Bezpečnostní rada státu hodnotila krizový štáb, řešily se i povodně na Olomoucku

Bezpečnostní rada státu (BRS) na dnešním zasedání hodnotila činnost Ústředního krizového štábu v době nouzového stavu, který byl v Česku od 12. března do 17. května vyhlášen kvůli pandemii covidu-19. Úřad vlády o tom informoval v tiskové zprávě. Šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v té souvislosti představil návrh ministerstva vnitra na změny v zákoně o bezpečnosti ČR. Podle Hamáčka se BRS zabývala i aktuálními lokálními povodněmi na Olomoucku.

Přidejte svůj názor

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

Hamáček dnes v souvislosti s některými potížemi při pandemii představil radě revizi krizové a bezpečnostní legislativy. V příštích dnech o ní začne ministerstvo vnitra jednat s dalšími úřady či opozicí. Kabinet by měl vedle nouzového stavu podle návrhu dostat možnost vyhlásit i stav nebezpečí, při kterém sice existuje hrozba, ale ještě nedosahuje takové intenzity jako v případě nouzového stavu.

Rada se podle Hamáčka zabývala i lokálními povodněmi na Uničovsku a Šumpersku, při kterých zemřela osmačtyřicetiletá žena. Další žena ve věku 74 let se pohřešuje, několik dalších lidí hasiči ze zatopených domů ale zachránili. Šéf hasičů Drahoslav Ryba podle Hamáčka radu informoval, že příslušné složky zatím situaci na místě zvládají. "Jsme připraveni v případě potřeby nasadit další silové prostředky," poznamenal Hamáček.

Rada se věnovala i aktuální problematice NATO a EU, vzala na vědomí zprávy o extremismu v Česku v loňském roce a koncepci pro boj proti extremismu na letošní rok. Hodnotila také plnění akčního plánu auditu národní bezpečnosti v roce 2019. Zabývala se také koncepcí, která má rozšířit schopnosti policie vyšetřovat kybernetickou kriminalitu, informovala Strakova akademie.

BRS rovněž udělila Ceny Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky. Obdrželi je generálporučík Radovan Procházka, redakce časopisu Obrana a strategie a Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Čunek a Hamáček se dostali do ostrého sporu, hejtman žádá omluvu

02.07.2020 16:14 Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) vyzval ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) k omluvě, a…

Zemanův výrok o Peroutkovi? Ministerstvo se omlouvat nechce, podá dovolání

02.07.2020 16:09 Ministerstvo financí předpokládá, že podá dovolání proti dnešnímu rozsudku, který mu uložil…

Zaměstnanec Úřadu vlády má koronavirus, jeho kolegové jsou v karanténě

02.07.2020 15:28 Administrativní zaměstnanec úřadu vlády se nakazil koronavirem. Informaci Radiožurnálu ČTK potvrdil…

Zeman lhal. Za výrok o Peroutkovi se stát musí omluvit

02.07.2020 14:35 Aktualizováno Stát se musí prostřednictvím ministerstva financí omluvit za to, že prezident Miloš Zeman opakovaně…

Související:

Právě se děje

Další zprávy