Mezi oblíbené lidové slavnosti se v minulosti řadil masopust, nazývaný třeba také jako fašank. Písemnými prameny je doložen již z období 13. století, jeho původ lze hledat ve starých pohanských oslavách spojených s odchodem zimy a příchodem jara. Masopustní veselí se neslo ve znamení zábavy, dobrého jídla a pití i specifických zvyků či průvodů masek. Mnohé tradice přetrvaly dodnes.
Masopust, to je doba mezi vánočními svátky a předvelikonočním půstem. V užším slova smyslu se jedná o třídenní veselí před Popeleční středou, tedy masopustní neděli, pondělí a úterý. Těmto dnům se také říká ostatky, fašank nebo třeba voračky. Masopustní oslavy mají svůj základ v prastarých pohanských rituálech spojených s koncem zimy a příchodem jara, kdy byla vyzdvihována plodnost přírody i člověka.
Jak již název napovídá, masopust se oslavoval před půstem, a to před čtyřicet dní dlouhou předvelikonoční postní dobou. Není tedy divu, že před časem přísného odříkání si lidé dopřávali dobrého jídla a pití. Na tzv. tučný čtvrtek, kterému se v některých krajích říkalo také tučňák, se pořádaly zabijačky s bohatou hostinou. Té se zpravidla účastnila celá ves. V tento den se měl každý vydatně najíst a napít, aby měl sílu na celý rok. Podávané pokrmy bývaly velice tučné. Jedly se smažené koblihy a vdolky ozdobené marmeládou a tvarohem, samozřejmostí byly také zabijačkové pochoutky, tedy jelítka, jitrnice, klobásy nebo škvarky. V neděli a pondělí se chodilo do hospod k muzice. Někde se tančilo i na návsích, a to klidně až do rozednění.
Masopustní úterý se neslo ve znamení maškarních průvodů. Masky chodily od stavení ke stavení, kde tančily, zpívaly a hodovaly. Bývalo zvykem maškary obdarovávat něčím dobrým na zub, hltem pálenky nebo i drobným finančním příspěvkem, který se mnohdy následně využíval na dobročinné účely. Masopustní radovánky ukončovala půlnoc, kdy se pohřbívala basa, klisna nebo medvěd – to podle regionálních zvyklostí. Po půlnoci nastal první postní den, Popeleční středa, kdy již platil zákaz hodování a tancování. Pokud by toto nepsané pravidlo někdo porušil, dle lidové víry by si ho odnesl čert.
Jaké byly typické masopustní masky, to záleželo na krajových zvyklostech. Snad v žádném průvodu však nechyběl medvěd, kterého vedl na řetězu medvědář. Někde se člověk oblékal do skutečné medvědí kožešiny, častěji si na sebe ovšem brával suchou hrachovinu. Ta se pak využívala k nejrůznějším lidovým magickým praktikám s cílem zajistit především dobrou úrodu a užitek z domácích zvířat. Tento zvyk ostatně zaznamenala Božena Němcová ve své Babičce: „Poslední den masopustu přišly ještě s velikým povykem maškary, v čele sám Masopust; byl celý ověšen hrachovinou jako medvěd. V každém stavení utrhly z něho hospodyně kousek a schovaly. Ten kousek hrachoviny dávaly husám do hnízd, když je nasazovaly, aby prý dobře seděly.“
Dále se v průvodu objevovala postava Žida, kominíka, báby s nůší nebo jezdce na koni. Židé bývali ozdobeni barevnými pentlemi, umělými květinami, kožešinami i ptačími pery. Jejich typický doplněk představovala tzv. ježovice, zvláštní hůl potažená ježčí kůží. Jednalo se o falický symbol upozorňující na plodnost. Kominík s sebou v průvodu v některých krajích kromě štětky na čištění komínů nosil žebřík, který využíval při hraných scénkách, kdy pomocí něj třeba lezl ostatním na záda. Kolemjdoucí trápil také tím, že jim barvil obličej sazemi. Bába s nůší, to byla postava muže v koši na záda bez dna, ke kterému se vpředu připevnila loutka stařeny. Podobným způsobem se vyráběla maska jezdce na koni – také kůň byl hadrovou atrapou.
Kromě těchto maškar se do masopustního průvodu zapojovali také slamění muži s vysokými špičatými barevnými klobouky, masky Turků nebo ženich s nevěstou. Za nevěstu však chodíval muž v přestrojení, v dřívějších dobách bylo totiž nepřípustné, aby se masopustního průvodu zúčastnily ženy.
Související
OBRAZEM: Povedl se? Masopust v Nákří opět potvrdil svou jedinečnost a originalitu
Masopusty i v roce 2023 pořádá mnoho měst a obcí
Masopustní průvod , tradice, zvyky, svátky , historie
Aktuálně se děje
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
včera
Putin přiznal, že Rusko na Ukrajině otestovalo novou raketu. Válka se mění v globální konflikt, varoval
včera
Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili
včera
Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť
včera
Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany
včera
Útok balistickou střelou na Ukrajině: Západ zpochybnil použití ICBM, internetem kolují nové záběry
včera
Svět řeší podivnou ruskou tiskovku. Neříkejte nic o útoku balistickou střelou, nařídil někdo Zacharovové
včera
Generální ředitel WHO skončil v nemocnici
včera
27 milionů obyvatel na místě, které je zabíjí. Jak se žije v nejznečištěnějším městě na světě?
včera
Rusko jedinou střelou zahodilo všechny snahy ze studené války. Západ nesmí polevit
včera
Rusko je ochotné jednat o míru na Ukrajině. Když se splní jeho požadavky
včera
Netanjahu podle OSN zdecimoval Pásmo Gazy. Absurdní, brání se zatykači
včera
EU se připravuje na obchodní válku. Podle ekonoma Kuchaře Trumpova cla pocítí hlavně Američané
včera
ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta
včera
Nástup Trumpa znervózňuje všechny. Kyjev i Moskva se snaží získat výhodu ve válce, než převezme úřad
včera
Rusko vypálením ICBM vyslalo signál, že má technologie a je ochotné je použít, řekl Kraus pro EZ
včera
Polsko je naším prioritním cílem, prohlásila Zacharovová
včera
Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr
Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem.
Zdroj: Jan Hrabě