Praha - TN.cz si posvítilo na výroky prezidentských kandidátů Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga. Vybrali jsem deset klíčových témat a ohodnotili postoje kandidátů vzhledem k vládní politice a právnímu řádu. A výsledek? 7:5 pro Zemana.
1. AMNESTIE A MILOSTI
Miloš Zeman„Nesouhlasím s novoroční amnestií. Nesouhlasím s tím, že se týká i lidí, kteří jsou podezřelí z tunelování, jak je tomu například v případě konkurzního soudce Berky. Jsem zásadní odpůrce amnestií, protože se domnívám, že jde o monarchistický přežitek z feudálních dob, který v demokratickém republikánském zřízení nemá žádné opodstatnění."
Karel Schwarzenberg"Dnešní ústavní realita vyžaduje, aby když má vláda odpovědnost, byla informovaná a kontrasignace premiéra není pouze potvrzení, že vláda provede amnestii, nýbrž že by ji měla předtím, když odpovídá, prozkoumat. Musím říci, že mě tento postup velice pobouřil."
Hodnocení TN.cz: MZ 1 - 0 KSTěsně po vyhlášení novoroční amnestie ji Schwarzenberg přivítal, až později, když začínalo být jasné, do jakých kauz zasáhne, obrátil a spolu s celou TOP 09 se distancoval. V obecné rovině je Schwarzenberg přívržencem amnestie i milostí, Miloš Zeman nikoli. Schwarzenberg dokonce prohlásil, že milost je mnohdy „jediná možnost, jak zajistit spravedlivost." Tím nedává dobrou vizitku českému soudnictví, protože naznačuje, že nevynáší adekvátní rozsudky. Z jeho slov lze předpokládat, že by podporoval zásahy moci výkonné do moci soudní, proto je vítězem tohoto kola Miloš Zeman.
2. CÍRKEVNÍ RESTITUCE
Miloš Zeman„Jsem přesvědčen, že v této otázce by mělo být vypsáno referendum, protože jde o 130 milionů korun, které se budou platit z daní nás všech. Nechť většina občanů rozhodne, jestli si přeje tento majetek vrátit."
Karel Schwarzenberg„V případě církevních restitucí jde o otázku, jestli v České republice vládne právo, či libovůle. My přece nerozhodujeme, jestli má někdo na něco nárok, ale zda něco vrátíme, nebo si ukradené ponecháme. Jde o to, jestli se konečně dopracujeme k tomu, že překonáme politické zájmy a populistické úspěchy."
Hodnocení TN.cz: MZ 0 - 0 KSCírkevní restituce vyvolávají ve společnosti rozporuplné reakce, s jejich podobou nebyla spokojená část veřejnosti, opozice ani prezident Václav Klaus. Základní výtky jsou dvě: Česká republika není v optimální ekonomické kondici, aby si takové výdaje měla dovolit, plnění restitučního zákona by mělo být o pár let odloženo. Druhý problém je v prolomení roku 1948, majetkového dorovnání se totiž dostane i některým církvím, které vznikly po roce 1989, tudíž jim nemohli komunisté nic zabavit. Na druhou stranu je žádoucí, aby došlo k odluce církví od státu. Zeman by nechal rozhodování na občanech, ale k čemu bychom pak měli parlamentní demokracii, kdyby se zříkala zodpovědnosti? Nula pro oba pány.
3. EVROPSKÁ UNIE
Miloš Zeman„Já sám se označuji za eurofederalistu, ale vždy dodávám, že eurofederalista není ten, kdo podporuje unitární evropský superstát. Často přijímám řadu velvyslanců a vždycky jim cituji výrok Charlese de Gaulla: „Je těžké vládnout zemi, která má tři sta druhů sýrů." Dodávám, že si ale nepřeji, aby existoval jednotný evropský sýr, jednotné evropské pivo nebo jednotné evropské úsporné žárovky."
Karel Schwarzenberg„Soustředím se na posílení postavení a vlivu České republiky v rámci EU, především v procesu rozhodování o jejím budoucím uspořádání. Pojem EU jako superstát je mi cizí. Budu se zasazovat o Unii, která je pro občany a ve které každý národ bude mít své důstojné postavení."
Hodnocení TN.cz: MZ 1 - 1 KSOba kandidáti jsou proevropsky naladění, takže ať už bude zvolen kdokoli, Česká republika by ve své unijní politice měla začít hovořit jednotným hlasem. Na rozdíl od stávající situace, kde se střetá proevropská vláda se skalním unijním kritikem Václavem Klausem. Zeman a Schwarzenberg se shodnou i v otázce zavedení eura: měli bychom ho přijmout, ale až na to budeme hospodářsky připraveni, nejdříve v roce 2017. Bod získávají oba.
4. VLÁDA S KSČM
Miloš Zeman"Samozřejmě, že je to pro mě naprosto představitelné, protože každý rozumný politik musí respektovat vůli voličů."
Karel Schwarzenberg"Je-li prezident postaven před situaci, že vládu je možné vytvořit pouze se součástí komunistů, tak samozřejmě budu respektovat Ústavu."
Hodnocení TN.cz: MZ 1 - 1 KSNa rozdíl třeba od vypadlé kandidátky Zuzany Rothové (KDU-ČSL), která byla připravena složit funkci, aby nemusela jmenovat vládu s podílem komunistů, oba adepti do druhého kola prezidentské volby vyslovili záměr respektovat vůli voličů a Ústavu. I když se to nejen studentům z jižních Čech nemusí líbit, nerespektování výsledků svobodných voleb je přesně ten postup, který komunistům vyčítají. Po bodu pro oba kandidáty.
5. ROZSAH PREZIDENTSKÝCH PRAVOMOCÍ
Miloš Zeman„Prezident má dva druhy pravomocí – formální a neformální. Formální definuje Ústava a neformální závisí na jeho schopnostech komunikovat a dosahovat dohod. První československá ústava z roku 1920 dávala Masarykovi velmi omezené pravomoci, ale i navzdory tomu se stal uznávanou a vlivnou osobností. Proto si myslím, že současné pravomoci jsou dostačující."
Karel Schwarzenberg„Zásadně bychom se neměli pokoušet změnit postavení prezidenta republiky v pouhého státního notáře."
Hodnocení TN.cz: MZ 1 - 0 KSSchwarzenberg by rád viděl posílení prezidentských pravomocí, například by si přál, aby bylo pro sněmovnu náročnější přehlasovat veto hlavy státu. Nechce ani výběrová řízení na členy rady České národní banky, dále by je rád jmenoval, a nemyslí si, že by prezident měl bezodkladně podepisovat mezinárodní smlouvy, které odsouhlasí vláda. Zeman se naopak domnívá, že výběrová řízení do ČNB jsou správná a že by prezident měl hovořit stejným jazykem jako vládní kabinet. Česká republika je parlamentní demokracií, reálná moc tedy spočívá v rukou zákonodárného sboru a vlády. V takovém právním prostředí by posílení prezidentských pravomocí bylo obtížně prosaditelné a zároveň kontraproduktivní. Bod pro Zemana.
6. SOCIÁLNÍ STÁT (důchodová reforma, školné na VŠ, vyšší DPH, zdravotnictví)
Miloš Zeman„Nemám nic proti zvyšování daně z luxusních výrobků, ale myslím si, že u základních potravin a léků by měla být DPH snížena. Zastávám názor, že společnost by měla pomáhat především svým slabým členům, což jsou na jedné straně děti a na straně druhé důchodci. Co se týče II. pilíře důchodové reformy, já se především domnívám, že je, jak tomu říkají mafiáni, poslední neohlodaná kost. To znamená poslední možnost, jak tady něco vytunelovat."
Karel Schwarzenberg„Současná hospodářská krize se bezpochyby protáhne na několik let. A jelikož je politika pouze uměním možného, jsme nuceni sáhnout i ke krokům, které sami nevítáme, tedy i ke zvýšení DPH. Vzhledem k současnému demografickému vývoji nám nezbývá ani nic jiného než postupně zvedat věk odchodu do důchodu. Také je iluze myslet si, že stát je jedinou zárukou důchodového zabezpečení. Dva pilíře jsou stabilnější."
Hodnocení TN.cz: MZ 1 - 1 KSV otázce sociálního státu zastávají kandidáti stanoviska, která odpovídají jejich stranické příchylnosti. Zeman souzní s levicovou rétorikou, chtěl by, aby stát pečoval o ekonomicky slabší obyvatele, Schwarzenberg zase potvrzuje středopravicové hodnoty: zvýšení zásluhovosti u důchodů, vlastní aktivita u zabezpečení na stáří. Zároveň je na rozdíl od Zemana zastáncem zavedení školného na vysokých školách, byť jeho skalní podporovatelé jsou právě univerzitní studenti. Česká republika v Ústavě deklaruje bezplatné vzdělání pro všechny a rovný přístup ke zdravotnické péči, ale vláda také musí účinně bojovat s vysokým státním dluhem a trvající hospodářskou recesí. Nerozhodně, oba mají bod.
7. ADOPCE DĚTÍ HOMOSEXUÁLNÍMI PÁRY
Miloš Zeman„Umožní-li adopce příjemnější život dítěte v rodině, která ho touto adopcí získá, než je tomu v dnešních dětských domovech, pak adopci doporučuji."
Karel Schwarzenberg„Prvotním zájmem musí být dítě, nikoli uspokojení, byť sebelepších, rodičovských instinktů. A děti potřebují otce i matku, dva otcové nebo dvě matky druhého rodiče nenahradí. Zažil jsem však, že i homosexuální páry vychovávaly děti velice dobře. Stále si nicméně myslím, že to může fungovat spíše jako nouzové řešení."
Hodnocení TN.cz: MZ 0 - 0 KSPředvolební kampaň Karla Schwarzenberga stojí na jeho zpodobení coby punkového rebela, který nejde s konzervativním proudem a cílí na mladé lidi. V tomto ohledu ho v otázce adopcí homosexuálními páry předbíhá Zeman, protože vyjádřil smířlivější stanovisko a vyšší míru tolerance. Na druhou stranu, v jiném rozhovoru Zeman na stejnou otázku odpověděl, že takové adopce nepodporuje, a Schwarzenberg v roce 2006 coby tehdejší senátor hlasoval pro registrované partnerství. Kvůli neschopnosti udržet konstantní názor – nula bodů pro oba.
8. CELOSTÁTNÍ REFERENDUM, POSÍLENÍ OBČANSKÉ SPOLEČNOSTI
Miloš Zeman„Preferuji rozšíření práv občanů změnou volebního zákona tak, aby občané mohli vybírat svoje politické reprezentanty i tehdy, jestliže tito kandidáti nebudou preferováni stranickými sekretariáty. Ať prostřednictvím referenda v daném volebním kraji občané sami rozhodnou, jestli poslanec má, nebo nemá být odvolán."
Karel Schwarzenberg„Jak známo, velký vynálezce a propagátor referenda byl původně Louis-Napoleon, později Napoleon III., který vlastně zrušil republiku a dosadil sám sebe za císaře díky různým referendům. Obávám se, že ještě stav policie a soudnictví u nás není takový, abychom již dneska mohli zavést nižší hranici pro platnost místního referenda."
Hodnocení TN.cz: MZ 1 - 0 KSRealizace referenda stojí stát peníze, v některých případech se však jedná o jediný způsob, jak lze prosadit občanskou vůli. Čerstvým dokladem je referendum na Praze 7, které se konalo zároveň s prvním kolem prezidentských voleb a kde místní obyvatelé zatrhli radnici plány na stavbu dvojnásobně předražené radnice. Kdyby mohli voliči sebrat mandát poslancům, které svými hlasy do sněmovny poslali, vyřešila by se stávající situace, kdy se zákonodárci (od)souzení za korupci drží svých mandátů zuby nehty, ať už je to David Rath nebo Roman Pekárek. Přímá volba prezidenta je velice obdobným nástrojem vyjádření všelidové vůle jako referendum, proto je zarážející, že se Karel Schwarzenberg obává, že český hlas lidu není dostatečně vyzrálý. Bod pro Miloše Zemana.
9. EUTANÁZIE
Miloš Zeman„Ne."
Karel Schwarzenbeg„Nadále by měl platit zákaz usmrcení. Nepovažuji ale za eutanázii, když se vysadí přístroje, které uměle prodlužují život."
Hodnocení TN.cz: MZ 1 - 1 KSEutanázie není v českém právním řádu povolena. Přestože je Česká republika tradičně sekulárním státem, téma ukončení lidského života vyvolává kontroverze. Jedná se zároveň o tematickou oblast, na níž se kandidáti výjimečně shodnou, boj je nerozhodný a bod náleží oběma.
10. SENÁT
Miloš Zeman"Jestliže Senát nejde zrušit, transformujeme ho do nějaké funkční podoby. Pokud ta bestie nebude vyhladověna, tak je lépe ji transformovat do krotkého a užitečného zvířátka."
Karel Schwarzenberg„Senát dělá velice užitečnou práci."
Hodnocení TN.cz: MZ 0 - 1 KSHorní komora Parlamentu, tedy Senát, by měla dohlížet na soulad zákonných návrhů s ústavním pořádkem. Sama také návrhy předkládá. Může odmítnout zákon, který schválí poslanci, ovšem pro sněmovnu je poměrně snadné senátorské veto přehlasovat, stačí sto jednička. Zeman považuje Senát za zbytečně drahý luxus, Schwarzenberg by chtěl, aby se podmínky přehlasování senátorského nesouhlasu zpřísnili. Tím by se vytvořil pevnější dohledový rámec nad sněmovnou a dalo by se zabránit takzvaným přílepkům, například že odškodnění klientů zkrachovalých bank je řešeno v zákoně o státních symbolech. Bod pro Schwarzenberga.
Výsledné skóre srovnání: Miloš Zeman 7 - 5 Karel Schwarzenberg.
Související
Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou
Partneři prezidentů si zaslouží plat od státu. Pavlová ukázala, že první dáma je důležitá
prezident čr , Karel Schwarzenberg , Miloš Zeman
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Nemám vůbec strach. Trump bude problém, ale pro zločince, říkají migranti v USA
před 2 hodinami
Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí
před 3 hodinami
Odpověď těm, co jednají s Putinem. Masivní útok na Ukrajinu byl vzkaz Scholzovi a Trumpovi, míní Kyjev
před 3 hodinami
Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům
před 4 hodinami
Lidé na Národní třídě vypískali Rakušana. Pavel zpytoval svědomí
před 5 hodinami
Rusko v noci provedlo největší útok za celý podzim. Zasáhlo obytné budovy i obchody, Kyjev sčítá mrtvé
před 6 hodinami
Češi slaví 17. listopad. Pavlovi poděkovali i na něj křičeli
před 6 hodinami
Den, který navždy změnil Česko. 17. listopad odstartoval odpor Čechů proti komunistickému režimu
před 7 hodinami
35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci
před 8 hodinami
Počasí bude příští týden jak na houpačce. Přijdou mrazy i citelné oteplení
včera
Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun
včera
Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur
Aktualizováno včera
Ve StarDance padla první třicítka. Soutěž opustila Jana Paulová
včera
COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN
včera
Sbohem, X, vítej, Bluesky. Nad Muskovou sociální sítí se stahují mračna, čelí hromadnému exodu
včera
Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků
včera
Mír za každou cenu? Bývalý Trumpův poradce prozradil, jak chce dosáhnout konce války
včera
Ruské jednotky v Doněcké oblasti obsadily další vesnice
včera
Německé lékařství v krizi. Situace se zhoršuje každým rokem
včera
ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší
Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.
Zdroj: Libor Novák