Ruský prezident Vladimir Putin 21. září loňského roku vyhlásil částečnou vojenskou mobilizaci. Armádě na ukrajinských bojištích chyběli muži. Mnoho z nich zemřelo, utrpělo zranění nebo upadlo do zajetí. Tato vojenská mobilizace způsobila něco, s čím ruský vůdce zřejmě nepočítal – útěk desítek až stovek tisíc mužů pryč ze země. Jejich situaci a možnosti EuroZprávy.cz zmonitorovaly.
Podle informací zpravodajské agentury Reuters ještě do 4. října uprchlo až 700 tisíc Rusů. Zprávu agentura získala z magazínu Forbes. „Nemám přesné tabulky, ale samozřejmě to bude daleko od toho, co říkají,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.
Rusové nejčastěji utíkají do Kazachstánu a Gruzie. Kazašský resort vnitra vyčíslil počet ruských uprchlíků v zemi na 200 tisíc jen mezi 21. zářím a 3. říjnem. Dle dostupných údajů 147 tisíc z nich zemi opustilo s tím, že cíl jejich cesty není znám.
Ministerstvo vnitra Gruzie uvedlo, že mezi 21. a 29. zářím do země přicestovalo téměř 69 tisíc Rusů. Až 46 tisíc z nich zemi následně opustilo. Gruzie i Kazachstán mají s Ruskem bezvízový styk.
Během mobilizace rapidně vzrostl zájem o jednosměrné letenky z Ruska. Podle zprávy Reuters Rusové létali hlavně do Gruzie, Kazachstánu, Turecka, Izraele a Spojených arabských emirátů.
Jednosměrných letenek se v prvním týdnu mobilizace prodalo o 27 procent více než je běžné. Celkový podíl jednosměrných ze všech prodaných letenek vzrostl oproti týdnu před mobilizací ze 47 na 73 procent.
Evropská unie pomáhala i Rusům
Oficiální internetové informační stránky Schengenského prostoru zveřejnily týden po vyhlášení mobilizace zprávu o tom, že do Evropské unie vkročilo od začátku ruské invaze proti Ukrajině 1,3 milionu Rusů.
Za to samé období se 1,27 milionu ruských občanů vrátilo do vlasti. „Za týden od 19. do 25. září vstoupilo do Evropské unie 66 tisíc občanů Ruska, asi o 30 procent více než za minulý týden,“ informoval Schengen.
Většina z těchto uprchlíků cestovala do Finska nebo Estonska. Samotná země tisíců jezer registrovala na 30 tisíc vstupů za jediný týden. Za celou krizi do Finska přišlo do konce září loňského roku téměř 500 tisíc ruských občanů.
„Hned 19. září loňského roku Estonsko, Lotyšsko, Litva a Polsko přijaly opatření zamezující vstupu ruských občanů na jejich území za účelem turistiky a volného času,“ přiblížila Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) ve své tiskové zprávě.
Rusové jsou v ČR chráněni
Česká republika i přes rozpory s Moskvou ruským občanům v nouzi pomáhá. „Každý cizinec má právo v České republice požádat o azyl. Jeho žádost je pak posuzována v řízení o udělení mezinárodní ochrany,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá pro EuroZprávy.cz.
Průběh správního řízení nastiňuje resort vnitra na svém webu. „Zahájení řízení je vázáno na podání žádosti o mezinárodní ochranu, což je projev vůle cizince, z čehož je zřejmé, že hledá v České republice ochranu před pronásledováním nebo vážnou újmou.“
Cizinec se pak musí do 24 hodin od podání žádosti dostavit do přijímacího střediska, kde cizinecká policie provede identifikační úkony. „Musí odevzdat svůj cestovní doklad, strpět sejmutí otisků prstů a pořízení obrazového záznamu,“ uvádí ministerstvo s tím, že v přijímacím středisku cizinci podstupují také zdravotní prohlídku.
Mluvčí ministerstva vnitra k těmto informacím doplnila, že na území České republiky má osoba s udělenou mezinárodní ochranou stejná práva jako občan ČR. „V případě, že se cítí ohrožena, může se obrátit na Policii ČR.“
Ke všem cizincům přistupuje stát stejně, a to včetně Rusů. „V roce 2022 požádalo v ČR o mezinárodní ochranu, která se uděluje formou azylu nebo doplňkové ochrany, 157 osob ruské státní příslušnosti,“ vyčíslila Malá.
Ruští studenti a pracovníci podle ní mohou být od začátku invaze také v klidu, pokud o ochranu od České republiky stojí. „Osoby, které měly před invazí v ČR platné pobytové oprávnění, si jej mohly a mohou standardním způsobem prodloužit, případně při splnění zákonných podmínek požádat o jiný typ pobytového oprávnění.“
Jakmile se ruský občan rozhodne vrátit do vlasti, tak mu bezpečí nikdo nezajistí. „Podmínky jejich návratu ze zahraničí do Ruské federace v rámci standardních pobytových řízení ministerstvo vnitra nesleduje,“ dodala mluvčí resortu vnitra.
Související

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv
Rusko , uprchlíci , Ministerstvo vnitra
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
před 1 hodinou

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
před 1 hodinou

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
před 2 hodinami

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
před 2 hodinami

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
před 3 hodinami

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
před 4 hodinami

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
před 5 hodinami

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
před 6 hodinami

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
před 6 hodinami

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
před 7 hodinami

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
před 8 hodinami

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
před 8 hodinami

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
před 9 hodinami

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
před 10 hodinami

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
před 10 hodinami

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
před 11 hodinami

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
před 11 hodinami

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
před 12 hodinami

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko
před 13 hodinami
Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce
Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.
Zdroj: Libor Novák