OBRAZEM: Povedl se? Masopust v Nákří opět potvrdil svou jedinečnost a originalitu

Pro jižní Čechy zcela netradiční, pro jednu z obcí v těsném sousedství temelínské elektrárny ale zcela běžná masopustní koleda, byla v sobotu 18. února znovu po roce k vidění v Nákří na Českobudějovicku. Kdo by čekal obvyklou růžičkovou, mečovou, či slaměnou koledu, čekal by marně. V Nákří totiž typické „kolečko“ netančí „mládenci“, ale třeba mušky Lihomilky, žokejky, kostlivci, Mexičané, asijské prodavačky nebo „fakt vostrý“ rockeři.

„Rozhodně nejde o žádný novodobý výstřelek. Před šestnácti lety, kdy jsme masopust díky podpory Jaderné elektrárny Temelín Skupiny ČEZ po dlouhé odmlce obnovili, jsme pouze navázali na jeho původní historickou podobu,“ uvedl starosta Nákří Miloslav Jodl. To potvrdil i jeho předchůdce Pavel Božovský, který se masopustního reje zúčastnil coby „Akademický umělecký fotograf a stvořitel nového art stylu, takzvaného Nákeřského Pavlismu“.

„Pavel je jasnou ukázkou toho, jak u nás masopustní koleda vypadá. Její zvláštností je, že každý, včetně dětí, přijde v masce, kterou si sám vybere. Objeví se tak ledaskdo a ledasco. Nemáme žádná omezení. Do poslední chvíle tak vlastně nikdo neví, jaké masky se objeví,“ vysvětlil formu zdejší masopustní koledy Jodl. 

Sám starosta dorazil v masce kata. Zda tím chtěl něco konkrétního naznačit. Například, že místní obyvatele čeká drastické zpřísnění režimu i postihů za porušování obecního pořádku, ovšem neprozradil. Nic nebylo možné přečíst ani z výrazu jeho tváře důsledně ukryté pod rudou kápí. Dění okolo něj ovšem napovídalo tomu, že „krutovlády jednoho muže“ se Nákří určitě obávat nemusí.

„Kostýmovaných koledníků rok od roku přibývá. Zatímco prvního obnoveného ročníku se zúčastnilo jednadvacet dospělých a dvě děti, nyní je jejich počet vždy nejméně dvojnásobný i trojnásobný,“ poznamenal Jodl. Obec proplácí každému z koledníků náklady na pořízení, či zapůjčení kostýmů až do výše 300 korun.

Přesně podle plánovaného a dlouhodobě zaběhnutého itineráře se koledníci sešli v půl jedenácté před místním hostincem. Zde jim starosta předal symbolický klíč od obce a hostinská povolila večerní veselici. V jedenáct hodin se pak asi padesátihlavý, postupně se stále rozrůstající, průvod kostýmovaných koledníků vydal na cestu po zhruba osmi desítkách domů v obci. O hudební doprovod se postaralo duo hejkalů s heligonkami.

„Masopust je u nás úvodní akcí letošního Oranžového roku, v rámci kterého Skupina ČEZ podporuje sportovní, kulturní a společenské akce ve třiatřiceti městech a obcích v třináctikilometrovém okruhu okolo elektrárny. Tyto pravidelné příspěvky nám mimo jiné umožnily návrat k některým tradicím, například právě k masopustu a daly také možnost vzniku zcela nových. Jednou z nich je třeba betlém v životní velikosti, který stále rozšiřujeme, a u nějž se pravidelně setkávají lidé z obce i okolí na Štědrý den při zpívání koled,“ konstatoval starosta.

Nákeřský masopust završila od 17 hodin veselice v obecní hospodě, spojená s vyhodnocením nejlepších masek, hudbou a tancem.

Nákří, obec na Českobudějovicku, leží v rovinaté, rybníky protkané krajině, zhruba 11 kilometrů severozápadně od Hluboké nad Vltavou. V současné době zde žije cirka 210 stálých obyvatel.

Související

Ilustrační fotografie.

Masopust je na pořadu dne. Prastará tradice úspěšně přetrvala dodnes

Mezi oblíbené lidové slavnosti se v minulosti řadil masopust, nazývaný třeba také jako fašank. Písemnými prameny je doložen již z období 13. století, jeho původ lze hledat ve starých pohanských oslavách spojených s odchodem zimy a příchodem jara. Masopustní veselí se neslo ve znamení zábavy, dobrého jídla a pití i specifických zvyků či průvodů masek. Mnohé tradice přetrvaly dodnes. 
Ilustrační fotografie.

Masopusty i v roce 2023 pořádá mnoho měst a obcí

Mnohá města a obce ožijí o víkendu masopustními veselicemi. Období masopustu, které začíná po svátku Tří králů 6. ledna a končí Popeleční středou na začátku půstu před Velikonocemi, je spojeno s maškarními průvody a hodováním. Protože Popeleční středa nemá pevné datum, masopust končívá různě, v době od poloviny února po začátek března. Letos připadla Popeleční středa na 22. února.

Více souvisejících

Masopustní průvod Nákří

Aktuálně se děje

včera

Film Rivalové

RECENZE: Rivalové rozehrávají drama milostného trojúhelníku na tenisovém kurtu

Česká kina pohostí rozhodující tenisový zápas, který v závěru není ani tak důležitý ze sportovního hlediska, jako z toho osobního. Stojí proti sobě dva muži, jejichž mladistvé přátelství skrečovala společná láska k jedné ženě. Rivalové v melodramatických konturách konstruují milostný trojúhelník, jehož exekuce je jedna z těch nejlepších za poslední dobu. 

včera

Harvey Weinstein

Odvolací soud zrušil odsuzující verdikt nad Weinsteinem

Nejvyšší soud amerického státu New York ve čtvrtek zrušil rozsudek nad hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem z roku 2020, ve kterém byl uznán vinným ze sexuálních trestných činů. Nařídil zároveň nový proces v případě.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Policie ČR, ilustrační fotografie.

Inspekce obvinila policisty, kteří před pražským barem napadli několik lidí

Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) ve středu obvinila dvojici příslušníků policie, kteří v únoru v opilosti napadli několik osob před barem na pražském Smíchově. Policie v dubnu zprostila muže zapojeného do incidentu výkonu služby, už dříve označila jeho jednání za neakceptovatelné a neomluvitelné.

včera

včera

včera

včera

včera

Mrtvá těla se svázanýma rukama? Bují podezření na válečné zločiny Izraele v Pásmu Gazy

Úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva (OHCHR) vyzval v úterý k mezinárodnímu vyšetření zpráv o masových hrobech v nemocnicích v Pásmu Gazy, které byly zničeny při obléhání izraelské armády. Podle OHCHR mohlo totiž dojít k páchání válečných zločinů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy