Maláčová stále chce pro důchodce "rouškovné" 6000 korun, kompromis blokovat nebude

Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová (ČSSD) se dál kloní k mimořádnému příspěvku pro seniory ve výši 6000 korun. Na dnešním zahájení senátní kampaně Michala Šmardy (ČSSD) uvedla, že případný kompromis s hnutím ANO ale blokovat nebude.

Jana Maláčová (ČSSD)

O příspěvku pro důchodce v pondělí jednali premiér Andrej Babiš (ANO) a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD), podle šéfa ČSSD by se měla koalice domluvit do týdne. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) poté řekla, že se kloní k jednorázovému příspěvku 4000 korun, který by státní pokladnu přišel na 12 miliard.

Maláčová řekla, že jasno by mělo být nejlépe do pondělí, aby se celý proces stihl včas. "Naprogramovat systémy na České správě sociálního zabezpečení, to není legrace," vysvětlila. V koaličních diskusích podle ní začíná být chaos, výsledek by chtěla mít co nejdřív. "Nebudu nijak blokovat kompromis, ale já bych chtěla 6000 korun. Pokud jsme říkali, že pod pětistovku denně se u živnostníků, společností s ručením omezeným nedá přežít, tak já chci, aby tu pětistovku dostali důchodci, měsíčně," uvedla.

Maláčová o jednorázovém bonusu mluvila v sobotu, později připustila jeho rozfázování do 12 měsíců. O jednorázovém příspěvku pro důchodce minulý týden hovořili také Babiš a Schillerová, návrh měl ale podle každého z nich jiné parametry. Sociální demokraté dnes ANO vybízeli, aby se před zveřejňováním návrhů jeho představitelé poradili mezi sebou. "Kdyby si třeba jednou týdně udělali nějakou poradu, na té by si řekli, co budou říkat veřejně a pak mluvili stejně, tak by třeba lidé měli větší důvěru v tu vládu," uvedl místopředseda ČSSD Šmarda.

Poslankyně opozičních Pirátů Olga Richterová už v sobotu uvedla, že kvůli jednorázovému příspěvku mohou někteří senioři ztratit nárok na příspěvek na bydlení na tři měsíce. Maláčová dnes uvedla, že její resort je schopen úpravu připravit tak, aby dopad na dávky neměla. "Nepodléhalo by to navíc ani exekucím," dodala. Jednorázový příspěvek v prosinci by byl podle ní ideální i z toho důvodu, že by zohlednil letošní inflaci.

Hamáček v pondělí řekl, že v koalici není spor, pouze je potřeba nalézt optimální variantu. Vicepremiér dříve uvedl, že by bylo jednodušší příspěvek z hlediska státního rozpočtu poskytnout ještě letos a jeho výše by se měla pohybovat mezi 5000 a 6000 korunami. Některé opoziční strany mluví o uplácení starších voličů. Na podzim jsou krajské a senátní volby, za rok pak sněmovní.

Starobní důchod od České správy sociálního zabezpečení pobíralo v červnu 2,41 milionu lidí. Příspěvek 6000 korun by tak vyšel na 14,5 miliardy korun, dávka 4000 Kč na víc než 9,6 miliardy. Celkem úřad vyplácel přes 2,89 milionu starobních, invalidních a pozůstalostních důchodů. Pokud by měli podporu dostat i invalidní důchodci, vdovy, vdovci a sirotci, výdaje by činily 17,4 miliardy, nebo 11,6 miliardy.

Přibylo přes 400 nově nakažených. Roste i reprodukční číslo

26.09.2021 09:36 Laboratoře v Česku v sobotu potvrdily 409 případů koronaviru, zhruba o stovku více než před týdnem.…

PŘEHLED: Kdo má naději uspět v německých volbách a kdo chce nahradit…

26.09.2021 12:07 V Německu probíhají parlamentní volby, které po 16 letech ukončí kancléřskou éru Angely Merkelové z…

Letní počasí se pomalu loučí. Příští týden teploty spadnou

26.09.2021 06:30 Ačkoliv si příští týden ještě užijeme teplot nad 20 stupňů, ke konci týdne se ochladí. Naměříme tak…

ROZHOVOR: Zneužíváním evropských dotací na Slovensku se zabývá Evropský…

25.09.2021 14:29 Na Slovensku docházelo k případům zneužívání zemědělských dotací, ve kterých jsou namočení vysocí…

Změna Tálibánu v praxi? Mrtvá těla věší a vystavuje na náměstích

25.09.2021 18:52 Tálibán pověsil na hlavním náměstí v západoafghánském městě Herát mrtvé tělo na jeřáb, oznámila…

Všechny důchody by se od ledna měly zvýšit minimálně o 650 korun

09.09.2021 22:00 Aktualizováno Všichni důchodci v Česku by si od ledna mohli polepšit minimálně o 650 korun. Další navýšení pak…

Klokánky a azylové domy pro děti dostanou na doplacení provozu 62 milionů

23.08.2021 16:59 Klokánky a podobné azylové domy pro děti dostanou i letos mimořádné dotace na doplacení provozu.…

Neplatiči pokut za některé přestupky mohou přijít o část dávek

18.08.2021 20:29 Chudší lidé budou moci přijít o část doplatku na bydlení i příspěvku na živobytí, pokud opakovaně…

Související:

Právě se děje

reklama