Sokolov - Za smrt tehdy 33letého Roma Ľudovíta Kašpara v Kynšperku v roce 2012 může podle lékařského posudku zákrok dvou kynšperských policistů. Přidušením mu způsobili otok mozku, který byl, spolu se selháním dalších orgánů, příčinou jeho smrti, zaznělo dnes u soudu. Policisté z kynšperkého oddělení Policie ČR Pavel Herink a Vítězslav Novák jsou kvůli tomu obžalovaní z usmrcení z nedbalosti. Stále jsou ale v činné službě.
Posudek, který vypracovali na žádost poškozených lékaři z 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, stanovil, že Kašpar zemřel v důsledku toho, že jej policisté při zákroku povalili na zem, nasadili mu pouta a tlačili k zemi. To samo o sobě 113 kilogramů vážícího muže vedlo k omezení dýchání a následnému zastavení oběhu.
U soudu dnes zazněly i posudky, které měly říct, jestli zákrok probíhal podle pravidel policie. Podle Roberta Firsta, který dříve učil na Policejní akademii, ano. Jak u soudu řekl, už samotné neuposlechnutí výzvy od policistů je důvodem k zákroku. A to i v případě, že podezřelý z nějakého důvodu výzvám nerozumí. Soudce Milan Tomeš na to reagoval poznámkou, že to bychom mohli mít i robotické policisty.
Bránil se nadlidskou silou
Ačkoli je obžaloba postavena na tom, že policisté při zákroku použili nepřiměřené násilí, dnes se u soudu řešilo i to, jestli vůbec k zákroku muselo dojít. Z výpovědí svědků i samotných policistů totiž nevyplývá jasně, že by Kašpar někoho napadal. Jen údajně mluvil nesmysly, a hrozil policistům, kteří po něm chtěli dechovou zkoušku.
Na to také poukázal znalec z oboru kriminalistiky Zdeněk Náchodský, podle něhož se situace vůbec neměla zvrhnout do rvačky. "Pochybili a zvolili špatnou taktiku násilí. Nikde ve výpovědích není, že by útočil," uvedl Náchodský.
Policisté svorně tvrdí, že Kašpar se choval agresivně, vyhrožoval jim a při pokusu jej zpacifikovat se bránil s nadlidskou silou. Až pomocí páky pomocí obušku jej přitlačili k zemi. Pak ale ztratil vědomí a o dva dny později v nemocnici zemřel.
Tušíte, co je Dekáda romské inkluze?
Dekáda romské inkluze 2005 - 2015 je mezinárodní iniciativa dvanácti států (Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Chorvatsko, Černá Hora, Česká republika, Maďarsko, Makedonie, Rumunsko, Slovensko, Srbsko, Španělsko), která probíhá od roku 2005 do roku 2015. Slovinsko a Spojené státy mají status pozorovatele.
Jde o politický závazek zúčastněných států, jež dává jedinečnou možnost řešit chudobu, sociální vyloučení a diskriminaci romských komunit v regionálním měřítku. Při naplňování programu je podstatné plné využití a zapojení Romů samotných.
Dekáda není novou institucí, nepřináší další byrokracii ani nové finanční prostředky, umožňuje jednotlivým státům především výměnu dobrých zkušeností. Aktivity realizované v rámci Dekády budou financovány ze státních rozpočtů zúčastněných států. Kromě základních cílů v oblasti vzdělání, zaměstnání, bydlení a zdravotní péče iniciativa řeší průřezová témata diskriminace, děti, rodovou rovnost a chudobu, informuje web vláda.cz.
Dekáda byla oficiálně zahájena v únoru 2005 v Sofii v Bulharsku za účasti premiérů z 9 zakládajících zemí, předsedou Open Society Institute a prezidenta Světové banky. Každý ze zúčastěných států Dekády předsedá po dobu jednoho roku Mezinárodnímu řídícímu výboru, koordinuje mezinárodní aktivity Dekády a aktivně komunikuje se sekretariátem iniciativy. Česká republika přistoupila do iniciativy Dekáda romské inkluze v letech 2005–2015 na základně vládního usnesení ze dne 26. ledna 2005.
1. listopadu 2024 20:41
Policisté budou protestovat i za vyšší platy. S udělováním pokut se nepočítá
Související
Romové nesouhlasí se zproštěním Ukrajince v případu tragédie u brněnské přehrady
Policie řeší VIDEA nejen z Brna, Romové vykřikovali protiukrajinská hesla
Aktuálně se děje
včera
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
včera
CNN: Červenou fata morgánu nahradí modrý posun. Výsledkům voleb bude první hodiny kralovat Donald Trump
včera
O prezidentovi USA rozhodne Pensylvánie. Co z tohoto státu udělalo cíl zájmu Trumpa i Harrisové?
včera
OBRAZEM: Výstavba tramvajové trati na Václavském náměstí pokračuje
včera
Trump se v den voleb pomstil novinářům. Nepohodlným médiím zakázal vstup do volebního štábu
včera
Volební místnosti v USA čelí bombovým hrozbám z ruských mailů. 15 států povolalo Národní gardu
včera
Policie v Kapitolu zadržela muže politého hořlavinou. Další v Michiganu hrozil útokem, pokud vyhraje Trump
včera
Trump prohlásil, že uzná volební porážku. Pod jednou podmínkou
včera
Netanjahu nečekaně vyhodil ministra obrany Galanta. Izraelci se bouří
včera
Nejistý výsledek prezidentských voleb v USA: Rozhodne jen hrstka klíčových států
včera
Proč swing states rozhodují o budoucím prezidentovi USA?
včera
Volby v USA: Co bude, až místnosti zavřou? Vítěze nemusíme znát několik dní
včera
Registrace, fronty i ztráta volebního práva. Volby v USA se od těch českých značně liší
včera
Může Trump vyhrát? Teď už závisí jen na jediném faktoru, připouští jeho poradci
včera
Voliči demokratů a republikánů se vzájemně nenávidí. Americký politolog vysvětlil proč
včera
Expert pro EZ popsal, proč je Trump hrozbou pro americkou demokracii
včera
Volební právo není v USA samozřejmost. Jak může odsouzený zločinec Trump hlasovat?
včera
Konec éry Joea Bidena. Jak bude sledovat volby končící prezident?
včera
USA pod palbou hoaxů. Dva státy kvůli volbám posílily kybernetické útoky a dezinformační kampaně
včera
Americké volby jako obrovská bezpečnostní operace. Barikády jsou kolem sídel kandidátů i soukromých podniků
Bezpečnostní opatření okolo amerických prezidentských voleb už jedou naplno. Zátarasy a jiná fyzická bezpečností opatření jsou zajištěna v okolí sídel kandidátů Kamaly Harrisové a Donalda Trumpa. Své podniky chrání rovněž soukromníci.
Zdroj: Jakub Jurek