Česká diplomacie odvrací útoky: Hlasovali jsme proti Palestině, aby byl mír

Praha - Ve středu by si měli opět srdečně potřást pravicí český premiér Petr Nečas (ODS) a jeho izraelský protějšek Benjamin Netanjahu. Blízkovýchodní ministerský předseda má přijet do České republiky poděkovat za to, čemu vláda říká konzistentní a opozice krátkozraká politika česko-izraelské náklonnosti.

Benjamin Netanjahu, šéf pravicové strany Likud a premiér Izraele, přijel do České republiky prvně v dubnu loňského roku. Bibi, jak se mu přezdívá, se tak stal prvním premiérem židovského státu, který Prahu navštívil. Podruhé se tu zastaví příští týden ve středu při své cestě do Německa, kde se uskuteční mezivládní jednání Německa a Izraele. Netanjahu chce premiérovi Nečasovi osobně poděkovat za české NE pro pozorovatelský status Palestiny v rámci OSN. Česká republika byla minulý čtvrtek jedinou evropskou zemí, která se proti Palestině postavila.

V oficiálním stanovisku ministerstva zahraničních věcí zaznělo, že hlasování pro Palestinu coby pozorovatelský stát, který se smí účastnit jednání OSN, by bylo jednostranným aktem podpory, jaký nemůže prospět procesu vzniku dvou samostatných států, Izraele a Palestiny.

"Česká republika je přesvědčena, že společného cíle – kterým je stát Izrael a nezávislý, demokratický, souvislý a životaschopný stát Palestina, žijící vedle sebe v míru a bezpečí – může být dosaženo pouze přímými jednáními. Nesouhlasíme s žádnými jednostrannými kroky, které mohou poškodit či ohrozit mírový proces. Republika hlasovala proti palestinskému návrhu na udělení statusu nečlenského pozorovatelského státu, protože se obává, že by mohl vyústit v další odklad obnovení mírového procesu," deklarovalo ministerstvo.

Dostalo se mu ovšem ostré kritiky ze strany opozice, která naopak dlouhodobému stranění Izraeli považuje za nerozumné. "Chování českých zástupců potvrzuje již dlouhodobější jednostrannou, krátkozrakou a neperspektivní politiku nynější české vlády. Fakticky popírá základní myšlenku řešení tohoto konfliktu vznikem dvou států – Izrael a Palestina. Pokládáme za chybu, že česká vláda nevyužila možnosti se při hlasování zdržet," vyjádřila své rozhořčení ČSSD coby nejsilnější opoziční strana.

Sociální demokraté mají pravdu v tom, že vztahy České republiky a Izraele jsou nadstandardní. Toto spojenectví utvrzuje i fakt, že česká vláda chce být za dobře se Spojenými státy, a ty jsou dlouhodobým příznivcem Izraele. Česká republika i USA vyjadřovaly podporu Izraeli rovněž během listopadu, kdy se rozhořel konflikt mezi oběma blízkovýchodními zeměmi s obnovenou intenzitou.

Ozbrojený střet mezi hnutím Hamas a Izraelem trval týden a 21. listopadu ho ukončilo příměří mezi oběma stranami, o které se výrazně zasloužila egyptská intervence. Boje si vyžádaly zhruba 160 obětí. Rozhovory o příměří mezi představiteli Izraele a Hamasu týž den dopoledne vážně narušil bombový atentát spáchaný na izraelský autobus, při kterém byly zraněny desítky cestujících.

Premiér Nečas neváhal a palestinský útok oficiálně odsoudil a označil ho za barbarství. "Státu Izrael nikdo nemůže upřít právo na sebeobranu před takovými útoky, o čemž jsem již o víkendu ujistil pana premiéra Benjamina Netanjahua," prohlásil tehdy Nečas.

Problémy mezi Izraelem a Palestinou se neprojevují jen na úrovni ozbrojených střetů. Na jaře 2011 rozhovory uvízly na skutečnosti, že Izrael odmítal zastavit rozšiřování svých osad na okupovaných územích. Palestina kontrovala s tím, že veškerá jednání v tom případě postrádají smysl. Ještě v dubnu oba státy stihly konflikt vyostřit vojenskými prostředky a vyměnily si pár protitankových střel a raket.

Zájem obou zemí se vloni přesunul právě na situaci kolem OSN, protože Palestina deklarovala svůj cíl požádat o nečlenský pozorovatelský status. Popudila tak celý trojlístek spojenců USA-Izrael-Česká republika. Netanjahu se tehdy nechal slyšet, že Palestina bojkotuje mírový proces, protože odmítá uznat stát Izrael a jeho hranice. Palestina zase vzkázala, že problémem je neustávající expanze Netanjahuovy země na okupované území. Členské státy OSN se minulý týden nakonec většinou hlasů shodly, že Palestině umožní, aby se jednání organizace účastnila.

Česká republika se k takovému postoji nepřidala, čímž stvrdila slova Netanjahua z letošního května. "Česká republika je nejlepší přítel Izraele v Evropě," uvedl. Nečas k tomu dodal, že vztahy mezi Izraelem a Českem jsou vynikající, silné a stále se prohlubující.

O neochvějném českém přátelství by měl mít Nečas příležitost přesvědčit Netanjahua osobně již ve středu. Stane se tak zhruba týden poté, co ve svém úřadě přivítal americkou ministryni zahraničí Hillary Clintonovou, která tu lobbovala za firmu Westinghouse, adepta na dostavbu Temelína.

Související

Ministerstvo zahraničí, ilustrační fotografie.

Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí Petr Nečas Benjamin Netanjahu

Aktuálně se děje

před 12 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Donald Trump

Trumpova politika Ameriky na prvním místě: Jaké bude mít globální důsledky?

Známé rčení, že „když Amerika kýchne, zbytek světa dostane rýmu“, vystihuje nejen ekonomický vliv USA, ale také dopad zahraniční politiky Spojených států, zvláště v éře Donalda Trumpa. Trumpova politika „Amerika na prvním místě“ (America First) slibuje izolacionismus, přehodnocení spojenectví a výrazné změny v globálních vztazích, což nutí světové lídry hledat nové strategie. Uvádí to analýza serveru CNN.

před 3 hodinami

Uprchlíci, ilustrační foto

Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA

Gabriela, původem z Bolívie, vstoupila do Spojených států před více než dvěma desetiletími skrytá pod hromadou kukuřičných stvolů v kufru auta pašeráka. Dnes, jako hospodyně v Marylandu, patří mezi nejméně 13 milionů nelegálních migrantů, kteří v USA žijí. Tito lidé sem přišli buď nelegálně, překročili povolenou délku pobytu na víza, nebo mají dočasnou ochranu před deportací.

před 4 hodinami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 10 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy