečnostních sborů parametry plánovaného růstu platů policistů a hasičů pro příští rok. Nad rámec už schválených 1500 Kč získá každý policista i hasič dalších 1000 Kč jako součást stabilizačního příspěvku, informovalo ministerstvo vnitra v tiskové zprávě. 

včera

včera

včera

včera

COP29

Jde vůbec o počasí? Na COP29 dostalo pozvánku víc ropných lobbistů než zahraničních delegací

Fosilní paliva a jejich vliv na klimatické konference se znovu dostaly do centra pozornosti na letošním klimatickém summitu COP29, který se koná v Ázerbájdžánu. Podle informací od deníku The Guardian bylo na konferenci jako hosté ázerbájdžánské vlády pozváno nejméně 132 vedoucích pracovníků a zaměstnanců ropných a plynárenských společností. Tito hosté získali speciální akreditaci „hostitelské země“, což jim poskytlo privilegovaný přístup na jednání.

včera

Scholz po dvou letech zvedl telefon a zavolal Putinovi

Německý kancléř Olaf Scholz si poprvé po dvou letech volal s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Podle serveru DW to potvrdil mluvčí spolkové vlády. Oba státníci spolu mluvili asi hodinu, Berlín hodlá o obsahu rozhovoru informovat členské státy NATO. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy