Jde o gesto, řekl Vondráček k návrhu na odvolání Pekarové Adamové

Opoziční návrh na odvolání předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) pokládá její předchůdce ve funkci Radek Vondráček (ANO) za politické gesto. Opozice si je vzhledem k rozložení sil v dolní komoře podle něho vědoma toho, že neuspěje. Pekarová Adamová vidí za postupem opozice její neschopnost zaujmout veřejnost. 

Oba politici to řekli v dnešních Otázkách Václava Moravce v České televizi. Návrhem na odvolání předsedkyně by se poslanci mohli zabývat na schůzi, která začne 4. dubna.

Opozici vadí zejména postup Pekarové Adamové při sněmovním schvalování zkrácení červnové valorizace důchodů. Při řízení schůze provázené rozsáhlými obstrukcemi stranila podle opozičních zástupců v některých případech vládnímu táboru. "Cítíme, že paní předsedkyně má stranické tričko," řekl dnes Vondráček, který nyní vede ve Sněmovně ústavně-právní výbor.

Opoziční poslanci ANO a SPD sesbírali pod návrh na odvolání Pekarové Adamové dostatek podpisů a dostal se do programu příští řádné schůze Sněmovny. "Sněmovní aritmetika je v podstatě neúprosná, jednoduchá. My víme, že na to nemáme hlasy, takže je to určité gesto, politické gesto," poznamenal Vondráček.

Vypjatá atmosféra vyvrcholila ve Sněmovně při schvalování penzijní novely potom, co vládní tábor prosadil omezení řečnické doby i pro řečníky s přednostním právem. Předseda ANO Andrej Babiš rozhodnutí odmítl dvakrát respektovat a odmítl opustit řečniště. Opoziční představitelé viní Pekarovou Adamovou z toho, že odmítla svolat širší vedení Sněmovny, aby situaci vyřešilo, a učinila tak údajně až z podnětu premiéra Petra Fialy (ODS).

"Opozice v tomto případě záměrně hází svoji neschopnost zaujmout jinak než už takovými radikálními kroky jako okupací řečniště na mě," řekla dnes Pekarová Adamová. Opoziční ANO a SPD obvinila z toho, že nebojují s koalicí, ale mezi sebou. Babiš podle ní odmítal opustit řečniště kvůli tomu, že před tím nebyl schopen porazit lídra SPD Tomia Okamuru v délce vystoupení. Pekarová Adamová také zdůraznila, že opoziční obstrukce ve Sněmovně nesmí přesáhnout takovou míru, aby se staly destrukcí.

Ze členů vedení Sněmovny naposledy čelil návrhu na odvolání Okamura, a to v minulém volebním období, kdy byl místopředsedou. Předseda SPD tehdy čelil kritice kvůli svým výrokům o koncentračním táboře pro Romy v letech u Písku. Dolní komora ho z funkce místopředsedy Sněmovny v březnu 2018 neodvolala, když neschválila návrh programu příslušné mimořádné schůze. Nepodpořili jej tehdy poslanci SPD, KSČM a drtivá většina zástupců ANO.

Související

Radek Vondráček

Oznamovatelé by mohli být chráněni i u přestupků, rozšíření doporučil Vondráček

Vládní předloha o ochraně oznamovatelů protiprávního jednání před případnou odvetou zejména zaměstnavatelů by se mohla vztahovat i na přestupky. Její rozšíření dnes doporučil sněmovní ústavně-právní výbor podle pozměňovacího návrhu předsedy Radka Vondráčka (ANO). Jeho další úpravu, podle níž by ochrany požívali rovněž anonymní oznamovatelé, výbor odmítl. 

Více souvisejících

Radek Vondráček (ANO) Markéta Pekarová Adamová Poslanecká sněmovna

Aktuálně se děje

před 3 minutami

Ilustrační fotografie.

