Data neukazují pokles preferencí ODS. Podle experta strana nemá důvod měnit předsedu a nejužší vedení

Současný premiér Petr Fiala v sobotu obhájil post předsedy Občanské demokratické strany, ministr financí Zbyněk Stanjura zůstává prvním místopředsedou. EuroZprávy.cz se s dotazy ohledně budoucnosti ODS i celkové české politické scény obrátily na politologa a experta na volební systémy Jakuba Lyska z Univerzity Palackého v Olomouci.

Fiala získal 424 platných hlasů od 525 přítomných delegátů ostravského kongresu. Prvním místopředsedou ODS se opět stal ministr financí Stanjura. Neměl protikandidáta. Dostal 383 hlasů od 527 delegátů. Šéf resortu financí je přesvědčený, že ODS šanci na vítězství ve volbách do Poslanecké sněmovny, které se budou konat na podzim příštího roku.

Fiala zastává předsednický post už přes deset let, a ještě po nějakou dobu se to nezmění. Příští rok dožene bývalého prezidenta Václava Klause coby nejdéle sloužící předseda ODS.

Na české politické scéně tak, zdá se, zůstane zachována konzervativní a pravicová verze občanských demokratů. Stejně tak zůstane i na vrcholných postech české vlády.

EuroZprávy.cz se s ohledem na znovuzvolení Fialy obrátily na politologa Lyska. „Možná se to bude zdát překvapivé, ale data neukazují, že by ODS nějak výrazně klesala na preferencích. Není proto důvod měnit předsedu a nejužší vedení,“ poznamenal s tím, že by se na posty dalších místopředsedů hodili mladší delegáti.

Podle experta by to mohlo straně pomoct získat voliče i v jiných segmentech, „pokud taková mladá tvář bude rétoricky schopná a bude umět vystupovat v médiích a na sociálních sítích“.

Rovněž tlumí obavy, že ODS skončí obdobně jako ČSSD (či dnešní SOCDEM). „Neřekl bych, že by ODS byla na stejné cestě jako ČSSD, a to z toho důvodu, že tu není podobná strana, která by oslovovala stejného voliče. Navíc voliči od středu doprava nejsou náchylní na přeliv k populistům,“ vysvětlil Lysek.

Voliči častěji odcházejí od Pirátů a STAN k ODS než naopak. „V tomto segmentu jsou prostě přelivy naprosto běžné. Pokud nějaké malé procento přejde k Pirátům a STAN, pořád je to v rámci koaličních stran. Nebezpečnější by byl přechod od ODS k ANO nebo SPD. To se zatím masivně neděje. Napoví nám spíše evropské volby, protože průzkumy agentur nejsou schopny přesně zachytit drobné přesuny,“ shrnul politolog.

Redakce se ho rovněž dotázala na to, co si myslí o současné podobě parlamentu a chybějícím tradičním stranám. SOCDEM ve Sněmovně totiž úplně chybí, zatímco KDU-ČSL si v průzkumech vede velice špatně. „Je to otázka pohledu, stranický systém se mění dle nálad a dlouhodobých trendů ve společnosti. Není to nic neobvyklého. Popravdě nevidím moc velký rozdíl mezi současným ANO a třeba ČSSD v době Paroubka,“ upřesnil.

Lysek by ale dokázal nalézt argumenty pro chybějící tradiční sociální demokracii a její ideový směr. „Hnutí ANO své vlastní ideje nemá, a to je právě nebezpečné. Pokud jsou motivy strany být u moci jen rozdělovat dotace, už zbývá málo prostoru pro naplňování vizí, jak ministerstva nasměrovat,“ doplnil.

Zmínil rovněž téma možnosti koalice ANO s některou ze současných vládních stran po následujících sněmovních volbách, které se konají na podzim příštího roku. „Nejvíce reálnou možností vlády s ANO vidím u strany ODS. Nyní se to nezdá pravděpodobné, ale představme si nějakou patovou situaci, která po volbách může nastat,“ naznačil.

„Taková nestabilita ovlivní vnitřní dynamiku stran, v ODS se k moci může dostat po několika neúspěšných pokusech jiné křídlo, a Andrej Babiš může přenechat pozici premiéra panu Havlíčkovi nebo paní Schillerové. Za takové situace by koalice nebyla nereálnou,“ vysvětlil Lysek.

ANO se podle něj bude vládnout lépe s ODS než s SPD. Debaty o jejich koalici po následujících volbách už přišly. „ANO se bude vládnout lépe s ODS než s SPD, vidíme to na krajské politice ale i u některých statutárních měst,“ uzavřel politolog.

Související

Zbyněk Stanjura

Stanjura by uvítal odchod Pavla Novotného z ODS

Ministr financí a místopředseda ODS Zbyněk Stanjura by uvítal, kdyby se Pavel Novotný rozhodl sám ze strany odejít. Stanjura to řekl v nedělním vydání diskuzního pořadu Otázky Václava Moravce.
Pavel Novotný (ODS) na 29. kongresu strany

ODS rozhodne o osudu Pavla Novotného až po eurovolbách

Výkonná rada ODS bude v úterý 11. června rozhodovat o osudu starosty pražských Řeporyjí Pavla Novotného, jemuž kvůli některým vyjádřením hrozí vyloučení z vládní strany. Informovala o tom agentura ČTK. Rozhodnutí tak padne až po volbách do Evropského parlamentu. 

Více souvisejících

ODS Petr Fiala (ODS)

Aktuálně se děje

včera

Rusko, Kreml

Rusko z vládního webu vymazalo změnu hranic v Baltském moři

Návrh ruského ministerstva obrany na revizi námořních hranic Ruska na východě Baltského moře byl ve středu odstraněn z vládního portálu, kde byl zveřejněn. Tento návrh vyvolal zmatek a obavy mezi členskými zeměmi NATO, jako jsou Finsko, Švédsko, Litva a Estonsko, uvedla agentura Reuters.

včera

včera

včera

Volby ve Velké Británii

Britské parlamentní volby mohou být už za pár týdnů, tvrdí média

Britové si budou volit nové složení parlamentu už v červenci, píší dnes tamní média. Uvedl to například deník Guardian. Podle informací televize ITV se má hlasovat 4. července. Očekávalo se přitom, že volby proběhnou nejdříve na podzim. Premiér Rishi Sunak ve středu řekl, že volby budou v druhé polovině roku.  

včera

včera

včera

včera

včera

Mistrovství světa v ledním hokeji 2024 v Praze

Švýcaři výhrou nad Finy rozhodli o čtvrtfinálovém soupeři pro Česko. Jsou jím USA

V úterý se odehrály poslední zápasy v rámci skupin na letošním hokejovém světovém šampionátu v Praze a Ostravě. Ty tak rozhodly o tom, s kým se kdo utká ve čtvrtfinále, což zajímalo především českou reprezentaci. Ta se nakonec utká ve čtvrtek od 20:20 v Praze s neoblíbenými Američany, přičemž o tom rozhodl úterní večerní duel Švýcarska s Finskem, kde země helvétského kříže vyhrála 3:1 zásluhou Kevina Fialy, jenž nejen dvakrát skóroval, ale i jednou asistoval.

včera

Palestina

Spor o Palestinu: Německo vznik státu podporuje, USA jsou opatrnější

Americký prezident Joe Biden je přesvědčen, že palestinský stát by měl vzniknout po přímých jednáních mezi stranami, a nikoli jednostranným uznáním, uvedl ve středu Bílý dům. Reagoval tak na oznámení Irska, Španělska a Norska, že tento měsíc uznají státnost Palestiny, píše agentura Reuters.

včera

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Nejčastější nemocí z povolání byl loni opět covid

V roce 2023 bylo v Národním registru nemocí z povolání (NRNP) zapsáno celkem 7001 profesionálních onemocnění u 6156 osob, z toho u 4960 žen a 1196 mužů. I loni nadále přetrvával vysoký počet hlášených nemocí z povolání způsobených virem SARS-CoV-2. Nejčastěji se covidem-19 v zaměstnání nakazili lidé pracující v oboru Zdravotní a sociální péče. V tiskové zprávě o tom dnes informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ).

včera

včera

Palestina

Francie: Palestina není stát. Nesplnila podmínky pro uznání

Podmínky pro uznání Palestiny jako státu zatím nebyly splněny, uvedl ve středu francouzský ministr zahraničí Stéphane Séjourné po oznámení několika evropských zemí, že tak učiní v naději na přinesení míru na Blízký východ. Uvedla to agentura Reuters.

včera

včera

včera

Poslanecká sněmovna, ilustrační fotografie.

Sněmovna schválila změnu pravidel oddlužení. Bude trvat kratší dobu

Doba oddlužení se má zkrátit z pěti na pouhé tři roky pro všechny dlužníky. Poslanci ve středu schválili vládní novelu insolvenčního zákona, která má ovšem své kritiky. Podle nich totiž zhorší pozici věřitelů, například samoživitelů či bytových družstev. Předlohu ještě musí posoudit Senát.  

včera

Robert Fico

Ficův stav je stále vážný. Převoz do Bratislavy je vyloučený

Stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je stabilizovaný, ale zůstává vážný, odpovídající rozsahu a vážnosti zranění, které utrpěl. Po jednání Rady bezpečnosti SR to novinářům řekl místopředseda vlády a ministr obrany Robert Kaliňák (Směr-SD).

včera

včera

včera

Zemřel Vojtěch Adam, uznávaný vědec podlehl těžké nemoci

Ve věku pouhých 42 let zemřel emeritní prorektor Mendelovy univerzity v Brně a významný vědec Vojtěch Adam, který v úterý podlehl krátké těžké nemoci. O Adamově úmrtí informovala právě univerzita na webových stránkách. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy