Česko dostalo zelenou od von der Leyenové. EK schválila upravený plán obnovy

Evropská komise schválila Česku upravený Národní plán obnovy, který přinese dodatečných 2,2 miliardy eur (přes 56 miliard korun) na čistou energetiku a transformaci průmyslu. Praha může v rámci celého plánu využít 9,2 miliardy eur (přes 224 miliard korun). Šéfka EK Ursula von der Leyenová při té příležitosti navštívila českou metropoli.

EK o svém stanovisku informovala na webu s tím, že Česko do plánu zařadilo další investice, například do cenově dostupného bydlení a digitalizace systému distribuce elektřiny. Podle von der Leyenové se počítá i s investicemi do obnovitelných zdrojů nebo čisté dopravy. 

Podle komise došlo ke změnám v původním plánu kvůli narušení dodavatelských řetězců, zvýšení cen ve stavebnictví vinou dražších materiálů nebo vysoké inflaci v loňském a letošním roce.

Premiér Petr Fiala (ODS) na sociální síti X uvedl, že využil příležitosti a se šéfkou EK mluvil o klíčovým tématech, jako je migrace a energetika. "Pro Česko je nesmírně důležité, aby jádro zůstalo preferovaným čistým zdrojem energie. Děláme a budeme pro to v rámci naší evropské politiky dělat naprosto všechno," napsal. 

Von der Leyenová podle předsedy vlády potvrdila, že volbu energetického mixu mají v rukou jednotlivé členské státy. "Česká republika bude do budoucna potřebovat i další jaderné reaktory, proto je pro nás současné dokončení notifikačního procesu velkou prioritou. Věřím, že dnešní jednání přispělo k tomu, že se v procesu posuneme zase o kousek dál," dodal.

Rozhodnutí Evropské komise ještě musí potvrdit unijní summit. Česko poté získá část prostředku v rámci přefinancování programu, zbylé peníze budou uvolňovány postupně podle stanoveného harmonogramu. 

Související

Více souvisejících

Ursula von der Leyenová evropská komise dotace Petr Fiala (ODS) EU

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

Karel Schwarzenberg: Přátelé přichystali rozloučení pro veřejnost v Lucerně

Česko se rozloučí se zesnulým exministrem zahraničí Karlem Schwarzenbergem během druhého prosincového víkendu. Kromě posledního rozloučení v katedrále svatého Víta se chystá i akce pro veřejnost v prostorách paláce Lucerna. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy