Do důchodu v 65 letech a později: Jak jsme na tom v porovnání s EU?

Čeští politici i experti opět mluví o možném posunu hranice odchodu věku do starobního důchodu. Problémy s udržitelností odchodového systému ovšem neřeší jen Česko, ale i další země. Jak jsme na tom v porovnání s jinými státy Evropské unie?

Peníze na důchody, ilustrační fotografie

Podle současných pravidel budou Češi po roce 2030 chodit do starobního důchodu v 65 letech. Ministryně financí Alena Schillerová ale naznačila, že tato hranice by se mohla dál posunout. Podle ní by díky tomu bylo v důchodovém systému více peněz. Existují odhady, podle kterých by tak například lidé narození v roce 1994 šli do penze v 67 letech.

Uvádí se, že lidé by měli v penzi strávit čtvrtinu očekávané délky života. S tím, jak se prodlužuje průměrná délka života, je nutné přehodnocovat i hranici věku odchodu do penze. Vláda o tom na základě demografických prognóz rozhoduje každých pět let.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v červnu předložilo Zprávu o stavu důchodového systému České republiky. Je v ní možné najít jak doporučení zvýšit hranici důchodového věku, tak i porovnání se světem. Uvádí se v ní, že řada států už přistoupila k posunu věkové hranice odchodu do starobního důchodu s cílem zachování udržitelnosti důchodového systému. Dnes je v členských státech EU je nejběžnější hranicí právě věk 65 let.

Některé sousední státy, například Německo, se chystají hranici posunout na 67 let. O stejné hranici se mluví i ve Španělsku či Francii. V Británii by měli lidé chodit do důchodu ještě o rok později. Naopak Slovensko zakotví horní hranici věku odchodu do starobního důchodu v ústavě.

Podle schválené předlohy budou Slováci odcházet do penze nejpozději v 64 letech. Ženám se v závislosti na počtu vychovaných dětí zmíněný nejvyšší důchodový věk ještě zkrátí až o půldruhého roku. Ekonomové ale upozornili, že toto opatření v budoucnu výrazně zhorší kondici veřejných financí.

Počty jsou totiž v tomto případě jednoduché - čím déle budou lidé pracovat, tím více peněz odvedou do důchodového systému. Navíc se ale posouvá i doba dožití, tedy doba, po kterou jedinec čerpá důchod. I proto je podle expertů třeba hranici věku odchodu do důchodu neustále posouvat.

Později než Češi už teď do penze odcházejí například Bulhaři, Estonci, Irové nebo Italové. Naopak dříve do penze chodí Australané – aktuální věk odchodu do důchodu je u nich 57 let, v roce 2025 se posune na 60 let.

Přestože české ženy dříve chodily do důchodu dříve, do budoucna se tento rozdíl mezi muži a ženami smaže. K tomuto trendu postupně přistupuje většina zemí Evropské unie s výjimkou Rumunska.

Kanárské ostrovy: Sopka na La Palmě může chrlit lávu i čtvrt roku

22.09.2021 11:28 Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři…

Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně…

23.09.2021 14:18 Během pandemie se v Česku zvýšil počet dospívajících, kteří nadměrně používali internet, zjistili…

Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je maximum, tvrdí Zeman

22.09.2021 15:25 Navýšení platů státních zaměstnanců o inflaci je v rámci rozpočtu na příští rok podle prezidenta…

Kauza Čapí hnízdo: Šaroch pochybil, nereagoval na nové informace, tvrdí…

23.09.2021 11:42 Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch pochybil, když bezodkladně nereagoval na nové informace…

Svět blíží k bodu zlomu, státy musí převzít odpovědnost za ničení planety,…

23.09.2021 08:12 Britský premiér Boris Johnson v projevu na zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku vyzval…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama