Babiš chce, aby úřední maturity řešil sněmovní výbor

Premiér Andrej Babiš (ANO) by rád téma úředních maturit přenesl do školského výboru ve Sněmovně. Pro svůj návrh udělovat letos maturitní známky bez zkoušek podle průměru za celé studium nezískal politickou podporu, uvedl dnes po jednání s ministrem školství Robertem Plagou (za ANO). Ten podobu letošních maturitních zkoušek představil. Novinářům řekl, že se debatě o podobě maturit nebrání, pro tento rok už je jejich verze ale konečná.

Andrej Babiš
doporučujeme

Babiš o možnosti udělovat úřední maturitu začal mluvit minulý týden. Zdůvodňoval ji situací studentů v době epidemie koronaviru, kdy učí na dálku a někteří pomáhají v nemocnicích nebo sociálních službách. Dnes si premiér posteskl, že jeho návrh nepodpořila žádná z politických stran a nikdo z politiků. "Je důležité, aby podle mého názoru toto téma bylo přeneseno na školský výbor, aby to bylo diskutováno ve Sněmovně, protože je to specifická situace," řekl.

V úterý premiér jako podklad k debatě uvedl, že letošní maturita by mohla být kvůli epidemii klasická pro studenty mířící na vysokou školu, lehčí zejména pro studenty bez zájmu o vysokoškolské studium a úřední pro ty, kteří doloží problémy v distanční výuce. Dnes o tomto svém "teoretickém návrhu" řekl, že není dobrý.

S plošnou úřední maturitou Plaga nesouhlasil. Proti se postavili i zástupci škol, Svaz průmyslu a dopravy ČR, Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR nebo Česká konference rektorů. Babiš úřední maturitu prosazoval jako jednorázovou záležitost.

Podle Plagy by u úřední maturity šlo o bezdůvodnou devalvaci vzdělávání. Ministr řekl, že se debatě o podobě maturit nebrání a je potřeba diskutovat o obsahu státní části i o profilové zkoušce. "Rozhodně je tam prostor pro zlepšení. I přes vývoj situace ale není dobré ponechávat studenty v nejistotě. Tyto úlevy a úpravy, kdy reagujeme na epidemickou situaci, jsou konečné," uvedl ministr. Podotkl, že legislativní změny u maturit by trvaly "extrémně dlouho".

Plaga a ministerstvo školství dnes oznámili, že letošní maturanti nebudou muset skládat ústní maturitní zkoušky z češtiny a cizího jazyka. Rozhodnout se pro ně budou moci dobrovolně. Maturanti, kteří pracují kvůli epidemii covidu-19 v nemocnicích či domovech seniorů, navíc nebudou muset dělat ani státní didaktické testy. Pro ostatní zůstanou povinné, pouze se u nich prodlouží čas.

Všechny pak bude čekat školní maturita ze dvou či tří předmětů včetně případné praktické zkoušky podle oboru. Termín státních maturitních testů se kvůli epidemii covidu-19 posune z 3. až 7. května na 24. až 26. květen. Praktické zkoušky, které měly začít od 1. dubna, se budou moci konat od 19. dubna do 27. srpna.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

MPO od živnostníků k dnešku přijalo asi 9000 žádostí o ošetřovné za únor

14.04.2021 20:05 Živnostníci podle údajů ministerstva průmyslu a obchodu (MPO) k dnešku vyplnili zhruba 9000 žádostí…

Hamáček v pondělí poletí do Moskvy jednat o ruské vakcíně

14.04.2021 17:11 Aktualizováno Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) v pondělí odletí do…

Prezident Zeman ve čtvrtek přijme kandidáta na ministra zahraničí

14.04.2021 16:37 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman přijme ve čtvrtek odpoledne na zámku v Lánech sociálnědemokratického…

Senátní komise podpořila změny pravidel voleb do Sněmovny

14.04.2021 15:25 Senátní ústavní komise podpořila doplnění pravidel pro volby do Sněmovny, které si vyžádal zásah…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama