Češi můžou na brexitu vydělat. Sobotka jede na summit EU s novým návrhem

Praha - Český premiér jede do Bruselu navrhnout, aby EU pomohla zvýšit české (a východoevropské) platy a lidé tak neutíkali za prací na západ. To byl jeden z důvodů, proč Britové hlasovali pro Brexit. Informuje o tom dnešní MF Dnes.

Český premiér Bohuslav Sobotka však jede na dnešní summit s velice jasným plánem. Podle něho je třeba využít peněz Evropské unie, které jdou přes unijní fondy do východní Evropy, daleko více než dosud ke zvýšení nízkých platů Čechů a dalších Východoevropanů.

"Nové členské země si přestaly v posledních letech vyrovnávat hospodářskou úroveň západní Evropy a stagnují také platy. To se musí s pomocí Evropské unie změnit. Sympatie lidí se koneckonců řídí podle toho, co najdou ve své peněžence," řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza.

"Uvědomujeme si, že jeden z důvodů, proč Britové hlasovali pro odchod své země z EU, bylo velké množství lidí, kteří tam z nových členských států přišli za prací. Je třeba dát lidem takové platy, aby nemuseli odcházet," uvedl Prouza.

Česko je přitom jednou ze zemí, kde výška průměrných platů neodpovídá ani zdaleka hospodářské úrovni země. Zatímco ekonomická výkonnost Česka už překročila 80 % průměru EU, průměrné české platy jsou daleko nižší. Dokonce nižší než v tabulkově chudších zemích Unie, jako je například Portugalsko nebo Slovinsko.

Nízké platy však měly na následek, že z některých východoevropských zemí, jako je Bulharsko či Lotyšsko, odešly na Západ miliony lidí. „Na pracovní migraci z Východu mohou reagovat odchodem i další vyspělé země EU," varoval Prouza.

Přesvědčit o tomto způsobu zatraktivnění EU bohatší část unie však nebude vůbec lehké. Pro Unii znamená odchod Velké Británie vedle odchodu šedesátimilionového státu a desáté největší ekonomiky světa i velký zásah do rozpočtu.

Související

Petr Fiala Komentář

Sliby, chyby? Sobotkovský obrat premiéra Fialy je výrazem odpovědnosti

Slibem nezarmoutíš, říká se u nás v kraji. To vyjadřuje i ironické ušklíbnutí nad opakovaným střídáním vzbuzování očekávání a následného nevyhnutelného zklamání, prorocky popsaného mistrem Cimrmanem už v principu jeho slavné frustrační kompozice. Ano, uhodli jste. Dnes bude řeč o předvolebním slibování. 
ČSSD Rozhovor

ČSSD si před 30 lety zvolila Zemana. Současné vedení připomíná správce konkurzní podstaty, říká politolog Bureš

Před 30 lety skončil třídenní sjezd sociální demokracie v Hradci Králové. Strana si na něm nejen změnila název, který používá dodnes (z Československá sociální demokracie na Česká strana sociálně demokratická), ale především si do čela zvolila Miloše Zemana. Jeho mandát však tehdy nebyl nikterak silný, upozorňuje politolog Jan Bureš v rozhovoru pro EuroZprávy.cz. Prorektor Metropolitní univerzity Praha i tak považuje zmíněný sjezd za klíčový pro úpravu do té doby nepříliš úspěšné politické strategie ČSSD. Ohledně její budoucnosti je pak spíše skeptický. Obává se, že v Česku se nyní odehrává podobný vývoj jako v jiných zemích regionu, kde zanikla skutečná levice a její místo zaujali populisté.

Více souvisejících

Bohuslav Sobotka EU (Evropská unie) mzdy / platy

Aktuálně se děje

Aktualizováno před 5 minutami

před 11 minutami

před 26 minutami

Izrael, ilustrační foto

Izrael stahuje obyvatele do bombových krytů

Izraelské Velitelství domácí fronty vydalo v úterý večer nové pokyny pro obyvatele centrální části Izraele, vyzývající k pobytu v blízkosti bombových krytů nebo jiných chráněných objektů, dokud nebude situace vyřešena. 

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Ivan Bartoš

Piráti dávají vládě sbohem. Chtějí být konstruktivní opozicí

Piráti oznámili, že i po svém odchodu z vlády hodlají být konstruktivní opozicí, která bude podporovat smysluplné kroky vlády a prosazovat témata, která sami nastolovali. Na tiskové konferenci to uvedl jejich poslanecký klub před mimořádným jednáním Poslanecké sněmovny.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Mark Rutte, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Mark Rutte: Kdo je novým generálním tajemníkem NATO a jaké ho čekají výzvy?

Mark Rutte, bývalý premiér Nizozemska, se dnes stal generálním tajemníkem Severoatlantické aliance (NATO), čímž nahradil svého předchůdce, Nora Jense Stoltenberga, který tuto pozici zastával po deset let. Rutteho příchod do čela NATO je významným momentem nejen pro samotnou Alianci, ale i pro celou evropskou a globální bezpečnostní politiku. Kdo je Mark Rutte a proč byl zvolen právě on do této klíčové role?

před 5 hodinami

Izraelská armáda

Válka v Libanonu se vyostřuje. Íránu se podle Bacika zapojení nevyplatí

Izrael spustil pozemní invazi do Libanonu a podle svých slov likviduje pozice militantů z Hizballáhu. Expert na Blízký východ Gokhan Bacik exkluzivně pro EuroZprávy.cz popsal, co izraelské akce udělají se situací v regionu. Írán podle něj může zvažovat ozbrojenou podporu Hizballáhu, ale příliš se mu to nevyplatí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Ulice Tel Avivu

Libanon vypálil rakety na izraelský Tel Aviv

V izraelském Tel Avivu se v úterý rozezněly sirény varující před leteckým útokem poté, co hranici s Izraelem proletěly střely vypálené z Libanonu, oznámila izraelská armáda.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Jan Lipavský

Lipavský podává demisi. U Pirátů končí

Ministr zahraničí Jan Lipavský se rozhodl ukončit své členství v Pirátské straně. Nesouhlasí s odchodem Pirátů z vlády a se stranou se prý rozchází v některých věcech. Napsal také, že dnes podává demisi.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

Izraelská armáda vyzvala k okamžité evakuaci jižních předměstí Bejrútu

V pondělí večer izraelská armáda vydala naléhavé varování pro obyvatele jižních předměstí Bejrútu, hlavního města Libanonu, aby se evakuovali kvůli plánovaným útokům na cíle militantního hnutí Hizballáh. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy