Velvyslankyně v nemilosti: Norsko muselo reakci Česka očekávat, říká Hamáček

Praha - Nepozvat norskou velvyslankyni na oslavu státního svátku 28. října je jednou z mála možností, které má prezident Miloš Zeman, aby vyjádřil svůj nesouhlas s postupem norských úřadů v kauze chlapců Michalákových. Novinářům to dnes řekl předseda Sněmovny Jan Hamáček (ČSSD).

Norsko podle něj muselo očekávat, že Česko dá nějakým způsobem svůj nesouhlas najevo. "Kancelář prezidenta republiky nebo pan prezident osobně se rozhodl zvolit tento postup a já tento postup respektuji, řekl Hamáček. "Nemyslím si, že to je něco nestandardního," dodal.

Podle místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska je věcí Zemana, koho na oslavu státního svátku pozve nebo nepozve. "Jakkoli taky nejsem schopen pochopit přístup norských úřadů k českým úřadům, já bych takovýto krok o státním svátku nevolil, hledal bych jiné mechanismy," řekl ČTK.

Předseda ODS Petr Fiala nepovažuje Zemanovo gesto za šťastné. "Nepozvat někam norskou velvyslankyni, nebo dokonce hrozit odvoláním velvyslance to přeci není žádné řešení," řekl Fiala ČTK. Připomněl také, že Česká republika čerpá prostředky z norských fondů a i z toho důvodu je třeba ve sporu kolem dětí Michalákových postupovat obezřetně. Fiala upozornil na to, že norská diplomatka není první, koho Zeman nepozval na oslavy 28. října. "Pan prezident s těmi pozváními nakládá různě. Vzpomeňme, jak v minulých letech nezval některé rektory, kteří se mu nelíbili," dodal předseda občanských demokratů.

"Nemyslím si, že bychom měli právo mu říkat, koho má a nemá pozvat, ale nemyslím si také, že by to mělo vést k nějakému dramatickému zhoršení vzájemných vztahů, neřkuli k narušení diplomatických vztahů s Norskem," řekl místopředseda KSČM Jiří Dolejš.

Exministr obrany ve vládě Miloše Zemana a Vladimíra Špidly Jaroslav Tvrdík (ČSSD) prezidentův krok chválí. "Alespon nějaká reakce na norské pohrdání ČR," komentoval krok Hradu na Twitteru.

To europoslanec hnutí ANO Pavel Telička si v této souvislosti neodpustil kousavou poznámku. "Z důvěryhodných zdrojů: Norská velvyslankyně prý šílí, že nebude pozvána na státní recepci, neb prý si již koupila nové šaty. Trefa Hradu," uvedl na sociálních sítích.

"Pan prezident měl zase slabou chvilku. Viróza je svinstvo," rýpnul si v souvislosti se zprávou o zrušení pozvání velvyslankyně europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09) na Facebooku. 

Související

ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Jan Hamáček Miloš Zeman Eva Michaláková (matka českých dětí v Norsku)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy