WikiLeaks zveřejnila komunikaci americké ambasády. Co psali do Washingtonu o Zemanovi?

Praha – Kontroverzní mediální společnost WikiLeaks je známá tím, že zveřejňuje utajované vládní a korporátní dokumenty, internet využívá jako prostředek k zachování anonymity. Jedním ze zakladatelů agentury je i Julian Assange. Teď se na WikiLeaks objevila korespondence americké ambasády z roku 2010, která komentovala návrat Miloše Zemana do politiky. Má rád moc, hodnotí Zemana Američané.

V úvodu hlášení se mluví o tom, že se Miloš Zeman rozhodl znovu kandidovat do Poslanecké sněmovny za Stranu práv občanů. Kromě toho je zde také ve stručnosti zmíněna jeho politická minulost a jeho odchod z politiky v roce 2007.

Další část zprávy se zaměřuje na jeho minulost. „I když nesouhlasil s invazí v roce 1968, aktivně se nezapojil do disidentského hnutí, a proto mu během normalizace bylo dovoleno pokračovat v profesionální kariéře ekonoma," stojí ve zprávě. V roce 1984 pak začal pracovat jako ekonom v Prognostickém ústavu. „Krátce před revolucí zveřejnil dokument o budoucnosti československé ekonomiky, který byl kritický vůči vládě. Načasování zveřejnění textu bylo příznivé, protože mu přineslo proslulost," píší o Zemanově práci Američané.

Především kvůli němu pak podle textu zveřejněného WikiLeaks měla úspěch sociální demokracie, které vznikla jako protipól ke Klausově ODS. Shrnutí také neopomíjí Zemanovu neúspěšnou kandidaturu na prezidenta v roce 2003, po které odešel z vysoké politiky.

Inteligentní dinosaurus

Zajímavá pak je sekce, které pojednává o Zemanově osobnosti. Američané o něm píší jako o „politickém dinosaurovi", který není zkorumpovaný, ale má rád moc. „Bývá popisován jako inteligentní politik, který si pozornost médií získává svým vtipem a ostrými výroky. Není ideologický a je pragmatický," popisuje povahu současného českého prezidenta autor zprávy.

SPO je podle tvůrců reportu vybudována na „přátelích Zemana" a je složena z bývalých ministrů jeho kabinetu. Miroslava Šloufa Američané označují jako „napojeného na ruské finanční zdroje..., i na zpravodajské služby, což by mohlo Zemana později pronásledovat, pokud bude kandidovat". Negativně hodnotí i Františka Čubu, který je popisován jako „bývalý člen Československé komunistické strany a předsedu zemědělského družstva za komunistického režimu... I tohle spojení by Zemana mohli strašit".

Vrátil se Zeman kvůli svým "přátelům"?

Proč se Zeman v roce 2010 rozhodl do politiky vrátit je podle zprávy nejasné. Text odkazuje na Zemanovo vyjádření o tom, že je to reakce na slova Jiřího Paroubka, který ho nazval zbabělcem. „Je těžké věřit, že by se Zeman kvůli tomu po sedmi letech vrátil. Jeden z analytiků naznačil, že za tím stojí někteří ze Zemanových přátel – zejména Šlouf," tvrdí americká ambasáda.

Pravděpodobné tak prý je, že se Zeman vrátil, protože „má rád politiku, miluje moc a často se staví do role Mesiáše". Touží prý zachránit republiku od těch, které vnímá jako nekompetentní politiky. Rozhodnutí také údajně může souviset s jeho odporem k Jiřímu Paroubkovi.

Lidé jsou politiky frustrování

Na závěr se analytici věnují Zemanovým šancím na úspěch. „Lidé jsou českými politiky frustrováni, podle nedávného průzkumu STEM je jen 24 % Čechů spokojeno s politickou situací," komentují dění v České republice v roce 2010 Američané. TOP 09 se podle zprávy prezentovala jako alternativa k pravicové ODS, jasně ale dává najevo, že se stranou chce spolupracovat.

Zeman má prý stejnou podporu jako Karel Schwarzenberg, tedy asi 51 %, což analytici označují za „ironické". Zeman je prý populárnější u starších voličů. Má prý šanci se dostat do Poslanecké sněmovny se svou stranou SPO, kvůli jeho politické bitce s Paroubkem. Většina politiků ale jeho prohlášení považuje za „bouři ve sklenici vody". Bude pro něj prý velmi obtížné nalákat voliče ČSSD, kteří se dívají do budoucnosti a ne do minulosti.

Související

Více souvisejících

Miloš Zeman Wikileaks USA (Spojené státy americké)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy