Bezpečnostní rada státu hodnotila krizový štáb, řešily se i povodně na Olomoucku

Bezpečnostní rada státu (BRS) na dnešním zasedání hodnotila činnost Ústředního krizového štábu v době nouzového stavu, který byl v Česku od 12. března do 17. května vyhlášen kvůli pandemii covidu-19. Úřad vlády o tom informoval v tiskové zprávě. Šéf krizového štábu Jan Hamáček (ČSSD) v té souvislosti představil návrh ministerstva vnitra na změny v zákoně o bezpečnosti ČR. Podle Hamáčka se BRS zabývala i aktuálními lokálními povodněmi na Olomoucku.

Andrej Babiš, premiér ČR
doporučujeme

Hamáček dnes v souvislosti s některými potížemi při pandemii představil radě revizi krizové a bezpečnostní legislativy. V příštích dnech o ní začne ministerstvo vnitra jednat s dalšími úřady či opozicí. Kabinet by měl vedle nouzového stavu podle návrhu dostat možnost vyhlásit i stav nebezpečí, při kterém sice existuje hrozba, ale ještě nedosahuje takové intenzity jako v případě nouzového stavu.

Rada se podle Hamáčka zabývala i lokálními povodněmi na Uničovsku a Šumpersku, při kterých zemřela osmačtyřicetiletá žena. Další žena ve věku 74 let se pohřešuje, několik dalších lidí hasiči ze zatopených domů ale zachránili. Šéf hasičů Drahoslav Ryba podle Hamáčka radu informoval, že příslušné složky zatím situaci na místě zvládají. "Jsme připraveni v případě potřeby nasadit další silové prostředky," poznamenal Hamáček.

Rada se věnovala i aktuální problematice NATO a EU, vzala na vědomí zprávy o extremismu v Česku v loňském roce a koncepci pro boj proti extremismu na letošní rok. Hodnotila také plnění akčního plánu auditu národní bezpečnosti v roce 2019. Zabývala se také koncepcí, která má rozšířit schopnosti policie vyšetřovat kybernetickou kriminalitu, informovala Strakova akademie.

BRS rovněž udělila Ceny Bezpečnostní rady státu za významný přínos v oblasti bezpečnostní politiky. Obdrželi je generálporučík Radovan Procházka, redakce časopisu Obrana a strategie a Právnická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Předseda dozorčí komise Rady ČT Staněk nevidí k odvolání důvod, podal…

23.11.2020 16:41 Odvolaný předseda dozorčí komise Rady České televize (ČT) Jiří Staněk nevidí ke svému odvolání…

Pokud Babiš prohraje, může odchod komplikovat stejně jako Trump. Daně…

23.11.2020 16:30 ROZHOVOR – Předpovídá, že pokud by koalice ve sněmovních volbách porazily Andreje Babiše, současný…

O kolik vzroste životní minimum: Ministerstvo práce navrhlo dvě varianty

23.11.2020 16:10 Ministerstvo práce navrhuje od ledna zvýšení životního minima buď o 30 procent, nebo o 15 procent.…

Šéfem ÚOHS má být Petr Mlsna. Vláda navrhne Zemanovi jeho jmenování

23.11.2020 16:03 Aktualizováno Novým předsedou Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) má být náměstek ministra vnitra Petr…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama