Kandidáti na Hrad slibují hory-doly! Ve skutečnosti ale zmůžou málo

Praha - Kandidáti na prezidenta slibují před volbami málem modré z nebe. Nižší daně nebo školné na univerzitách? Prezident však nemá právo předkládat zákony. Podle rozhádané společnosti a bouřlivých reakcí by se mohlo zdát, že prezident České republiky je všemocný.

Ať už na Hradě usedne Miloš Zeman (SPOZ), nebo Karel Schwarzenberg (TOP 09), musí počítat s tím, že stane v čele parlamentní demokracie, kde faktická moc spočívá v rukou vlády a zákonodárného sboru. V rámci předvolební kampaně se všech devět kandidátů, kteří vstupovali do prvního kola prezidentské volby, předhánělo ve slibech, co všechno pro zemi udělají. Mnohdy se však zavazovali k věcem, jaké by mohli naplňovat leda v pozici premiéra. Jaké jsou tedy reálné ústavní pravomoci české hlavy státu? Slibují Zeman a Schwarzenberg něco, co nebudou moci splnit?

Nejproblematičtější oblast představují zákony. Zeman například hovořil o tom, že by se zasazoval o nižší sazbu DPH u základních potravin a léků nebo o prosazení zákona o prokázání původu majetku. Schwarzenberg chce zase bojovat za zavedení školného na vysokých školách. Realita je ovšem taková, že prezident nemá zákonodárnou iniciativu, tedy nemůže sněmovně předložit návrh zákona. Může na vládě, mezi poslanci nebo senátory lobovat za to, aby se někdo z politiků stal jeho prostředníkem, ale legálními cestami je nemá jak přinutit.

Oba také opakovaně prohlašovali, že chtějí zavést změnu volebního systému. "Rozhodně bych se zasazoval o to, aby měli voliči možnost volit osobnosti z různých kandidátek tak, jak je to už nyní možné například v krajských volbách," míní Zeman. "Chtěl bych, aby se do sněmovny volilo většinově a do Senátu proporčně. Tedy přesně obráceně, než jak je to nyní," řekl zase Schwarzenberg. Opět platí, že ani jeden z nich by takovou novelu z pozice prezidenta předložit nemohl.

Prezident může samozřejmě vetovat zákony, se kterými nesouhlasí (kromě ústavních zákonů, na ty se jeho veto nevztahuje). To však neznamená, že život právního předpisu pak skončil. Poslanci totiž mohou prezidentské veto silou sto jednoho hlasu zvrátit. A že to svede i vláda s povážlivě nestabilní většinou, dokazoval kabinet premiéra Petra Nečase (ODS) na sklonku loňského roku. Václav Klaus poslal zpátky třeba daňový balíček, církevní restituce nebo zákon, který posílá více peněz české kinematografii. Všechny předpisy platí.

Mezi prezidentské úkony patří i podpis přijatého zákona, Václav Klaus přišel se specialitou, že nechává některé normy bez své signatury, aby projevil pasivní nesouhlas. To mu Ústava výslovně neumožňuje, ale ani nezakazuje. Ostatně se tím nic nemění – zákon stejně začne platit.

Co naopak český prezident skutečně může, je zasahování do rozhodnutí soudní moci, jak nad vší pochybnost prokázal Václav Klaus svou novoroční amnestií. V tomto ohledu má hlava státu tři nástroje: abolici, amnestii a milosti. První znamená, že může zastavit nebo neumožnit trestní stíhání – plody této pravomoci si nyní užívají bývalí obžalování v kauzách Trend nebo H-System. Amnestie odpouští či zmírňuje výrok soudu v obecné rovině, milost je zacílena na konkrétní osoby.

K této ústavní pravomoci mají prezidentští kandidáti diametrálně odlišné postoje. Schwarzenberg jí chce hojně využívat, dokonce uvedl, že milost je mnohdy „jediná možnost, jak zajistit spravedlivost." Klausovu amnestii v prvním okamžiku také uvítal, protože pomohla ulevit přeplněným věznicím. Zeman naopak není příznivcem zásahů moci výkonné do té soudní. Jmenoval jediný příklad, kdy by udělení individuální milosti zvážil. „Když by někdo trpěl nevyléčitelnou nemocí a chtěl by poslední týdny svého života strávit v domácím prostředí. V tomto případě bych milost zvážil z humanitárních důvodů, netýkalo by se to ovšem lidí odsouzených za zvlášť závažné trestné činy," shrnul své stanovisko.

Dalším viditelným právem prezidenta je jmenování vysokých funkcionářů: členů rady České národní banky, generálů a profesorů, členů Ústavního soudu a obecných soudů, prezidenta a viceprezidenta Nejvyššího kontrolního úřadu, předsedu antimonopolního úřadu, odvolává a jmenuje členy vlády.

Neplatí ovšem, že by si hlava státu mohla se jmény a funkcemi nakládat, jak si usmyslí. Jmenování i odvolání ministra navrhuje premiér, profesory, generály a soudce příslušní ministři. Členy Ústavního soudu zase musejí prezidentovi schválit senátoři. A nejde o formalitu, jak opakovaně horní komora doložila u návrhů Václava Klause. Když naopak hlava státu není nadšená z osob, které jí navrhuje premiér na ministerská křesla nebo resort zahraničí na vyslanecké posty, může se uchýlit ke zdržování. Taktiku prověřili Václav Havel i Klaus.

Základ prezidentské funkce v českém prostředí spočívá v reprezentaci země navenek. Prezident vyjíždí na zahraniční návštěvy, sám je přijímá, účastní se různých summitů. Zeman i Schwarzenberg se dušují, že dají zapomenout euroskeptickému stanovisku Václava Klause a že nebudou zbytečně demonstrovat vlastní odlišné názory, pokud postoj vlády nebude podle nich ohrožovat zájmy republiky. Zeman to zdůvodnil tím, že pokud země mluví více hlasy, není slyšet nic.

Schwarzenberg i Zeman se shodují v tom, že prezident se má účastnit celospolečenských debat, zastávat se slabších, upozorňovat na bezpráví a nešvary a hovořit s vládou o směřování země. Liší se však v tom, jak má debata se zákonodárci a kabinetem vypadat. Zeman by chtěl využívat práva chodit na jednání. „Prezident by měl být neutrálním polem, které by vytvořilo prostor pro to, aby se scházely vládní a opoziční strany a bez přítomnosti medií diskutovaly, protože když toto neutrální pole není, a ono není ani na vládě, ani v Parlamentu, tak politici jdou do medií, kde exhibují. A místo hledání rozumného kompromisu zastávají takzvaně nesmlouvavá stanoviska," myslí si jeden z kandidátů.

Jeho soupeř by upřednostňoval, aby za ním premiér chodil na Hrad a čas od času ho o zamýšlených krocích informoval. Zároveň dodal, že by se o podobě zákonů, se kterými by nesouhlasil, pokusil se zákonodárci diskutovat.

Kdo dostane šanci uvést svá slova v život, bude jasné už v sobotu odpoledne. Ve čtrnáct hodin se uzavřou volební místnosti a komise pod dozorem Českého statistického úřadu zjistí, zda si Češi přejí, aby v čele země stanul Miloš Zeman, nebo Karel Schwarzenberg.

Související

Marian Jurečka

Jurečka řekl, jak to bylo s penězi pro první dámu Evu Pavlovou

K otázce peněz pro první dámu se v neděli vyjádřil ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v diskuzním pořadu Partie. Podle Jurečky má nakonec platit původní dohoda mezi prezidentskou kanceláří i ministerstvem, ačkoliv se ji prý Hrad snažil pozměnit.

Více souvisejících

prezident čr Karel Schwarzenberg Miloš Zeman

Aktuálně se děje

před 28 minutami

Rusko, ilustrační foto

Temná stránka války na Ukrajině: Veteráni v Rusku prolévají krev, společnost se jich bojí

Irina zažila noční můru, když byla napadena v ruském městě Artyom na Dálném východě mužem, který se představil jako veterán "speciální vojenské operace" na Ukrajině. Když se vracela domů z večerní zábavy, útočník ji kopal a bil berlou s takovou silou, že ji o ni zlomil. Při příjezdu policie muž předložil dokumenty potvrzující jeho službu na Ukrajině a prohlásil, že díky svému nasazení mu nic nehrozí.

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusko tlačí Ukrajinu do kouta. Samo ale čelí vážným problémům

Ukrajina čelí dalším problémům v době, kdy Rusko pokračuje v získávání taktických výhod na klíčových místech východní a jihovýchodní fronty, přičemž stále podniká intenzivní vzdušné útoky na ukrajinská města. Současně Moskva připravuje protiútok v ruské Kurské oblasti, kde Kyjev letos zaznamenal jediný významný vojenský úspěch. Podle prezidenta Volodymyra Zelenského zde Rusko soustředilo téměř 50 tisíc vojáků, mezi nimiž jsou i čerstvě nasazení severokorejští vojáci.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Češi slaví 17. listopad na Národní třídě

35 let po sametové revoluci potřebuje Česko další transformaci

Oslavám výročí událostí 17. listopadu 1989, které v Československu zahájily pád diktatury komunistické strany, každoročně dominuje pohled do historie. Bývá připomínán represivní charakter a ekonomická stagnace předlistopadového zřízení. Do kontrastu jsou naopak stavěny následné etablování pluralitní demokracie a hospodářská transformace, která začala přibližovat naši zemi k vyspělým západním ekonomikám. Ačkoliv má toto srovnání své opodstatnění, při výročí sametové revoluce se můžeme také zamyslet nad tím, kam polistopadový vývoj momentálně v Česku směřuje a zda některé recepty ordinované v předchozích 35 letech nepotřebují kritické přehodnocení. 

před 6 hodinami

včera

Lukáš Vácha

Hradecký asistent Vácha zná trest za rasismus. Vedle dvouměsíční stopky zaplatí 40 000 korun

Začátkem listopadu byl na programu fotbalové Fortuna ligy třaskavý duel mezi Hradcem Králové a pražskou Slavií (1:1). Třaskavý byl na tolik, že nebylo nouze o rozmíšky hráčů na hřišti, ale i mezi střídačkami. Vrcholem všeho byla rasistická poznámka vůči slávistovi Ondřeji Lingrovi ze strany hradeckého asistenta Lukáše Váchy, který fotbalistu nazval „cikánem“. Na případ po zápase upozornil slávistický předseda představenstva Jaroslav Tvrdík, který ho dal do souvislosti s tím, že před tímto zápasem se hradecký klub zaujal postoj proti rasismu na tribunách. I když se pak Lukáš Vácha za svoji poznámku omluvil, trest od disciplinární komise ho neminul. Dostal stopku dva měsíce a musí zaplatit pokutu ve výši 40 000 korun. 

včera

Ondřej Smetana

Slovácko představilo nového trenéra Smetanu. Přišel z Ružomberoku za 100 000 eur

Fotbalové Slovácko už ví, kdo je nástupcem nedávno odvolaného kouče Romana Westa. Stal se jím dvaačtyřicetiletý stratég Ondřej Smetana, jenž se s vedením uherskohradišťského klubu dohodl na spolupráci až do léta roku 2027. Osud vedl rok slovenský Ružomberok, se kterým se Slovácko dohodlo podle serveru isport.cz na odkupu tohoto trenéra. Ten nakonec přišel za 100 000 eur (v přepočtu 2,5 milionu korun). 

Aktualizováno včera

včera

Organizace spojených národů

COP29 selhal, oči se upírají k summitu G20. Jednejte, nebo přijde zkáza, vyzvala státy OSN

Na setkání G20, které se koná tento týden v Riu de Janeiru, čelí světoví lídři naléhavé výzvě k řešení klimatické krize. Organizace spojených národů (OSN) varuje, že pokud se bohaté země nezavážou poskytnout stovky miliard dolarů na pomoc nejchudším zemím při snižování emisí a přizpůsobování se extrémním klimatickým podmínkám, hrozí „ekonomická zkáza“, uvedl server The Guardian.

včera

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Svět se učí od Ukrajiny. Válka proti Rusku přináší zkušenosti, do světa je posílá malý tým vojáků

Americké armádní jednotky umístěné v Evropě, od malých oddílů až po velitelské štáby, získávají cenné zkušenosti z konfliktu na Ukrajině. Tyto poznatky jsou nyní klíčovou součástí druhé fáze modernizačního programu, uvedli zástupci armády na tiskové konferenci pořádané v rámci výročního setkání Asociace americké armády (AUSA) ve Washingtonu.

včera

včera

včera

včera

Mezinárodní vesmírná stanice (ISS)

ISS čelí vážnému problému. USA se bojí, Rusko ho neřeší

Ruská část Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) čelí vážným problémům. Únik tlaku a vzduchu z modulu Zvezda, který byl poprvé zaznamenán v roce 2019, se v posledním roce zhoršil a dosáhl nového maxima. Tento problém rozdělil názory odborníků z NASA a ruské vesmírné agentury Roskosmos na závažnost situace, uvedl server CNN.

včera

Válka se pro Kyjev nevyvíjí dobře. Rusko upevňuje své postavení, Ukrajina zažívá jednu vlnu teroru za druhou

Válka na Ukrajině nabírá pro Kyjev stále temnější nádech. Moskva upevňuje své postavení na klíčových úsecích východní a jihovýchodní fronty, zatímco na ukrajinská města útočí jednou vlnou vzdušného teroru za druhou, uvedl server CNN.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy