Asociace dítě a rodina a Aliance náhradních rodin ČR mají výhrady k vládní novele o ochraně dětí. Týkají se hlavně odměn pěstounů, ale i financování klokánků či posílání malých dětí do ústavů. Podle obou uskupení navrhované změny dostatečnou podporu ohroženým dětem a náhradním rodinám nezajišťují. Aliance a asociace, která zastřešuje 86 organizací na pomoc dětem a rodinám v tísni, to sdělily ČTK.
Novelu zveřejnilo ministerstvo práce předloni v listopadu. Vláda ji schválila minulý rok v červnu a poslala do Sněmovny. Poslanci by mohli normu začít v příštích dnech projednávat. Na podpoře pěstounů či omezení ústavní péče zákonodárci opozičních, ale i koaličních stran shodu nemají. Není tak jisté, zda se zákon do říjnových voleb stihne schválit.
Asociace i aliance upozorňují na vysoký počet dětí v ústavech a nedostatek pěstounů. Kritizují nastavení pěstounských odměn a to, že novela nepočítá s navýšením částek pro dlouhodobé pěstouny a jen s mírným přidáním přechodným pěstounům. Podle návrhu zákona by odměny dlouhodobých pěstounů zůstaly 12.000, 18.000 či 30.000 korun podle počtu dětí. Nově by se o 4000 na 16.000 korun zvedla jen částka za péči o lehce postižené dítě. Za každé další přijaté dítě s handicapem by se zvýšila o 6000 korun. Odměny přechodným pěstounům by se měly navýšit o 2000 korun na 22.000 korun hrubého měsíčně.
"Přestože je pěstounská péče výrazně levnější a na děti má pozitivní a uzdravující vliv, je stále podceňována a málo podporována," uvedla Aliance náhradních rodin. Asociace pak ve svém prohlášení píše, že pěstounská péče je levnější než ústavní. "Roční náklady na péči o dítě v takzvaných kojeneckých ústavech činí podle analýzy organizace Lumos 892.000 korun, přitom umístění do přechodné pěstounské péče vyjde na 429.000 korun," uvedla asociace.
Aliance pak poukazuje i na to, že přechodné pěstounství je zaměstnání a odměna se považuje za příjem, daní se a platí se z ní odvody. Pěstoun nemá pracovní dobu 40 hodin týdně, ale sedm dní v týdnu po 24 hodin a práci vykonává u sebe doma bez nároku na vybavení a kompenzace, podotýká aliance.
Podle ní se odměny stanovily v roce 2012 jako násobek minimální mzdy, která tehdy činila 8000 korun. Přechodný pěstoun tak měl 2,5násobek. Zatímco nejnižší výdělek se letos dostal na 15.200 korun, odměňování pěstounů se nezměnilo. Aliance spočítala, že pokud by stát přidával za posledních pět let profesionálním pěstounům stejně jako pracovníkům v sociálních službách, od ledna by pěstounský výdělek činil 33.500 korun.
Aliance i asociace žádají navázání odměn na minimální mzdu v zákoně. Podle nich by se měla pohybovat podle počtu dětí zhruba od 1,5 či 1,8 do 2,5násobku.
Podle asociace by se měl navýšit i příspěvek pro organizace, které pěstounským rodinám poskytují poradenství a další služby. Novela částku upravuje ze 48.000 na 60.000 korun ročně. Pro zaručení minimální odborné pomoci by podle expertů bylo potřeba aspoň 65.000 korun. Jako optimální částku uvádějí 76.000 korun.
Novela má zvýšit státní příspěvek pro klokánky a podobné domovy z 22.800 na 30.000 korun za měsíc. Částka se má ale dál krátit za dny, kdy dítě v zařízení nepobývalo. Za den je to o 1000 korun. Asociace poukazuje na to, že zařízení jsou v provozu nepřetržitě, i když v nich děti nejsou. Podotýká, že nynější částka je nízká, takže ministerstvo práce každoročně provoz doplácí z mimořádných dotací. Experti navrhují, aby se na každé místo vyplácelo 22.800 korun měsíčně a na dítě při jeho pobytu pak 7200 korun.
Asociace navrhuje, aby se do normy dostal i zákaz posílat děti do tří let do ústavů. Podle strategie péče, kterou v roce 2012 schválila tehdejší vláda, to mělo platit už od roku 2014. Od roku 2016 se měl zákaz týkat dětí do sedmi let. Minulé kabinety záměr neprosadily.
Související

Deset velkých organizací si stěžuje na nastavení financování sociálních služeb

NKÚ: Peníze určené na tzv. genderové audity stát nevyužil účelně
Ministerstvo práce a soc. věcí , děti
Aktuálně se děje
před 23 minutami

V Česku jsou tisíce mladých uprchlíků z Ukrajiny, kteří nestudují střední školu
před 33 minutami

Nekula chce použít rezervy EU na podporu odvětví proti růstu cen
Aktualizováno před 45 minutami

Steinmeier ocenil při návštěvě Pavla přátelské vztahy Česka a Německa, chtějí se scházet každý rok
před 59 minutami

Johnson přiznal, že britskému parlamentu poskytl zavádějící informace v době covidových uzávěr
před 1 hodinou

Patrik Tušl si za vydírání, vyhrožování a nenávistné výroky ve vězení odpyká 15 měsíců
před 1 hodinou

Česko stárne. Počet důchodců roste, důchodový systéme je neudržitelný, varují experti
před 2 hodinami

Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku se výrazně zhoršila
před 2 hodinami

V Česku začne v dubnu třetí cyklus výcviku ukrajinských vojáků
před 2 hodinami

Soud potvrdil mladíkovi podmínku za přípravu bombových útoků v Praze
Aktualizováno před 3 hodinami

Po roce 2035 by se mohla prodávat auta na syntetická paliva, navrhuje EK
před 3 hodinami

Japonský premiér Kišida dorazil do Kyjeva
před 3 hodinami

ČEZ se domnívá, že nejhorší část krize je u konce. Ceny budou klesat
Aktualizováno před 3 hodinami

Jurečka se kvůli důchodům sejde i s opoziční SPD
před 3 hodinami

Starostové a nezávislí vyloučili Hlubučka z kauzy Dozimetr
před 3 hodinami

Exploze na Krymu jsou signálem, aby ho Rusové opustili, zní z Kyjeva
před 3 hodinami

Vládní koalice se údajně shodla na omezení podpory stavebního spoření
Aktualizováno před 3 hodinami

Zisk ČEZu loni stoupl na rekordních 80 miliard, na energetické krizi vydělal osminásobek
Aktualizováno před 3 hodinami

Si Ťin-pching pozval Putina, aby přijel na návštěvu do Číny
před 3 hodinami

Slovenská policie zadržela osm lidí ve starém případu vraždy studenta
Aktualizováno před 3 hodinami
Fiala řekl, jak stát využije enormní zisky z ČEZ
Premiér Petr Fiala (ODS) chce zhruba sto miliard korun odvodů energetické skupiny ČEZ státu využít na pomoc s vysokými cenami elektřiny, budování dálnic či výdaje na obranu. ČTK napsal, že každou korunu z této částky použije vláda ve prospěch občanů a firem. Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček z opozičního hnutí ANO označil na sociálních sítích čistý zisk energetické skupiny v souvislosti s vysokými cenami energií za krutý žert.
Zdroj: ČTK