Demokratický Západ čeká soupeření s autokraty z Ruska a Číny, řekl Pavel

Západ vstupuje do éry strategického soupeření mezi demokracií na jedné straně a autokratickými vládci na straně druhé, prohlásil dnes český prezident Petr Pavel při návštěvě londýnské Královské akademie obranných studií (Royal College of Defence Studies), kde před lety studoval. Hlava státu jako příklad uvedla Rusko, které vede agresivní válku proti Ukrajině, a Čínu, která ekonomickými způsoby posiluje svůj vliv na celém světě. 

Demokraticky smýšlející země musejí spolupracovat, aby jim mohly úspěšně čelit, uvedl Pavel při přednášce, jejíž text má ČTK k dispozici.

"Když jsem zde studoval v roce 2005, hodně jsme diskutovali o mezinárodním terorismu, a to po rozpadu bipolárního světa a rozpadu Sovětského svazu a Varšavské smlouvy. Věřili jsme, že nás čekají jen růžové časy plné spolupráce a porozumění," řekl Pavel v úvodu. "Tehdy jsme ještě netušili, že budeme čelit dalšímu soupeření, konfrontaci na úrovni velmocí, zejména mocností s jadernými zbraněmi," dodal.

Na straně demokratických lídrů budou podle Pavla potenciálně země, které mají nějaké nedostatky, ale snaží se být demokratické a jsou ochotné spolupracovat. "Na druhé straně budou ti, kteří chtějí změnit stávající světový řád, přepsat pravidla mezinárodního práva, pravidla mezinárodního obchodu, a chtěli by také získat větší vliv a moc nad řadou zemí," prohlásil prezident.

Rusku nejde jen o Ukrajinu, uvedl Pavel a dodal, že ruští představitelé neskrývají své záměry obnovit velikost bývalého SSSR. Moskva podle něj také prostřednictvím žoldnéřské Wagnerovy (v ruském přepisu Vagnerovy) skupiny zvyšuje svůj vliv v Africe.

Čína na rozdíl od Moskvy nepoužívá vojenské mocenské nástroje, ale nástroje ekonomické. Jako příklad uvedl prezident skutečnost, že Peking v Evropě částečně nebo úplně vlastní řadu kritické infrastruktury, včetně přístavů. "Vliv, který Čína rozšiřuje po celém světě, má více vrstev," uvedl Pavel.

"Pokud chceme zachovat současný světový řád s mezinárodními právními normami, lidskými právy a metodami a postupy naší spolupráce, budeme se muset spojit a vytvořit dostatečnou protiváhu Číně, Rusku, případně dalším zemím, které nyní tvoří blok proti tomu, co můžeme nazvat politickým Západem," uvedl Pavel.

Podle jeho slov nejde jen o Evropu či Severní Ameriku, ale i o další země, například indopacifické státy, které nedávno navštívil český premiér Petr Fiala.

"Všechny mají zájem podporovat spolupráci s Evropou, aby vytvořily určitou rovnováhu ve svém regionu vůči Číně. Nechtějí vyvolat žádný konflikt ani konfrontaci s Čínou, chápou, že více obchodu, více kontaktů se zeměmi v Evropě a Severní Americe pomůže jim i nám," uvedl Pavel.

Na závěr přednášky dodal, že soupeření v oblasti obchodu a daní mezi Evropou a USA považuje za kontraproduktivní. Evropská unie a Spojené státy by měly překonat "nepodstatné problémy", aby vytvořily dostatečnou ekonomickou protiváhu Číně, jinak Peking využije tohoto rozdělení "k úspěšnému prosazování svých zájmů", uvedl Pavel.

Související

Více souvisejících

Petr Pavel NATO Rusko Čína

Aktuálně se děje

před 37 minutami

Video ze smrtelného napadení vězně v nápravném zařízení Marcy

Dozorci v nápravném zařízení v New Yorku utýrali vězně k smrti

Tragická smrt 43letého Roberta Brookse, který zemřel den po brutálním útoku ze strany dozorců v nápravném zařízení Marcy ve státě New York, vyvolala bouři nevole a otevřela debatu o násilí a zodpovědnosti v amerických věznicích. Incident, zachycený na zveřejněných záznamech z tělesných kamer, otřásl nejen Brooksovou rodinou, ale i celou veřejností.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Zoran Milanović