Na Ukrajině se údajně pohřešuje český dobrovolník

Na Ukrajině je od neděle pohřešován český dobrovolník s přezdívkou Sendy Storm. Na facebooku to napsala organizace Memorial - International Legion Defense of Ukraine, která sdružuje zahraniční dobrovolníky aktivní na straně Ukrajiny v její obraně proti ruské agresi. České ministerstvo zahraničí ČTK sdělilo, že potvrzení této informace nyní nemá.

před 16 minutami

před 20 minutami

Aktualizováno před 22 minutami

Jicchak Herzog

Izraelský prezident Herzog opět vyzval Netanjahua ke zrušení soudní reformy

Izraelský prezident Jicchak Herzog dnes ráno opětovně vyzval premiéra Benjamina Netanjahua, aby ustoupil od prosazení sporné soudní reformy. Představitele vlády i opozice v příspěvku na twitteru vybídl k odpovědnosti. Izrael za sebou má noc plnou protestů, které vyvolalo odvolání ministra obrany Joava Galanta.

před 27 minutami

před 30 minutami

Daně, ilustrační fotografie.

Daňové přiznání: Na podání v papírové podobě zbývá lidem týden

Pro podání daňového přiznání v papírové podobě zbývá poslední týden. Finanční úřady proto ode dneška prodlužují úřední hodiny. Finanční správa také upozorňuje na možnost podání přiznání elektronicky, v takovém případě je termín o měsíc delší. Kdo podává přiznání prostřednictvím daňového poradce, má čas do července.

před 1 hodinou

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Aktualizováno před 6 hodinami

Aktualizováno včera

včera

včera

Německo, ilustrační foto

V Berlíně neuspělo referendum o dosažení klimatické neutrality, přišlo málo voličů

V Berlíně v referendu neuspěla iniciativa, která žádala, aby byla německá metropole klimaticky neutrální už do roku 2030. Volební komise po sečtení 98 procent hlasů oznámila, že se nepodaří splnit jednu z podmínek pro schválení, podle které se musí vyslovit pro nejméně čtvrtina oprávněných berlínských voličů, tedy asi 610.000 lidí. Informovala o tom agentura DPA.

včera

SK Slavia Praha.

Olayinka přijde kvůli červené přijde o derby pražských „S“, zlínský Fillo zase o místo v sestavě

Fotbalové Slavii se komplikuje cesta za ligovým titulem. Nejenže v posledních venkovních zápasech ztrácí body, navíc další čtyři zápasy se bude muset obejít bez své klíčové opory Petera Olayinky. Tento nigérijský křídelník byl totiž v týdnu potrestán čtyřzápasovou stopkou disciplinární komisí Ligové fotbalové asociace (LFA) za červenou kartu v zápase s Libercem, ve kterém trefil hlavou do obličeje libereckého obránce Gigliho Ndefeho. Červenou kartu v posledním ligovém kole dostal i zlínský záložník Martin Fillo. Ten ji totiž dostal hned po návratu z předešlého trestu po červené kartě ze zápasu proti Spartě, ve kterém vydržel čtyři minuty. 

včera

Aktualizováno včera

Ministerstvo financí

Nesprávné podání daňových přiznání přes datovou schránku hrozí u tisíců živnostníků

Nesprávné podání daňových přiznání, které je pro podnikatele letos povinné elektronicky přes datovou schránku, hrozí u vyšších tisíců živnostníků. V dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Chce proto jednat s ministerstvem financí o vstřícném přístupu úřadů v odůvodněným případech. Navrhuje například prominutí pokuty.

včera

Lyžařská sezona

Lyžařská sezóna končí. Většina středisek zavřela dříve, než plánovala

Většina lyžařských středisek ukončila zimní sezonu dříve, než plánovala. O víkendu se kvůli teplému počasí uzavřely menší sjezdovky. V provozu zůstávají jen největší výše položené skiareály, které s nadějemi vyhlíží nadcházející ochlazení. Meteorologové předpovídají na pondělí další sněžení. Nová sněhová nadílka by měla spadnout hlavně na severu Čech.

včera

včera

Na zkolaboval na eskalátoru na Florenci, při pádu zranil několik lidí

Na eskalátoru ve stanici metra Florenc v Praze v neděli odpoledne zkolaboval muž. Při pádu s sebou z pohyblivých schodů strhl další lidí. Záchranáři do nemocnice odvezli pětiletou dívku a jednačtyřicetiletou ženu. 

Zdroj: ČTK

Další zprávy