Česko se propadá v kvalitě demokracie, schytali jsme to za korupci a média

Washington/Praha - Česko si oproti loňskému roku mírně pohoršilo ve známkování kvality demokracií států střední a východní Evropy, kterou ve své letošní studii už po osmnácté spočítala americká organizace Freedom House. ČR má podle odborníků problémy zejména kvůli velké míře korupce, z 29 hodnocených zemí je ale celkově na pátém místě. Na opačném konci pořadí figurují Uzbekistán, Turkmenistán a Bělorusko.

Freedom House známkuje pomocí koeficientů celkem sedm oblastí, například transparentnost voleb, nezávislost médií, justiční systém či míru korupce. V celkovém hodnocení na sedmistupňové škále, kde jednička představuje funkční demokracii a sedmička zcela autoritářský režim, si pozici premianta udrželo Slovinsko se známkou 1,93. Za ním následují Estonsko, Lotyšsko a Polsko. Česko dostalo známku 2,25, loni to bylo 2,14.

Ze zemí Evropské unie mají s mírou demokratičnosti největší problémy Maďarsko, Bulharsko, Rumunsko a Chorvatsko, jejichž známka se pohybuje kolem trojky. Mnohem horší situace ale podle Freedom House panuje v zemích bývalého Sovětského svazu včetně Ruska (známka 6,29). "Negativní vliv Ruska na způsoby vládnutí v sousedících státech byl v roce 2013 ještě mnohem zjevnější," domnívají se analytici Freedom House. 

Ukrajinu Freedom House řadí do skupiny "hybridních režimů", které jsou na půli cesty mezi demokratickým a autoritářským státem, a její známku od loňska mírně snížilo ze 4,86 na 4,93. 

Celková známka České republiky se v posledním desetiletí nijak výrazně neměnila - osciluje kolem 2,1 až 2,3. Oproti loňsku se zhoršila zejména kvůli hůře hodnocené oblasti korupce a nezávislosti médií. "Korupční skandály na nejvyšší úrovni se v ČR objevují už léta, ale tento trend v poslední době zesílil, pravděpodobně kvůli aktivnějšímu přístupu státních zástupců," píše se ve zprávě.

Ta rovněž upozorňuje na vlastnickou strukturu českých médií a na to, že většina deníků je nyní v rukou místních podnikatelů, z nichž jeden se stal důležitým hráčem na politické scéně. Koeficient nezávislosti médií se i kvůli tomu snížil o čtvrt bodu na 2,75.

"Proběhly tu změny, které se z jednoho dne na druhý nepoznají, ale když srovnáme situaci v médiích s tím, jaká byla ještě před rokem, je rozdíl markantní. Změna se týká hlavně liberální a konzervativní části mediálního spektra a do jisté míry i veřejnoprávních médií," říká v rozhovoru pro e15.cz politolog Bohumil Doležal.

"Ale omezení jedné nikoli nevýznamné části znamená i omezení celku. Nejde jen o to, že řada lidí (mimo jiné taky já) se z „prvoplánových médií" vypařila – většinou odešli sami, nečekali, až je vykopou nebo donutí k odchodu. To je, řekl bych správné. Mrzí mne jen, že málokdo řekl jasně, proč odchází. A dále, nejde ostatně jen o to, jaké názory si lidé troufnou zveřejňovat, ale i o charakter zpravodajství a taky o to, co si všechno noviny naopak publikovat dovolí. Například mám na mysli denunciační „odposlechovou" tsunami v Babišových listech a v menší míře i v Právu," domnívá se politolog.

"Orgány činné v trestním řízení se staly samostatnou mocí ve státě, a mohou se snadno stát politicky zneužitelnými k nekalým cílům – člověk si klade otázku, zda se tak už vlastně nestalo. A hlavně, kritizovat tento stav znamená, že se člověk ocitá mimo mainstream, mimo to, co lidé z médií chtějí zveřejňovat a lidé chtějí slyšet, a má docela problémy, aby byl slyšet aspoň trochu. Mainstream dnes představují Bakalova periodika, velmi zřetelně Respekt. Jejich vyznáním je takzvaný nechumelismus: nic dramatického se neděje, demokracie trvá a dokonce se upevňuje," tvrdí Doležal.

A dodal: "Podobná situace jako nyní byla, pokud se dobře pamatuji, v prvních měsících po listopadu 1989, ovšem takříkajíc v obráceném gardu – po krátkém čase tehdy dusivá národní jednota, symbolizovaná Občanským fórem, vzala za své. Mimochodem, Babišovo ANO je svým způsobem někdejšímu Občanskému fóru dost podobné. Je to jeho lidově zemitá varianta, bez kýčovité „pravdoláskovní" havlovské omáčky."

Související

Ministerstvo vnitra

Vnitro ve zprávě varuje před nespokojenými Čechy i radikalizací extremistů

Velká skupina lidí, která je nespokojená s uspořádáním a směřováním státu, má potenciál ohrozit demokratické základy Česka. V situační zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí loňského roku to uvedlo ministerstvo vnitra. Úřad dodal, že skupinu silně ovlivňují konspirační teorie a že je snadno manipulovatelným cílem pro extremistické a xenofobní politiky, případně pro působení cizí moci.

Více souvisejících

demokracie Korupce Česká republika

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Francie volí ve druhém kole parlament. Účast je extrémně vysoká

Druhého kola francouzských parlamentních voleb se do nedělního poledne zúčastnilo přibližně 26,63 procenta voličů, což je více než v prvním kole a nejvýše od roku 1981. Vysoký zájem o hlasování potvrdili představitelé tamního ministerstva vnitra, uvedl server France 24.

včera

včera

Fotografie zachycuje bývalého generálního tajemníka SSSR Michaila Gorbačova v britském dokumentu stanice BBC.

"Chtěli něco slyšet, prostě!" Eroze Varšavské smlouvy započala před 35 lety

Dvoudenní summit organizace Varšavské smlouvy v rumunské metropoli, který začal 7. července 1989, proběhl v době historických změn. Doznívaly poslední pomyslné výstřely studené války a rozpadaly se hlavní nosné pilíře komunistické moci ve východní části železnou oponou rozdělené Evropy. Bukurešťská vrcholná schůzka vojensko-politické aliance Sovětského svazu a jeho šesti spojeneckých zemí tak byla dle vzpomínek pamětníků ve srovnání s předchozími „děsivě jiná“. Ačkoliv zůstává veřejnosti téměř neznámá, patří ke klíčovým momentům na cestě k rozpadu východního bloku. 

včera

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Nizozemci dokázali otočit duel s Tureckem a po 20 letech slaví postup do semifinále

Až do posledního čtvrtfinále si fotbaloví fanoušci museli počkat na konečně atraktivnější zápas. Ve večerním Berlíně se o něj v sobotu postarali nejen Nizozemci, ale i Turci svou bojovnost, která vedla jak k nečekanému otevření skóre z jejich strany, o což se ve 35. minutě po rohovém kopu postaral Akaydin a která pak taktéž vedla k hektickému a zajímavému závěru zápasu, kdy svěřenci kouče Ronalda Koemana dělali všechno, co mohli, aby ubránili své jednobrankové vedení. K němu „oranžoví“ dospěli díky De Vrijovi a Müldürově vlastnímu gólu. I proto si tak Nizozemci po dvaceti letech zahrají na fotbalovém Euru v semifinále. 

včera

Fotbal, ilustrační fotografie

EURO 2024: Anglie opět svým fotbalem nenadchla, poprvé od roku 1996 ale uspěla v penaltovém rozstřelu a postoupila

Stejně jako v předešlých zápasech na tomto evropském šampionátu tak ani tentokrát ve čtvrtfinále fotbalisté Anglie nikterak fotbalovou veřejnost svým výkonem neoslnili. Po většinu duelu se Švýcarskem se jednalo z obou stran o statické taktické šachy, přičemž se na první gól čekalo až do 75. minuty. To otevřeli skóre Švýcaři zásluhou Embola, ovšem jen pět minut na to se Angličanům podařilo srovnat díky Sakovi. I třetí čtvrtfinále tak šlo do prodloužení a stejně jako páteční duel Portugalska s Francií, tak i tentokrát nakonec o postupujícím musely rozhodnout penalty. Ty i díky Akanjiho neúspěchu zvládli Angličané, kteří se tak radovali z prvního postupu přes penalty na velkém turnaji od roku 1996. 

včera

včera

včera

Josef Šlerka

Soumrak mediálního trhu. O úspěchu českých vydavatelů už dávno nerozhodují čtenáři

Český mediální trh se pomalu ale jistě stává světovým unikátem. Jednička na trhu, Seznam.cz, dal díky své službě Newsfeed vzniknout plejádě více či méně zajímavých webů, které by se jinak na běžném a férovém trhu kvůli masivní konkurenci neprosadily. Oproti tomu stojí Nadační fond (údajně) nezávislé žurnalistiky (NFNŽ), který se snaží danou změť webů korigovat a rozhodovat o tom, který je kvalitní a který nikoliv. Nyní spolu oba subjekty spolupracují a mediální trh tak ovládají, jak se jim zlíbí. Jako samozvané regulační orgány bez sebemenšího dozoru. Tím vzniká situace, která ve světě nemá obdoby.

včera

včera

včera

včera

Francie, Paříž, ilustrační foto

Ve Francii odstartovalo druhé kolo parlamentních voleb

V neděli v 8:00 se ve Francii otevřely volební místnosti pro druhé kolo předčasných parlamentních voleb, které by mohly představovat významný moment v historii země a ovlivnit evropskou politiku, uvedl server France24.

včera

včera

včera

Počasí bude příští týden tropické. Teploty vyrostou na 35 stupňů

Česko má před sebou tropický týden. Podle ČHMÚ.cz vyrostou denní maxima až na 35 stupňů.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy