Běloruský velvyslanec si vyslechl důrazný protest kvůli nedělnímu incidentu

Náměstek ministra zahraničí Jan Kohout dnes vyjádřil běloruskému velvyslanci Valeriji Kurdjukovovi důrazný protest v souvislosti s vážným podezřením na porušení mezinárodního práva v letectví. Vyzval též k okamžitému propuštění novináře a opozičního aktivisty Ramana Prataseviče a jeho přítelkyně.

Eurozpravy.cz

Ministr Jakub Kulhánek (ČSSD) na tiskové konferenci odpoledne řekl, že Evropa musí Bělorusku vyslat jasný signál, že jeho postup je naprosto nepřijatelný.

Běloruské úřady v neděli přinutily letadlo společnosti Ryanair na trase z Atén do Vilniusu přistát v Minsku, aby mohly Prataseviče zatknout. Ve vlasti mu podle ruských médií hrozí 15 let vězení za pořádání masových nepokojů.

Česká republika bude trvat na důkladném mezinárodním vyšetření incidentu, který podle ministerstva ohrozil životy pasažérů a posádky a který běloruské orgány zneužily k pronásledování jednoho ze svých kritiků. "Všechny reakce bude koordinovat na nejvyšší úrovni se svými partnery v Evropské unii," uvedl resort.

Vysoký představitel EU pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Josep Borrell vydal podle MZV k případu odsuzující prohlášení jménem EU. Dnes se budou případem zabývat také premiéři a prezidenti zemí EU na summitu v Bruselu.

"Pan velvyslanec byl vyzván k tomu, aby běloruské úřady propustily všechny zadržené, zejména běloruského bloggera, a zároveň jsme panu velvyslanci sdělili, že postup Běloruska je naprosto neakceptovatelný. My na něj budeme dále reagovat," řekl později Kulhánek. Hovořit o věci chce také tento týden na neformální radě ministrů zahraničí v Lisabonu.

"Evropa musí vyslat Bělorusku jasný signál, že tento postup je naprosto nepřijatelný, je v rozporu s mezinárodním právem. Bělorusko si musí uvědomit, že toto chování je naprosto nepřípustné," dodal.

Mezi konkrétní opatření, které připadají v rámci EU v úvahu, zařadil například znemožnění běloruskému leteckému dopravci využívat evropská letiště nebo to, že by evropské aerolinky nevyužívaly vzdušný prostor Běloruska. "V neposlední řadě se můžeme bavit i o konkrétních opatřeních proti konkrétním osobám v rámci běloruského režimu, které tuto situaci zavinily," doplnil ministr.

Záležitost ostře kritizovaly také Spojené státy, Severoatlantická aliance (NATO), Británie, Francie, Německo či Polsko. Někteří čeští opoziční politici hovoří o aktu státního terorismu.

Témata: EZ

Čím víc komunistů bude kandidovat na prezidenta, tím spíš do volby půjdu.…

17.06.2021 21:59 Aktualizováno ROZHOVOR – Zatím odmítá definitivně potvrdit, zda bude kandidovat na prezidenta České republiky.…

Babiš členství Česka v EU nezpochybňuje. Hovoří ale o eurokratech

17.06.2021 12:57 Aktualizováno Česká republika je pevně začleněna do Evropské unie a otázka jejího členství v ní by neměla být…

Volby by dle průzkumu vyhráli Piráti a Starostové. Koalice Spolu dotáhla…

16.06.2021 20:35 Aktualizováno Volby do Poslanecké sněmovny by na začátku června vyhrála opoziční koalice Pirátů a STAN, která…

Poslanci se za týden sejdou ke zvýšení důchodů o 300 korun

16.06.2021 17:07 K vládnímu návrhu na dodatečné zvýšení starobních, invalidních, pozůstalostních o dalších důchodů o…

Už neplatné opatření o ochraně dýchacích cest bylo podle NSS nezákonné

16.06.2021 16:28 Opatření o povinné ochraně dýchacích cest, které platilo na začátku května, bylo kvůli…

Sněmovna vyloučila ruské a čínské firmy z dostavby elektrárny Dukovany

16.06.2021 13:00 Aktualizováno Stát pro stavbu nového bloku elektrárny Dukovany nebude moci využít nabídky firem z Ruska nebo z…

Prezident Zeman u soudu hájil privatizaci Mostecké uhelné

16.06.2021 12:17 Prezident Miloš Zeman dnes při svědecké výpovědi u soudu hájil prodej státního podílu v Mostecké…

Část opozice neprosadila jednání o konci pandemického stavu

16.06.2021 09:53 Sněmovní kluby ANO, ČSSD a KSČM dnes vetovaly snahu ODS podpořenou TOP 09 i KDU-ČSL, aby dolní…

Babiš ruší program, má zdravotní problémy

15.06.2021 22:17 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) dnes absolvoval preventivní zdravotní vyšetření, kvůli kterému v pondělí…

Piráti ženou Babiše před soud, neomluvil se jim

15.06.2021 15:54 Piráti podají žalobu na premiéra Andreje Babiše (ANO) kvůli jeho výroku, že chtějí lidem zdaňovat…

Související:

Právě se děje