Chorvatsko se chystá si znovuzvolit svého vlastního Donalda Trumpa

Chorvatsko uzavírá svůj „supervolební rok“ prezidentskými volbami, které se uskuteční tuto neděli. Zoran Milanović, současný prezident a kontroverzní kritik Evropské unie i NATO, je podle předvolebních průzkumů jasným favoritem. Pokud žádný z kandidátů nezíská nadpoloviční většinu hlasů, druhé kolo proběhne 12. ledna. Uvedl to server Politico.

před 4 hodinami

Světová zdravotnická organizace

WHO: Smrtící epidemie v Kongu má desítky obětí, zabíjí směs nemocí

Smrtící epidemie v Demokratické republice Kongo (DRC) byla podle Světové zdravotnické organizace (WHO) spojena s kombinací virových respiračních infekcí, malárie a podvýživy. Původně považovaná za "záhadnou nemoc", epidemie si vyžádala životy téměř 50 lidí, převážně malých dětí, a téměř 900 dalších osob onemocnělo v západní oblasti Panzi.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Nechci květiny, ale Ukrajinu. V Rusku bují ženské povstání proti válce

8. března 2023, na Mezinárodní den žen, rozdávali ruští vojáci v Melitopolu, městě na jihu Ukrajiny, ženám a dívkám tulipány a snítky mimózy. Tento krok měl zlepšit vztahy mezi okupanty a místními obyvateli. Ale noc předtím někdo tajně vylepil plakáty po zdech a lampách. Na nich byla zobrazena mladá Ukrajinka v tradiční vyšívané košili, jak bije ruského vojáka kyticí. Slogan zněl: „Nechci květiny. Chci svou Ukrajinu.“

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Jana Synková ve filmu Babovřesky 2

Ve věku 80 let zemřela herečka Jana Synková

Ve věku 80 let zemřela legendární herečka Jana Synková, známá nejen jako teta Kateřina ze seriálu Saturnin, ale také jako psycholožka Kudláková z populární filmové trilogie Byl jednou jeden polda. Smutná zpráva přichází pouhých šest měsíců po smrti jejího manžela, zakladatele Studia Ypsilon Jana Schmida (†87), který zemřel letos v červnu.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Věznice

Nebyla to jen "lidská jatka". Odpůrce Asada děsilo i "Peklo na Zemi"

V prosinci objevila Douna Haj Ahmed, syrská uprchlice žijící v Londýně, bolestivou pravdu o minulosti svého manžela Abdullaha Al Nofala. Během sledování záběrů zpravodajství, kde rebelové slavili pád režimu Bašára Asada, její muž nečekaně odhalil temnou kapitolu svého života. Obrátil se na svou ženu a se slzami v očích řekl: „To je místo, kde mě zatkli. To je to místo.“

před 9 hodinami

Čínský prezident Si Ťin-pching

Nesmí k nim rodina ani právník. Čína staví detenční centra na mučení vězňů

Čína masivně rozšiřuje své detenční kapacity v souvislosti s probíhající protikorupční kampaní prezidenta Si Ťin-pchinga, která zasahuje stále širší oblasti společnosti. Podle vyšetřování CNN bylo od roku 2018 vybudováno nebo rozšířeno více než 200 specializovaných detenčních zařízení, označovaných jako "liuzhi", kde jsou podezřelí zadržováni bez přístupu k právníkům nebo rodině až na šest měsíců.

před 10 hodinami

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Bitva u Trentonu byla významnou bitvou americké války za nezávislost.

Vánoční výročí bitvy u Trentonu. Tady se psaly dějiny vzniku moderních USA

S vánočními svátky se pojí jedna rozsahem malá, ale ve svých důsledcích velmi významná bitva, a to nejen pro samotný průběh americké války za nezávislost v rámci které se odehrála. Jedná se o bitvu u Trentonu 26. prosince 1776. Americká válka za nezávislost (1775–1783) představovala rozhodující střet mezi britskou korunou a třinácti americkými koloniemi, které usilovaly o svobodu a samostatnost. 

včera

včera

Pavel Nedvěd dává českému fotbalu vale. Nejspíš bude sportovním ředitelem v Saúdské Arábii

Začátkem tohoto týdne se objevily v českých médiích spekulace, že by se držitel Zlatého míče z roku 2003 a bývalý viceprezident Juventusu Turín Pavel Nedvěd mohl po odmlce opět vrátit k fotbalu. Konkrétně deník Sport přišel s informací, že by se partner Dary Rolins mohl vrátit do Česka a stát se sportovním ředitelem prvoligového Hradce Králové. Nejnověji se však v souvislosti s ním mluví o tom, že by jeho nejbližší kroky měly vést do Saúdské Arábie.

Zdroj: David Holub

Další zprávy