Česko i přes rozpory s Moskvou ruským občanům pomáhá. Loni registrovalo 157 příchozích Rusů

Ruský prezident Vladimir Putin 21. září loňského roku vyhlásil částečnou vojenskou mobilizaci. Armádě na ukrajinských bojištích chyběli muži. Mnoho z nich zemřelo, utrpělo zranění nebo upadlo do zajetí. Tato vojenská mobilizace způsobila něco, s čím ruský vůdce zřejmě nepočítal – útěk desítek až stovek tisíc mužů pryč ze země. Jejich situaci a možnosti EuroZprávy.cz zmonitorovaly. 

Podle informací zpravodajské agentury Reuters ještě do 4. října uprchlo až 700 tisíc Rusů. Zprávu agentura získala z magazínu Forbes. „Nemám přesné tabulky, ale samozřejmě to bude daleko od toho, co říkají,“ uvedl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov.

Rusové nejčastěji utíkají do Kazachstánu a Gruzie. Kazašský resort vnitra vyčíslil počet ruských uprchlíků v zemi na 200 tisíc jen mezi 21. zářím a 3. říjnem. Dle dostupných údajů 147 tisíc z nich zemi opustilo s tím, že cíl jejich cesty není znám.

Ministerstvo vnitra Gruzie uvedlo, že mezi 21. a 29. zářím do země přicestovalo téměř 69 tisíc Rusů. Až 46 tisíc z nich zemi následně opustilo. Gruzie i Kazachstán mají s Ruskem bezvízový styk.

Během mobilizace rapidně vzrostl zájem o jednosměrné letenky z Ruska. Podle zprávy Reuters Rusové létali hlavně do Gruzie, Kazachstánu, Turecka, Izraele a Spojených arabských emirátů.

Jednosměrných letenek se v prvním týdnu mobilizace prodalo o 27 procent více než je běžné. Celkový podíl jednosměrných ze všech prodaných letenek vzrostl oproti týdnu před mobilizací ze 47 na 73 procent.

Evropská unie pomáhala i Rusům

Oficiální internetové informační stránky Schengenského prostoru zveřejnily týden po vyhlášení mobilizace zprávu o tom, že do Evropské unie vkročilo od začátku ruské invaze proti Ukrajině 1,3 milionu Rusů.

Za to samé období se 1,27 milionu ruských občanů vrátilo do vlasti. „Za týden od 19. do 25. září vstoupilo do Evropské unie 66 tisíc občanů Ruska, asi o 30 procent více než za minulý týden,“ informoval Schengen.

Většina z těchto uprchlíků cestovala do Finska nebo Estonska. Samotná země tisíců jezer registrovala na 30 tisíc vstupů za jediný týden. Za celou krizi do Finska přišlo do konce září loňského roku téměř 500 tisíc ruských občanů.

Hned 19. září loňského roku Estonsko, Lotyšsko, Litva a Polsko přijaly opatření zamezující vstupu ruských občanů na jejich území za účelem turistiky a volného času,“ přiblížila Evropská agentura pro pohraniční a pobřežní stráž (Frontex) ve své tiskové zprávě.

Rusové jsou v ČR chráněni

Česká republika i přes rozpory s Moskvou ruským občanům v nouzi pomáhá. „Každý cizinec má právo v České republice požádat o azyl. Jeho žádost je pak posuzována v řízení o udělení mezinárodní ochrany,“ vysvětlila mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá pro EuroZprávy.cz.

Průběh správního řízení nastiňuje resort vnitra na svém webu. „Zahájení řízení je vázáno na podání žádosti o mezinárodní ochranu, což je projev vůle cizince, z čehož je zřejmé, že hledá v České republice ochranu před pronásledováním nebo vážnou újmou.“

Cizinec se pak musí do 24 hodin od podání žádosti dostavit do přijímacího střediska, kde cizinecká policie provede identifikační úkony. „Musí odevzdat svůj cestovní doklad, strpět sejmutí otisků prstů a pořízení obrazového záznamu,“ uvádí ministerstvo s tím, že v přijímacím středisku cizinci podstupují také zdravotní prohlídku.

Mluvčí ministerstva vnitra k těmto informacím doplnila, že na území České republiky má osoba s udělenou mezinárodní ochranou stejná práva jako občan ČR. „V případě, že se cítí ohrožena, může se obrátit na Policii ČR.“

Ke všem cizincům přistupuje stát stejně, a to včetně Rusů. „V roce 2022 požádalo v ČR o mezinárodní ochranu, která se uděluje formou azylu nebo doplňkové ochrany, 157 osob ruské státní příslušnosti,“ vyčíslila Malá.

Ruští studenti a pracovníci podle ní mohou být od začátku invaze také v klidu, pokud o ochranu od České republiky stojí. „Osoby, které měly před invazí v ČR platné pobytové oprávnění, si jej mohly a mohou standardním způsobem prodloužit, případně při splnění zákonných podmínek požádat o jiný typ pobytového oprávnění.“

Jakmile se ruský občan rozhodne vrátit do vlasti, tak mu bezpečí nikdo nezajistí. „Podmínky jejich návratu ze zahraničí do Ruské federace v rámci standardních pobytových řízení ministerstvo vnitra nesleduje,“ dodala mluvčí resortu vnitra.



Související

Bílý dům (The White House), Wahsington D.C., USA

Na Trumpově seznamu cel chybí Rusko a Bělorusko. Bílý dům vysvětlil proč

Ruská média si všímají, že jejich země se neobjevila na Trumpově seznamu nových cel, ale nevidí v tom žádnou výhodu. Podle státní televize Rossija 24 nejde o „zvláštní zacházení“, ale o fakt, že Rusko je už nyní pod tvrdými sankcemi kvůli invazi na Ukrajinu. Stanice Rossija 1 dokonce tvrdí, že to v Západě vzbudilo „zklamání“.
Dmitrij Medveděv

Západ trpí duševní poruchou. Musíme ho vyléčit jadernými zbraněmi, navrhuje Medveděv

Rétorika ruských představitelů se nadále vyostřuje. Dmitrij Medveděv, místopředseda ruské bezpečnostní rady a jeden z nejbližších spojenců prezidenta Vladimira Putina, zveřejnil na sociální síti Telegram příspěvek, ve kterém přirovnává moderní ruské zbraně k „sedativům“ a „neuroleptikům“ určeným k potlačení takzvané západní rusofobie.

Více souvisejících

Rusko uprchlíci Ministerstvo vnitra

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Mezi oběťmi ruského útoku na Kryvyj Rih jsou i děti. (4.4.2025) Prohlédněte si galerii

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti

V pátek se napsala další tragická kapitola války na Ukrajině, která probíhá již přes tři roky. Nejméně 14 lidí nepřežilo ruský útok na ukrajinské město Kryvyj Rih. Informovala o tom BBC. Mezi mrtvými je i několik dětí. Další desítky osob utrpěly zranění. 

před 1 hodinou

před 2 hodinami

AC Sparta Praha, stadion na Letné

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva

Vznik nového stadionu na pražském Strahově, na kterém své domácí zápasy bude hrát fotbalová Sparta, byl definitivně stvrzen podpisem. V pondělí totiž letenský klub a vedení Fotbalové asociace ČR (FAČR) podepsaly smlouvu o využití strahovského Stadionu Evžena Rošického. Z této smlouvy vyplývá, že právě Sparta na vlastní náklady postaví nový stadion.

před 2 hodinami

Donald Trump

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Americký prezident Donald Trump během středečního projevu prohlásil, že Světová hospodářská krize by v roce 1929 nenastala, kdyby USA důsledně hájily celní politiku. Pravdu sice má v tom, že cla jako taková za vypuknutím krize nestála, historie ale ukazuje ještě jiný příběh: právě vysoká cla ze Smoot–Hawleyho zákona v roce 1930 přispěla k eskalaci krize a rozpoutala obchodní válku, která z lokálního otřesu udělala globální katastrofu.

před 3 hodinami

Donald Trump

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu

Čína dělá chybu, konstatoval americký prezident Donald Trump poté, co čínská vláda v pátek oznámila zavedení odvetných cel ve výši 34 % na veškerý dovoz zboží z USA. Americkému tlaku podle vyjádření Trumpa podlehla alespoň jiná asijská země. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Donald Trump

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump

Prezident Donald Trump tento týden opět zaskočil světovou ekonomiku, když oznámil další vlnu cel na zahraniční zboží. Nově zavedené clo ve výši 34 % na Čínu doplňuje již dříve uvalenou dvacetiprocentní sazbu a je podle prezidenta zaměřeno mimo jiné na omezení toku fentanylu z Číny do USA. Trump podle CNN své rozhodnutí následně komentoval na sociální síti Truth Social, kde prohlásil, že „Čína hraje špatně, zpanikařila – a to si nemůže dovolit.“

před 7 hodinami

Ilustrační foto

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely

Zavedení nových celních opatření ze strany amerického prezidenta Donalda Trumpa má mít podle jeho slov historický význam. „Toto bude den, kdy se znovu narodil americký průmysl. Den, kdy Amerika převzala svůj osud zpět do vlastních rukou,“ prohlásil Trump. Ovšem nové modelování ekonomických dopadů těchto cel ukazuje, že právě Spojené státy se ocitnou mezi nejvíce poškozenými zeměmi.

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Veronika Nálepová

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka

Evropská unie by na vysoká cla oznámená Donaldem Trumpem měla reagovat promyšleně a cíleně, ale musí si nechat prostor pro případné ústupky. V exkluzivním rozhovoru pro EuroZprávy.cz to řekla ekonomka a odborná asistentka Veronika Nálepová z Evropské výzkumné univerzity v Ostravě. Podle ní Trumpův přístup často ignoruje realitu globálních dodavatelských řetězců, kdy výrobky dovážené z jedné země obsahují součástky z celého světa. „Když se politická rozhodnutí opírají o takto účelově vybrané nebo špatně interpretované ukazatele, nevede to k řešení skutečných problémů, ale spíše k jejich přeskupení – a často i k vytvoření nových,“ vysvětlila.

před 9 hodinami

Ilustrační foto

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami

Evropská komise odkládá zveřejnění svého klimatického cíle pro rok 2040, původně plánovaného na první čtvrtletí letošního roku. Podle komisaře pro klima Wopkeho Hoekstry je důvodem potřeba získat širší politickou podporu pro ambiciózní plán na snížení emisí skleníkových plynů o 90 % oproti roku 1990.

před 10 hodinami

film Operace Black Bag

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti

Česká kina hrají nový film amerického režiséra Stevena Soderbergha. Jde o určitou událost, jelikož většina jeho posledních snímků končí na streamovacích platformách. Chameleonský a stále svébytný tvůrce a cinefil tentokrát rozpitval špionážní žánr. Operace Black Bag vyniká svou nenucenou chytrostí a zdánlivou jednoduchostí.

před 10 hodinami

Armáda Velké Británie

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi

Britští úředníci se minulý týden v Bruselu zúčastnili diskrétní večeře s vybranými evropskými spojenci, na které se začal rýsovat plán na vytvoření nového obranného fondu. Ten by měl obejít Evropskou komisi, ulevit národním rozpočtům a urychlit zbrojení – v reakci na rostoucí hrozby z východu a nejistotu ohledně budoucí podpory USA.

před 11 hodinami

Kanada

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec

Kanadská ministryně zahraničí Mélanie Jolyová v pátek vyslala k evropským spojencům jasné poselství poté, co americký prezident Donald Trump uvalil na své spojence tvrdá cla. Podle ní je zřejmé, že obchodní vztahy s USA se nenávratně změnily a už nebudou takové, jako dosud.

před 11 hodinami

Donald Trump

Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci

Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.

před 12 hodinami

Donald Trump

Trump v tichosti přetváří USA v druhé Rusko

Zatímco světová média sledují obchodní válku, americký prezident Donald Trump tiše a systematicky přetváří režim ve Spojených státech. Pokud tomu svět nepřestane lhostejně přihlížet, promění se Washington v druhou Moskvu. Jenže tentokrát půjde o Moskvu silnější, vlivnější a podstatně nebezpečnější.

před 13 hodinami

Impeachment v Jižní Koreji: Prezident Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce

Prezident Jižní Koreje Jun Sok-jol byl oficiálně zbaven funkce poté, co ústavní soud jednomyslně potvrdil jeho odvolání v souvislosti s kontroverzním vyhlášením stanného práva v prosinci loňského roku. Osm soudců rozhodlo, že  „zradil důvěru lidu“ a svým krokem vážně narušil ústavní pořádek a demokracii v zemi.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy