Nejmocnější lidé Evropy: Putin skončil až třetí, nevyhrála ani von der Leyenová

Giorgia Meloniová, předsedkyně italské vlády, představuje jednu z nejvýraznějších postav současné evropské politiky. Podle žebříčku prestižního magazínu Politico je také nejmocnější osobou v Evropě, a předběhla tak stálice, jako je šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová nebo ruský prezident Vladimir Putin.

V čele strany Bratři Itálie, která vychází z tradic krajní pravice, dokázala během necelé dekády přetvořit svůj obraz z ultranacionalistky na političku, s níž jsou evropské i americké elity ochotny spolupracovat. Tento vzestup jí umožnil konsolidovat moc doma, prosazovat kontroverzní agendu a zároveň se etablovat jako významný hráč na mezinárodní scéně.

Když se Meloniová stala první ženou v čele italské vlády, mnozí předpokládali, že její koalice krajně pravicových stran se rychle rozpadne. Místo toho se její vláda stala jednou z nejstabilnějších v poválečné historii Itálie, což přispělo k uklidnění politického klimatu a přilákání zahraničních investorů. Meloniová si pečlivě buduje image „alfa lídra“ – schopného, nekompromisního politika, který dokáže ovládat domácí scénu i vyjednávat na evropské úrovni.

Tento obraz upevnila nejen svými činy, ale i rétorikou. Například poté, co ji opoziční politik označil za „mrchu“, reagovala na veřejném setkání klidným, ale ostrým tónem: „Já jsem ta mrcha, Giorgia Meloniová. Jak se máte?“ Tento moment se stal virálním a posílil její pověst neohrožené a dominantní političky.

Za touto fasádou stability se však skrývá alarmující eroze demokratických principů. Meloniová čelí kritice za omezování svobody projevu, včetně podávání žalob na své kritiky. Mezi oběti jejích právních útoků patří například zpěvák Brian Molko, který ji během koncertu nazval fašistkou, nebo učitel, jenž ji označil za neonacistku. Média a novináři státní televize dokonce vstoupili do stávky na protest proti cenzuře ze strany vlády.

Kromě toho Meloniová ostře kritizuje soudce, kteří zpochybňují legálnost jejích politik. To vedlo k nárůstu výhrůžek smrtí vůči některým soudcům a nutnosti policejní ochrany. Rada Evropy nedávno varovala, že její kritika ohrožuje nezávislost soudnictví.

Meloniová tvrdě vystupuje proti LGBTQ+ komunitě, kterou označuje za „lobby“ propagující „genderovou ideologii“. Její vláda zakázala vydávání rodných listů dětem narozeným prostřednictvím náhradního mateřství či lesbickým párům a schválila zákon trestající náhradní mateřství až dvěma lety vězení. Od jejího nástupu k moci zároveň vzrostl počet trestných činů z nenávisti vůči LGBTQ+ osobám.

V otázce migrace Meloniová razí tvrdou linii, kterou prosazuje i na evropské úrovni. Ve spolupráci s předsedkyní Evropské komise Ursulou von der Leyenovou zprostředkovala dohody s Tuniskem, Mauritánií a Egyptem, které přenášejí odpovědnost za zadržování migrantů na tyto státy. Tato politika však čelí kritice za porušování lidských práv.

Meloniová si na evropské scéně získala respekt tím, že se zdržela euroskeptické rétoriky a podpořila Ukrajinu v jejím boji proti ruské agresi. Její schopnost vyjednávat potvrdilo i přesvědčení maďarského premiéra Viktora Orbána k podpoře klíčového balíčku pomoci pro Ukrajinu.

Zatímco vůči Spojeným státům Meloniová nenavázala tak úzké vztahy jako Orbán, těší se podpoře miliardáře Elona Muska, který ji ocenil za její přístup k migraci a boji proti soudnictví. Její role v Evropě i její spojenectví s pravicovými lídry však ukazují na rostoucí vliv, který by mohl v budoucnu přesáhnout hranice Itálie.

Na druhém místě se v žebříčku Politica umístila šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová a třetím je ruský prezident Vladimir Putin. Čtvrtou nejmocnější osobou v Evropě je polský premiér Donald Tusk a na páté příčce se umístila španělská ekonomka Nadia Calviñová.

Související

Peter Pellegrini

O počasí nám nejde, ale využijeme ho. Politico zmapovalo, jak Slovensko či Maďarsko zneužily COP29

Někteří pravicoví lídři v Evropě, jako je italská premiérka Giorgia Meloni, se zasazují o nový přístup k řešení klimatických změn s důrazem na národní zájmy a bezpečnost. V úvodních dnech letošního klimatického summitu COP29 někteří evropští nacionalisté a autoritářští vůdci překvapivě podpořili určité klimatické kroky, a to navzdory tomu, že například bývalý americký prezident Donald Trump plánuje odstoupení USA od Pařížské dohody.
Marine Le Pen Analýza

Evropští národovci: Jak pravicové strany využívají krize k uchopení moci?

Evropské krajně pravicové a takzvaně národovecké strany získávají na síle. Zatímco Německem a Francií zmítají politické krize, na vrchol se drápou pravicové subjekty. Nejdál se dostala italská premiérka Giorgia Meloniová, která má podstatný vliv na vedení celé Evropské unie a zřejmě hodlá využít oslabených francouzských a německých lídrů.č

Více souvisejících

Giorgia Meloniová Vladimír Putin Ursula von der Leyenová

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Rubl, ilustrační foto

Rusko se sesype jako dům z karet? Tamní ekonomice se "daří", podle expertů za tím ale stojí manipulace

Ruský prezident Vladimir Putin ve svých projevech často zdůrazňuje sílu ruské ekonomiky, která podle něj odolává jak tlaku války na Ukrajině, tak západním sankcím. Ruská ekonomika skutečně překonala některá očekávání – v roce 2024 údajně rostla rychleji než ekonomiky Spojených států i hlavních zemí Evropské unie. Nezaměstnanost v Rusku je na historickém minimu a obranný rozpočet země se výrazně zvýšil. Tato čísla mají vyslat dvě hlavní poselství: ruské veřejnosti, že země stále drží krok, a západním spojencům Ukrajiny, že Rusko má výdrž na dlouhou dobu.

před 1 hodinou

Ilustrační foto

CIA: Covid zřejmě skutečně unikl z čínské laboratoře

Americká zpravodajská služba CIA vydala nové stanovisko k původu pandemie covidu-19, ve kterém uvádí, že je pravděpodobnější, že virus unikl z čínské laboratoře, než že by pocházel z přenosu mezi zvířaty. Přesto CIA uvedla, že toto hodnocení má „nízkou důvěru“, což znamená, že dostupné důkazy nejsou dostatečně přesvědčivé a jsou spíše rozporuplné.

před 2 hodinami

včera

Summit NATO 2024 ve Washingtonu

Zvýšení výdajů NATO, které prosazuje Trump, má smysl. Pomohlo by nejen Ukrajině

Myšlenka na dramatické zvýšení výdajů členských států NATO na obranu, o které hovoří prezident USA Donald Trump, by mohla mít významné dopady nejen na ukrajinskou obranu, ale i na americký obranný průmysl. Trump ve svém virtuálním projevu na fóru v Davosu vyzval členy NATO, aby zvýšili své výdaje na obranu z aktuálního cíle 2 % HDP na ambiciózních 5 %.

včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Slovákům nehrozí převrat podle plánů opozice, ale Kremlu. Fico lidem odepře práva rád

Slovenský premiér Robert Fico rozehrává nebezpečnou hru, která znepokojuje nejen jeho vlastní národ, ale i mezinárodní partnery Slovenska. Jeho „suverénní“ zahraniční politika, často až zuřivě proruská, rozděluje společnost a staví Slovensko do izolace. Ficovy kroky vyvolávají otázky: slouží opravdu zájmům Slovenska, nebo jen slepě následují scénář diktovaný Moskvou?

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Severokorejci nejsou jedinými zahraničními bojovníky na straně Ruska v ukrajinské válce

Zprávy o zapojení severokorejských vojáků do bojů na straně Ruska v rámci jeho války proti Ukrajině vyvolaly bouřlivou debatu mezi experty. Přestože přesný počet těchto vojáků a jejich role zůstávají nejasné, rozhodnutí Pchjongjangu nasadit své jednotky představuje významný moment nejen pro Ukrajinu, ale i pro mezinárodní komunitu. Severokorejci však nejsou první zahraniční občané, kteří se zapojili do této války na straně Moskvy, upozornil server National Interest.

včera

včera

Ilustrační foto

Ropná krize vyvolaná válkou odeznívá. Kdo na ni vydělal nejvíce?

Krize na ropném trhu, vyvolaná válkou Ruska na Ukrajině, pomalu odeznívá – a s ní i obří zisky ropných gigantů. Naznačují to finanční výsledky, které tento týden představí společnosti Shell a ExxonMobil. Tyto ropné velmoci zažily díky prudkému nárůstu cen energií během války nebývalou ziskovost, avšak současný pokles cen naznačuje, že éra rekordních příjmů se blíží ke konci.

včera

Protivládní protesty v Bratislavě (24.1.2025)

Politico: Slováky vyhnala do ulic hrozba odchodu z EU. Chtějí konec Fica, ne bratříčkování s Putinem

V pátek večer zaplnily ulice slovenských měst davy demonstrantů, kteří se postavili proti zahraničněpolitickému obratu vlády premiéra Roberta Fica směrem k Rusku. Protesty, kterých se podle odhadů zúčastnilo kolem 100 000 lidí, vyjadřovaly nesouhlas se směřováním země a volaly po respektování závazků Slovenska vůči jeho západním partnerům v NATO a Evropské unii. V Bratislavě, kde se sešlo přibližně 60 000 lidí, byla atmosféra nabitá emocemi a odhodláním.

včera

Teroristé Hamásu

Podmínky dohody se naplňují. Hamás propustil rukojmí, Izrael stovky vězňů

Čtyři izraelské vojačky byly v sobotu propuštěny z rukou Hamásu, který je držel jako rukojmí od útoku 7. října 2023. Tento krok byl součástí dohody o příměří, která zahrnovala výměnu rukojmí za palestinské vězně. Izrael však obvinil Hamás z nedodržení podmínek příměří, protože mezi propuštěnými nebyla civilistka Arbel Yehud, kterou Izrael požaduje zpět.

včera

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér

Orbán si rázně dupnul: Sankce proti Rusku podpoříme, máme ale podmínku

Maďarský premiér Viktor Orbán opět vystoupil proti prodloužení sankcí Evropské unie vůči Rusku. Tentokrát svou podporu sankcím podmínil tím, že Ukrajina musí znovu otevřít plynovody a umožnit tok ruského plynu do Evropy. Orbánovo prohlášení zaznělo během jeho rozhovoru pro státní rozhlas Kossuth jen několik hodin před jednáním v Bruselu, kde se evropští diplomaté snažili obnovit sankční balíček.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás začal na základě dohody s Izraelem propouštět rukojmí

Propuštění čtyř izraelských vojaček, které byly drženy jako rukojmí militantní skupinou Hamás v Gaze, představuje důležitý moment v rámci nedávno sjednaného příměří mezi Izraelem a Hamásem. Tyto ženy, které byly zajaty při masivních útocích Hamásu dne 7. října, byly předány Mezinárodnímu výboru Červeného kříže v přísně organizovaném a mediálně sledovaném procesu, píše BBC.

včera

Robert Fico

Proč se na Slovensku nezatýká? Fico v případě podezření na převrat musí konat, nemá ale důvod

Ruští představitelé se zastali slovenského vedení, které obvinilo opozici z přípravy převratu. Rétorika kabinetu Roberta Fica ale má množství logických děr – především fakt, že vůbec nedošlo k zatýkání, ačkoli se příprava státního převratu považuje za trestný čin. Zdá se tedy, že žádné obavy z převratu nikdy neexistovaly a Fico se pouze snažil přiblížit k Moskvě.

včera

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Evropa neví, jak dál. Je vyslání vojáků na Ukrajinu reálné?

Evropa se nachází na klíčovém rozcestí ve své zahraniční politice, kdy otázka možné vojenské přítomnosti v poválečné Ukrajině nabývá na intenzitě. Budoucí scénáře představují pro evropské lídry obrovskou výzvu – jak zajistit stabilitu a zároveň se vyhnout riziku eskalace. Přestože se myšlenka evropských mírových jednotek zmiňuje stále častěji, cesta k jejímu uskutečnění je složitá, a to z politického, vojenského i diplomatického hlediska, píše Politico.

včera

včera

Donald Trump

Spojené státy zastavily veškerou zahraniční pomoc

Spojené státy americké pozastavily veškerou zahraniční pomoc na základě interního memoranda, které bylo rozesláno úředníkům a americkým ambasádám po celém světě. Tento krok navazuje na výkonný příkaz prezidenta Trumpa, který nařídil devadesátidenní pauzu v poskytování zahraniční pomoci za účelem přezkoumání efektivity a souladu s jeho zahraničněpolitickými cíli, píše BBC.

včera

24. ledna 2025 22:13

24. ledna 2025 21:44

24. ledna 2025 20:53

Trump nařídil zveřejnění tajných dokumentů. Svět se dozví podrobnosti o vraždě Kennedyů

Americký prezident Donald Trump nařídil vládním úředníkům připravit plán na odtajnění dokumentů týkajících se tří nejvýznamnějších atentátů v americké historii – vražd Johna F. Kennedyho, Roberta F. Kennedyho a Martina Luthera Kinga Jr. Tento krok má potenciál odhalit nové skutečnosti o událostech, které již desítky let zůstávají předmětem spekulací a teorií.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy