Do důchodu v 65 letech a později: Jak jsme na tom v porovnání s EU?

Čeští politici i experti opět mluví o možném posunu hranice odchodu věku do starobního důchodu. Problémy s udržitelností odchodového systému ovšem neřeší jen Česko, ale i další země. Jak jsme na tom v porovnání s jinými státy Evropské unie?

Přidejte svůj názor 67 komentářů

Peníze na důchody, ilustrační fotografie
doporučujeme

Podle současných pravidel budou Češi po roce 2030 chodit do starobního důchodu v 65 letech. Ministryně financí Alena Schillerová ale naznačila, že tato hranice by se mohla dál posunout. Podle ní by díky tomu bylo v důchodovém systému více peněz. Existují odhady, podle kterých by tak například lidé narození v roce 1994 šli do penze v 67 letech.

Uvádí se, že lidé by měli v penzi strávit čtvrtinu očekávané délky života. S tím, jak se prodlužuje průměrná délka života, je nutné přehodnocovat i hranici věku odchodu do penze. Vláda o tom na základě demografických prognóz rozhoduje každých pět let.

Ministerstvo práce a sociálních věcí v červnu předložilo Zprávu o stavu důchodového systému České republiky. Je v ní možné najít jak doporučení zvýšit hranici důchodového věku, tak i porovnání se světem. Uvádí se v ní, že řada států už přistoupila k posunu věkové hranice odchodu do starobního důchodu s cílem zachování udržitelnosti důchodového systému. Dnes je v členských státech EU je nejběžnější hranicí právě věk 65 let.

Některé sousední státy, například Německo, se chystají hranici posunout na 67 let. O stejné hranici se mluví i ve Španělsku či Francii. V Británii by měli lidé chodit do důchodu ještě o rok později. Naopak Slovensko zakotví horní hranici věku odchodu do starobního důchodu v ústavě.

Podle schválené předlohy budou Slováci odcházet do penze nejpozději v 64 letech. Ženám se v závislosti na počtu vychovaných dětí zmíněný nejvyšší důchodový věk ještě zkrátí až o půldruhého roku. Ekonomové ale upozornili, že toto opatření v budoucnu výrazně zhorší kondici veřejných financí.

Počty jsou totiž v tomto případě jednoduché - čím déle budou lidé pracovat, tím více peněz odvedou do důchodového systému. Navíc se ale posouvá i doba dožití, tedy doba, po kterou jedinec čerpá důchod. I proto je podle expertů třeba hranici věku odchodu do důchodu neustále posouvat.

Později než Češi už teď do penze odcházejí například Bulhaři, Estonci, Irové nebo Italové. Naopak dříve do penze chodí Australané – aktuální věk odchodu do důchodu je u nich 57 let, v roce 2025 se posune na 60 let.

Přestože české ženy dříve chodily do důchodu dříve, do budoucna se tento rozdíl mezi muži a ženami smaže. K tomuto trendu postupně přistupuje většina zemí Evropské unie s výjimkou Rumunska.

Loading...
Vstupte do diskuze (67)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hazardujete s našimi důchody! Maláčová si u Jílkové mazala Skopečka na…

14.09.2019 13:20 Aktualizováno Stát vydá v příštím roce na důchody přesně 509 miliard korun. I tak je ale pro řadu seniorů,…

Zeman schvaluje růst důchodů a minimální mzdy. Vadí mu dávky pro …

12.09.2019 15:31 Prezident Miloš Zeman podporuje navýšení penzí a minimální mzdy. Naopak nesouhlasí s plánovaným…

Důchodci živoří? Proč penze neporostou víc?

12.09.2019 14:16 Aktualizováno Poslaneckou sněmovnou ve středu prošel návrh, podle kterého mají dostat senioři od příštího roku…

Rozhodnuto. Důchody se v průměru zvýší o 900 korun, starší senioři bonus…

11.09.2019 16:14 Průměrný důchod vzroste příští rok o 900 korun měsíčně, tedy nad zákonnou valorizaci. Rozhodla o…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama