I Česko má pochybnosti ohledně víkendových parlamentních voleb v Gruzii. Ministerstvo zahraničí v neděli označilo zprávy o jejich průběhu za znepokojivé. Česká europoslankyně Markéta Gregorová (Piráti) už dříve uvedla, že jako pozorovatelka na vlastní oči viděla zjevné volební manipulace.
"Česko znepokojují zprávy o průběhu parlamentních voleb v Gruzii. Pozorně sledujeme vývoj v zemi a vyzýváme všechny strany, aby se zdržely násilí. Gruzínské úřady by měly ctít demokratické hodnoty a zvrátit kroky, které ohrožují evropské směřování Gruzie," uvedlo ministerstvo na sociální síti X.
Gregorová byla součástí oficiální pozorovatelské mise Evropského parlamentu. Delegace podle jejích slov navštívila volební místnosti v Tbilisi i dalších městech a vesnicích v ostatních regionech. V hlavním městě se prý mohla jevit jako největší prohřešek špatná organizace nově zavedeného elektronického hlasování, jinde však byla situace horší.
"V regionech jsme ale bohužel byli očitými svědky opakovaného hlasování, fyzického napadení pozorovatelů voleb ze strany volební komise, nátlaku na voliče a dokonce i vkládání vícero volebních lístků jednou osobou. Gruzínský sen si díky nátlakové kampani udržel svou původní podporu, nelze nicméně vyloučit, že právě těmito praktikami si zajistil pohodlnou většinu, kterou nic další čtyři roky neohrozí," uvedla pirátská politička v tiskové zprávě, kterou mají EuroZprávy.cz k dispozici.
Mise, která reaguje na dlouhodobé oslabování demokracie v Gruzii, se zúčastnilo sedm europoslanců napříč politickými skupinami. Unijní zákonodárci se před volbami setkali společně s dalšími národními pozorovateli se zástupci vládních i opozičních stran, neziskových organizací, médií i úředníků.
"Pochyby ale vznikaly především před samotným volebním dnem. Parlament krátce před volbami změnil volební zákon, zrušil povinné kvóty pro ženy a upravil složení ústřední volební komise. Vládní strana dokonce hrozila zákazem některých opozičních stran v případě vítězství, což nám při osobní schůzce potvrdili. Volby byly prezentovány jako volba mezi mírem a válkou ze strany vlády, zatímco opozice je vnímala jako referendum o geopolitickém směřování země. Objevily se i signály manipulace – od nátlaku na státní zaměstnance až po hromadné zabavování občanských průkazů. Tato opatření dohromady ukazují na organizovanou a propracovanou snahu ovlivnit volby," dodala europoslankyně, která se vztahům mezi EU a Gruzií věnuje již druhý mandát jako místopředsedkyně delegace EURONEST, kam spadají země tzv. Východního partnerství.
Prorusky orientovaná strana Gruzínský sen, kterou vede miliardář Bidzina Ivanišvili, obdržela ve volbách přes 54 procent hlasů, což by mělo stačit na sestavení vlády, nikoliv však na absolutní ústavní většinu. Mandáty v parlamentu pak získaly další čtyři opoziční strany. Kandidující subjekty Koalice pro změnu, Jednota, Silná Gruzie a Pro Gruzii ovšem dohromady měly jen asi 37 procent hlasů.
Vedoucí strana koalice Jednota již odmítla uznat výsledky prezentované státní volební komisí. "Oznamujeme, že neakceptujeme výsledky ukradených voleb a nehodláme je uznat ani později," uvedla předsedkyně strany Tina Bokučavová v noci na neděli podle RFE/RL. Vyzvala zároveň ostatní opoziční strany, aby se k výsledkům postavily stejně. Připustila také, že budou pokračovat protesty.
Gruzie při letošních parlamentních volbách poprvé využila elektronický sčítací systém, který umožnil zveřejnění výsledků jen pár hodin po uzavření volebních místností. Volební účast činila 59 procent a byla nejvyšší od roku 2012.
Předvolební kampaň byla napjatá. Gruzínský sen vykresloval hlasování jako volbu mezi mírem a válkou, když tvrdil, že opozice zemi zatáhne do konfliktu s Ruskem, k jakému došlo v roce 2008. Opozice mluvila o volbě mezi Západem a Ruskem či demokracií a autoritářstvím.
Související
Polsko ohledně Sýrie spoléhá na EU. Mohlo by ale mít ambici zasáhnout Rusko tam, kde to nečeká
Čeští diplomaté se stahují z Damašku. Diplomacie vyslala důrazné varování
ministerstvo zahraničí , Gruzie , volby v Gruzii
Aktuálně se děje
Aktualizováno před 6 hodinami
OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala
včera
Kate a William dojali Brity vánoční pohlednicí. Zachycuje klíčový moment tohoto roku
včera
Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce
včera
Policii znepokojuje, co se děje na D1 před Brnem. Ukázala záběry nebezpečných nehod
včera
Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem
včera
Zlatý měsíc českých dálnic završen. Otevřelo se 28 nových kilometrů na D3
včera
Pavel kondoloval Steinmeierovi. Připomněl tragickou střelbu na FF UK
včera
Fico tvrdí, že mu Zelenskyj nabídl půlmiliardu eur za souhlas s Ukrajinou v NATO
včera
Z mírumilovného trhu se stalo místo hrůzného činu. Scholz promluvil v Magdeburgu
včera
Vymyslel si muže se zbraní a zaměstnal policii. Hrozí mu tři roky vězení
včera
Počasí do Vánoc. Meteorologové slibují až 40 centimetrů nového sněhu
včera
Volby by jasně vyhrálo hnutí ANO. Poslance by měli komunisté či Motoristé
včera
Němci zjišťují pravdu o útočníkovi z Magdeburgu. Tíhl k AfD a kritizoval islám
včera
V Česku bezprostřední riziko nehrozí, říká Rakušan po útoku na trzích v Německu
včera
Zimní počasí je zpět. Do Česka se o víkendu vrátí sníh
Aktualizováno 20. prosince 2024 22:35
Mimořádná zpráva Teroristický útok v Magdeburgu: Do davu lidí najelo auto, 2 mrtví a až 80 zraněných. Incident zachytila kamera
20. prosince 2024 22:32
Přesně osm let po berlínském masakru. Magdeburg je vyvrcholením dlouhodobých hrozeb v Německu
20. prosince 2024 21:43
Prezident Pavel telefonicky hovořil se Zelenským
20. prosince 2024 20:03
Deset zemí EU včetně Česka předložilo návrh nových sankcí proti Rusku
20. prosince 2024 18:39
Milník v boji se smrtící infekcí: WHO ohlásila konec epidemie marburského viru
Konec epidemie marburského viru ve Rwandě, jak oznámila Světová zdravotnická organizace (WHO) a rwandská vláda, představuje důležitý milník v boji proti této smrtící infekci.
Zdroj: Libor Novák