Policie "odčerpala" zločincům majetek za miliardy, zabavené položky lze koupit v e-shopu

Policie od roku 2011 zajistila pachatelům trestné činnosti majetek za 63 miliard Kč. Majetek za 10,3 miliardy korun byl takzvaně odčerpán - propadl státu či z něj byla nahrazena škoda poškozeným nebo mohlo jít o peněžité tresty. Suma 10,3 miliardy vyjadřuje hodnotu majetku, který se z celkového množství zabaveného majetku nevrátil pachatelům.

Pavel Zeman
doporučujeme

Novinářům to dnes řekli nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman a ředitel Národní centrály proti organizovanému zločinu Jiří Mazánek.

"Hodnota odčerpaného majetku se bude dále zvyšovat, a to v závislosti na pravomocném ukončení déletrvajících kauz, u nichž stále trvá zajištění majetku," uvedl Zeman.

Loni hodnota majetku zajištěného pachatelům trestné činnosti meziročně klesla. V trestním řízení byl zajištěn majetek za 5,3 miliardy korun, což je meziročně o 2,6 miliardy méně. Dosud nejvíce se podařilo zajistit v roce 2016, a to 9,9 miliardy korun.

Pachatelům trestné činnosti policie zabavuje podle Mazánka například peníze na účtech, nemovitosti, vozy, ale třeba i elektroniku nebo domácí spotřebiče. V minulosti byl zajištěný například i dostihový kůň, letadlo nebo třeba loď. "V současné době dokážeme zabavit například i obchodní podíl a spravovat ho a prodat ho," uvedl Mazánek.

V roce 2017 začalo v rámci ministerstva vnitra fungovat Centrum zajištěných aktiv, které zabavený majetek spravuje. Zabavené věci pachatelům se pak daří prodávat prostřednictvím e-shopu. Aktuálně si zájemci mohou koupit třeba několik vozů značky Audi či BMW, k mání je i Porsche.

Policie a státní zastupitelství v roce 2011 vytvořily síť specialistů na finanční vyšetřování, nyní čítá asi 210 policistů a zhruba stovku státních zástupců.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hasiči odmítají kritiku ohledně zásahu v Bohumíně, zveřejnili časový sled

09.08.2020 19:40 Aktualizováno Ředitel moravskoslezských hasičů Vladimír Vlček dnes odmítl kritiku jejich zásahu při sobotním…

Česko se chystá na návštěvu Pompea, budou krátkodobá dopravní omezení

07.08.2020 11:24 V souvislosti s návštěvou amerického ministra zahraničí Mikea Pompea nechystá česká policie žádná…

Hamáček ve sporu s armádou, hasiči hájí využití Smartwings k cestě do…

06.08.2020 16:43 Hasiči hájí využití letadla soukromých aerolinek Smartwings k dopravě záchranného týmu do Libanonu,…

Policista při zásahu v chatové oblasti zastřelil muže

06.08.2020 13:30 Při zásahu v chatové oblasti u obce Smržov na Jindřichohradecku policista ve středu večer zastřelil…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama