Babišův střet zájmů: Do Česka dorazil překlad stěžejního dopisu k auditu EK

Ministerstvo pro místní rozvoj obdrželo český překlad dopisu k auditu Evropské komise (EK) ohledně střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). Uvedl to dnes server iRozhlas.cz, kterému to potvrdil mluvčí ministerstva Vilém Frček. Originál dorazil do Česka v říjnu.

Andrej Babiš
doporučujeme

Brusel v dokumentu potvrzuje své dřívější stanovisko, že Babiš dál ovládá holding Agrofert, a porušuje tak unijní i české zákony.

Česko má podle Frčka od 17. prosince tříměsíční lhůtu na odpověď. Během ní musí české úřady informovat, jak uvádí do praxe doporučení komise.

Babiš už dřív k závěrům auditu EK uvedl, že střet zájmů nemá a ani mít nemůže, protože Agrofert neovládá a neřídí.

Dokument podle serveru iRozhlas.cz zahrnuje navazující korespondenci k auditnímu řízení, které řeší premiérův střet a vyplácení dotací a které se v Česku uskutečnilo počátkem roku 2019. Skládá se z osmistránkového dopisu a zhruba 200 stran příloh.

Web připomněl, že EK požaduje mimo jiné prověrku projektů firem z holdingu Agrofert, které spadají pod operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost. Upozorňuje také na to, že případné chyby v unijních dotacích, které přesáhnou částku 10.000 eur, tedy zhruba 270.000 korun, musí české úřady ohlásit Evropskému úřadu pro boj proti podvodům (OLAF).

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Respirátory povinné nebudou. Vláda ale bude jednat s obchody

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Vicepremiéři Karel Havlíček a Alena Schillerová (oba za ANO) budou v následujících dnech jednat s…

Tajný mejdan politiků: Paroubek, Hnilička a Benda slavili v luxusním hotelu

25.01.2021 22:01 Aktualizováno V teplickém hotelu Prince de Ligne patřícím místnímu podnikateli a někdejšímu politikovi Petru…

Za chaos s vakcínami může premiér Babiš. Vypracovaná studie hovoří jasně,…

25.01.2021 22:01 Aktualizováno Lidovci jsou přesvědčeni, že premiér Andrej Babiš nemluví pravdu, když svádí vinu za pomalou…

Blatný: Česko neuvažuje o nákupu vakcíny mimo smlouvy EU

25.01.2021 20:41 Česko podle ministra zdravotnictví Jana Blatného (za ANO) neuvažuje o nákupu vakcíny proti novému…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama