Masopust je na pořadu dne. Prastará tradice úspěšně přetrvala dodnes

Mezi oblíbené lidové slavnosti se v minulosti řadil masopust, nazývaný třeba také jako fašank. Písemnými prameny je doložen již z období 13. století, jeho původ lze hledat ve starých pohanských oslavách spojených s odchodem zimy a příchodem jara. Masopustní veselí se neslo ve znamení zábavy, dobrého jídla a pití i specifických zvyků či průvodů masek. Mnohé tradice přetrvaly dodnes. 

Masopust, to je doba mezi vánočními svátky a předvelikonočním půstem. V užším slova smyslu se jedná o třídenní veselí před Popeleční středou, tedy masopustní neděli, pondělí a úterý. Těmto dnům se také říká ostatky, fašank nebo třeba voračky. Masopustní oslavy mají svůj základ v prastarých pohanských rituálech spojených s koncem zimy a příchodem jara, kdy byla vyzdvihována plodnost přírody i člověka. 
 
Jak již název napovídá, masopust se oslavoval před půstem, a to před čtyřicet dní dlouhou předvelikonoční postní dobou. Není tedy divu, že před časem přísného odříkání si lidé dopřávali dobrého jídla a pití. Na tzv. tučný čtvrtek, kterému se v některých krajích říkalo také tučňák, se pořádaly zabijačky s bohatou hostinou. Té se zpravidla účastnila celá ves. V tento den se měl každý vydatně najíst a napít, aby měl sílu na celý rok. Podávané pokrmy bývaly velice tučné. Jedly se smažené koblihy a vdolky ozdobené marmeládou a tvarohem, samozřejmostí byly také zabijačkové pochoutky, tedy jelítka, jitrnice, klobásy nebo škvarky. V neděli a pondělí se chodilo do hospod k muzice. Někde se tančilo i na návsích, a to klidně až do rozednění. 
 
Masopustní úterý se neslo ve znamení maškarních průvodů. Masky chodily od stavení ke stavení, kde tančily, zpívaly a hodovaly. Bývalo zvykem maškary obdarovávat něčím dobrým na zub, hltem pálenky nebo i drobným finančním příspěvkem, který se mnohdy následně využíval na dobročinné účely. Masopustní radovánky ukončovala půlnoc, kdy se pohřbívala basa, klisna nebo medvěd – to podle regionálních zvyklostí. Po půlnoci nastal první postní den, Popeleční středa, kdy již platil zákaz hodování a tancování. Pokud by toto nepsané pravidlo někdo porušil, dle lidové víry by si ho odnesl čert. 
 
Jaké byly typické masopustní masky, to záleželo na krajových zvyklostech. Snad v žádném průvodu však nechyběl medvěd, kterého vedl na řetězu medvědář. Někde se člověk oblékal do skutečné medvědí kožešiny, častěji si na sebe ovšem brával suchou hrachovinu. Ta se pak využívala k nejrůznějším lidovým magickým praktikám s cílem zajistit především dobrou úrodu a užitek z domácích zvířat. Tento zvyk ostatně zaznamenala Božena Němcová ve své Babičce: „Poslední den masopustu přišly ještě s velikým povykem maškary, v čele sám Masopust; byl celý ověšen hrachovinou jako medvěd. V každém stavení utrhly z něho hospodyně kousek a schovaly. Ten kousek hrachoviny dávaly husám do hnízd, když je nasazovaly, aby prý dobře seděly.“ 
 
Dále se v průvodu objevovala postava Žida, kominíka, báby s nůší nebo jezdce na koni. Židé bývali ozdobeni barevnými pentlemi, umělými květinami, kožešinami i ptačími pery. Jejich typický doplněk představovala tzv. ježovice, zvláštní hůl potažená ježčí kůží. Jednalo se o falický symbol upozorňující na plodnost. Kominík s sebou v průvodu v některých krajích kromě štětky na čištění komínů nosil žebřík, který využíval při hraných scénkách, kdy pomocí něj třeba lezl ostatním na záda. Kolemjdoucí trápil také tím, že jim barvil obličej sazemi. Bába s nůší, to byla postava muže v koši na záda bez dna, ke kterému se vpředu připevnila loutka stařeny. Podobným způsobem se vyráběla maska jezdce na koni – také kůň byl hadrovou atrapou. 
 
Kromě těchto maškar se do masopustního průvodu zapojovali také slamění muži s vysokými špičatými barevnými klobouky, masky Turků nebo ženich s nevěstou. Za nevěstu však chodíval muž v přestrojení, v dřívějších dobách bylo totiž nepřípustné, aby se masopustního průvodu zúčastnily ženy.  

Související

Masopust Nákří Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Povedl se? Masopust v Nákří opět potvrdil svou jedinečnost a originalitu

Pro jižní Čechy zcela netradiční, pro jednu z obcí v těsném sousedství temelínské elektrárny ale zcela běžná masopustní koleda, byla v sobotu 18. února znovu po roce k vidění v Nákří na Českobudějovicku. Kdo by čekal obvyklou růžičkovou, mečovou, či slaměnou koledu, čekal by marně. V Nákří totiž typické „kolečko“ netančí „mládenci“, ale třeba mušky Lihomilky, žokejky, kostlivci, Mexičané, asijské prodavačky nebo „fakt vostrý“ rockeři.
Ilustrační fotografie.

Masopusty i v roce 2023 pořádá mnoho měst a obcí

Mnohá města a obce ožijí o víkendu masopustními veselicemi. Období masopustu, které začíná po svátku Tří králů 6. ledna a končí Popeleční středou na začátku půstu před Velikonocemi, je spojeno s maškarními průvody a hodováním. Protože Popeleční středa nemá pevné datum, masopust končívá různě, v době od poloviny února po začátek března. Letos připadla Popeleční středa na 22. února.

Více souvisejících

Masopustní průvod tradice, zvyky, svátky historie

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

Ruská armáda, ilustrační foto

Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola

Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.

včera

včera

Lidé na Ukrajině prchají před válkou

Mír, ale za jakou cenu? Ukrajinci, kteří utekli ze země, promluvili

Více než 3 000 ukrajinských uprchlíků našlo nový domov v hrabství Essex díky vládnímu programu Homes for Ukraine, který poskytuje možnost ubytování u místních hostitelů. Navzdory příslibům nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa ukončit válku však mnozí Ukrajinci odmítají mír na úkor ztráty území.

včera

COP29

Klimatická dohoda padla. Summit COP29 přinesl jen zklamání a hořkou pachuť

Předposlední den klimatického summitu COP29 v Ázerbájdžánu přinesl výrazné zklamání. Dlouho očekávaný návrh dohody, který měl stanovit konkrétní cíle pro financování klimatických opatření v rozvojových zemích, byl široce kritizován za svou nejasnost. Místo konkrétních čísel obsahoval návrh pouze symbol „X“, což vyvolalo obavy a rozhořčení mezi bohatými i chudšími státy.

včera

Itálie, ilustrační foto

Vadí vám Trump? Prodáme vám dům za dolar, vyzývá italská vesnice Američany

V reakci na výsledek prezidentských voleb v USA se italská vesnice Ollolai na Sardinii rozhodla nabídnout Američanům šanci začít nový život v Evropě. Tento krok je součástí dlouhodobého úsilí vesnice o revitalizaci po desetiletích depopulace, kdy se vesnice potýká s úbytkem obyvatel. Ollolai se rozhodla nabídnout zchátralé domy za cenu jednoho eura (asi 25 korun), aby přilákala nováčky, kteří by pomohli obnovit její úpadek.

včera

včera

včera

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

včera

včera

včera

včera

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy