Česko otevře konzulární jednatelství ve Splitu a Burgasu

Česko od středy otevře konzulární jednatelství ve Splitu a v Burgasu, na která se mohou obracet turisté, kteří se dostali do problémů. Podle vývoje turistické sezony zváží i otevření jednatelství v Rijece. Na rozdíl od loňska se neplánuje otevření podobného úřadu v Barceloně, protože s ohledem na pandemii koronaviru ministerstvo očekává menší zájem českých turistů o tuto oblast. Novinářům to dnes řekl ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Přidejte svůj názor

Ministerstvo zahraničí
doporučujeme

Náměstek ministra Martin Smolek upozornil, že se čeští občané mohou v případě potíží obracet nejen na profesionální konzuláty, ale i na české honorární konzuly. Ve světě jich nyní působí 223, nově se před letní turistickou sezonou otevřely honorární konzuláty na Tenerife, na Madeiře a v severošpanělském Gijónu.

Ministerstvo zahraničí letos zavedlo také konzulární call centrum, na které se lidé mohou obracet. Call centrum sídlí v Praze, podle Smolka ale v řadě případů může vyřešit řadu situací, kvůli nimž se Češi obracejí na konzulární úřady v zahraničí, a tím jim ulehčit agendu. Spuštění call centra bylo urychleno kvůli pandemii covidu-19, denně vyřeší několik set dotazů.

Petříček dnes také apeloval na české turisty, aby se před cestou do zahraničí registrovali v dobrovolné databázi cestovatelů Drozd. "Můžeme následně s každým občanem, který je registrován, komunikovat, informovat o možném nebezpečí, o změně situace v konkrétní destinaci, a to s ohledem na rizika spojená s pandemií, protože se můžou pravidla v průběhu letní sezony měnit," řekl.

Loading...
Vstupte do diskuze
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ekonom kritizuje Schillerovou: Nevěřím jí nic, není důvěryhodná

01.07.2020 17:42 Aktualizováno Česká státní pokladna zažije letos nebývalý deficit, který bude kvůli koronakrizi činit 500 miliard…

Opozice kritizuje vládu kvůli rozpočtu. Šetřit se prý nepokusila ani…

01.07.2020 17:18 Vláda se ani symbolicky nepokusila uspořit na vlastním provozu. V návaznosti na rekordní červnový…

MZV chce do kalendáře zařadit Den Čechů v zahraničí, o datu můžete hlasovat

01.07.2020 15:29 Ministerstvo zahraničí chce zařadit mezi významné dny, které Česká republika slaví, Den Čechů v…

Prezident Zeman má od příštího týdne dovolenou. Kde ji bude trávit?

01.07.2020 14:06 Prezident Miloš Zeman příští týden zahájí dovolenou. Stráví ji v Lánech a na Vysočině, řekl ČTK…

Související:

Právě se děje

Další zprávy