Do důchodu v 65 letech a později: Jak jsme na tom v porovnání s EU?

Čeští politici i experti opět mluví o možném posunu hranice odchodu věku do starobního důchodu. Problémy s udržitelností odchodového systému ovšem neřeší jen Česko, ale i další země. Jak jsme na tom v porovnání s jinými státy Evropské unie?

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle současných pravidel budou Češi po roce 2030 chodit do starobního důchodu v 65 letech. Ministryně financí Alena Schillerová ale naznačila, že tato hranice by se mohla dál posunout. Podle ní by díky tomu bylo v důchodovém systému více peněz. Existují odhady, podle kterých by tak například lidé narození v roce 1994 šli do penze v 67 letech.

Uvádí se, že lidé by měli v penzi strávit čtvrtinu očekávané délky života. S tím, jak se prodlužuje průměrná délka života, je nutné přehodnocovat i hranici věku odchodu do penze. Vláda o tom na základě demografických prognóz rozhoduje každých pět let.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v červnu předložilo Zprávu o stavu důchodového systému České republiky. Je v ní možné najít jak doporučení zvýšit hranici důchodového věku, tak i porovnání se světem. Uvádí se v ní, že řada států už přistoupila k posunu věkové hranice odchodu do starobního důchodu s cílem zachování udržitelnosti důchodového systému. Dnes je v členských státech EU je nejběžnější hranicí právě věk 65 let.

Některé sousední státy, například Německo, se chystají hranici posunout na 67 let. O stejné hranici se mluví i ve Španělsku či Francii. V Británii by měli lidé chodit do důchodu ještě o rok později. Naopak Slovensko zakotví horní hranici věku odchodu do starobního důchodu v ústavě.

Podle schválené předlohy budou Slováci odcházet do penze nejpozději v 64 letech. Ženám se v závislosti na počtu vychovaných dětí zmíněný nejvyšší důchodový věk ještě zkrátí až o půldruhého roku. Ekonomové ale upozornili, že toto opatření v budoucnu výrazně zhorší kondici veřejných financí.

Počty jsou totiž v tomto případě jednoduché - čím déle budou lidé pracovat, tím více peněz odvedou do důchodového systému. Navíc se ale posouvá i doba dožití, tedy doba, po kterou jedinec čerpá důchod. I proto je podle expertů třeba hranici věku odchodu do důchodu neustále posouvat.

Později než Češi už teď do penze odcházejí například Bulhaři, Estonci, Irové nebo Italové. Naopak dříve do penze chodí Australané – aktuální věk odchodu do důchodu je u nich 57 let, v roce 2025 se posune na 60 let.

Přestože české ženy dříve chodily do důchodu dříve, do budoucna se tento rozdíl mezi muži a ženami smaže. K tomuto trendu postupně přistupuje většina zemí Evropské unie s výjimkou Rumunska.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zvýšení důchodu o 1000 korun po 25 letech v penzi? Návrh ODS zřejmě projde

21.10.2020 15:36 Starším penzistům by se mohl zvýšit měsíční důchod o 1000 korun po 25 letech v penzi. Sněmovní…

MPSV může případně prodloužit smlouvu na systém dávek, řekl náměstek Povšík

09.10.2020 13:35 Ministerstvo práce je připraveno případně prodloužit smlouvu na zajištění provozu informačních…

MPSV stále hledá provozovatele systému dávek, vypsalo zakázku za 600…

08.10.2020 13:01 Ministerstvo práce hledá na další tři roky provozovatele nynějších informačních systémů pro výplatu…

MPSV navrhne růst přídavků na děti, brát by je mohlo o 300 tisíc rodin víc

24.09.2020 19:43 Aktualizováno Ministerstvo práce navrhne zvýšení přídavků na děti lidem, kteří pracují. Dávka by se měla podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama