Česko poprvé zareagovalo na volby v Gruzii. Vyhrály je proruské síly

I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace. 

"Česko znepokojují zprávy o průběhu parlamentních voleb v Gruzii. Pozorně sledujeme vývoj v zemi a vyzýváme všechny strany, aby se zdržely násilí. Gruzínské úřady by měly ctít demokratické hodnoty a zvrátit kroky, které ohrožují evropské směřování Gruzie," uvedlo ministerstvo na sociální síti X. 

Gregorová byla součástí oficiální pozorovatelské mise Evropského parlamentu. Delegace podle jejích slov navštívila volební místnosti v Tbilisi i dalších městech a vesnicích v ostatních regionech. V hlavním městě se prý mohla jevit jako největší prohřešek špatná organizace nově zavedeného elektronického hlasování, jinde však byla situace horší.

"V regionech jsme ale bohužel byli očitými svědky opakovaného hlasování, fyzického napadení pozorovatelů voleb ze strany volební komise, nátlaku na voliče a dokonce i vkládání vícero volebních lístků jednou osobou. Gruzínský sen si díky nátlakové kampani udržel svou původní podporu, nelze nicméně vyloučit, že právě těmito praktikami si zajistil pohodlnou většinu, kterou nic další čtyři roky neohrozí," uvedla pirátská politička v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici. 

Mise, která reaguje na dlouhodobé oslabování demokracie v Gruzii, se zúčastnilo sedm europoslanců napříč politickými skupinami. Unijní zákonodárci se před volbami setkali společně s dalšími národními pozorovateli se zástupci vládních i opozičních stran, neziskových organizací, médií i úředníků.

"Pochyby ale vznikaly především před samotným volebním dnem. Parlament krátce před volbami změnil volební zákon, zrušil povinné kvóty pro ženy a upravil složení ústřední volební komise. Vládní strana dokonce hrozila zákazem některých opozičních stran v případě vítězství, což nám při osobní schůzce potvrdili. Volby byly prezentovány jako volba mezi mírem a válkou ze strany vlády, zatímco opozice je vnímala jako referendum o geopolitickém směřování země. Objevily se i signály manipulace – od nátlaku na státní zaměstnance až po hromadné zabavování občanských průkazů. Tato opatření dohromady ukazují na organizovanou a propracovanou snahu ovlivnit volby," dodala europoslankyně, která se vztahům mezi EU a Gruzií věnuje již druhý mandát jako místopředsedkyně delegace EURONEST, kam spadají země tzv. Východního partnerství.

Prorusky orientovaná strana Gruzínský sen, kterou vede miliardář Bidzina Ivanišvili, obdržela ve volbách přes 54 procent hlasů, což by mělo stačit na sestavení vlády, nikoliv však na absolutní ústavní většinu. Mandáty v parlamentu pak získaly další čtyři opoziční strany. Kandidující subjekty Koalice pro změnu, Jednota, Silná Gruzie a Pro Gruzii ovšem dohromady měly jen asi 37 procent hlasů. 

Vedoucí strana koalice Jednota již odmítla uznat výsledky prezentované státní volební komisí. "Oznamujeme, že neakceptujeme výsledky ukradených voleb a nehodláme je uznat ani později," uvedla předsedkyně strany Tina Bokučavová v noci na neděli podle RFE/RL. Vyzvala zároveň ostatní opoziční strany, aby se k výsledkům postavily stejně. Připustila také, že budou pokračovat protesty. 

Gruzie při letošních parlamentních volbách poprvé využila elektronický sčítací systém, který umožnil zveřejnění výsledků jen pár hodin po uzavření volebních místností. Volební účast činila 59 procent a byla nejvyšší od roku 2012. 

Předvolební kampaň byla napjatá. Gruzínský sen vykresloval hlasování jako volbu mezi mírem a válkou, když tvrdil, že opozice zemi zatáhne do konfliktu s Ruskem, k jakému došlo v roce 2008. Opozice mluvila o volbě mezi Západem a Ruskem či demokracií a autoritářstvím. 

Související

Více souvisejících

ministerstvo zahraničí Gruzie volby v Gruzii

Aktuálně se děje

před 8 minutami

před 39 minutami

před 1 hodinou

Tedros Adhanom Ghebreyesus

Generální ředitel WHO skončil v nemocnici

Generální ředitel Světové zdravotnické organizace (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus byl propuštěn z nemocnice Samaritano Barra da Tijuca v Rio de Janeiru, kde strávil noc pod lékařským dohledem.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

ICC vydal zatykače na Netanjahua a Gallanta

Mezinárodní trestní soud (ICC) vydal zatykače na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta kvůli údajným válečným zločinům. Soud, který sídlí v Nizozemsku, podle CNN uvedl, že má „rozumné důvody“ se domnívat, že Netanjahu nese trestní odpovědnost za válečné zločiny, mezi něž patří „použití hladovění jako metody války“, stejně jako za „zločiny proti lidskosti zahrnující vraždy, pronásledování a jiné nelidské činy“.

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Počasí, ilustrační fotografie.

Nové varování meteorologů. Sněhu bude až 15 centimetrů, zesílí i vítr

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

před 5 hodinami

Teroristé Hamásu

Hamás obvinil USA z genocidy v Pásmu Gazy. Izraeli vzkázal, kdy propustí rukojmí

Představitel Hamásu Chalíl al-Hajjá prohlásil, že dokud bude pokračovat válka v Pásmu Gazy, nedojde k žádné výměně rukojmích mezi Izraelem a Hamásem. Podle al-Hajjá není důvod, aby Hamás vrátil rukojmí, dokud Izrael nezastaví vojenské operace. Tato prohlášení přicházejí uprostřed zablokovaných rozhovorů, za jejichž stagnaci obě strany vzájemně obviňují.

před 5 hodinami

zbraně, ilustrační fotografie (Foto: @ripster8)

Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka

Server BBC zjistil, jak moderní válečná technologie vyrobená ve Spojeném království končí v Rusku navzdory mezinárodním sankcím. Celkem šest zásilek optické techniky v hodnotě 2,1 milionu dolarů, kterou vyrábí britská firma Beck Optronic Solutions, bylo přepraveno do Ruska prostřednictvím společností registrovaných v Kyrgyzstánu. Tento případ znovu upozorňuje na slabiny sankčního režimu zavedeného po začátku války na Ukrajině.

před 6 hodinami

před 6 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?

Mezikontinentální balistické rakety (anglicky Intercontinental Ballistic Missiles, zkráceně ICBM) představují jednu z nejničivějších zbraní moderní doby. Jedná se o rakety dlouhého doletu, které jsou schopné překonat tisíce kilometrů a zasáhnout cíle s vysokou přesností. Díky své schopnosti nést jaderné hlavice patří mezi klíčové prvky strategické obrany a odstrašování.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?

Spojené státy poprvé povolily Ukrajině použít rakety dlouhého doletu ATACMS k útoku na území Ruska. Tento krok znamená zásadní změnu americké politiky, která dosud zakazovala využití těchto zbraní mimo ukrajinské území, obzvláště na mezinárodně uznaném ruském území. Rozhodnutí Washingtonu bylo přijato navzdory obavám z eskalace války. Co vedlo ke změně postoje USA a jaké důsledky mohou tyto útoky mít? Na to odpověděl server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy