ČSSD a Piráti nepodpoří senátní verzi daňového balíčku

Vládní ČSSD ve Sněmovně nepodpoří senátní verzi daňového balíčku, řekl dnes novinářům předseda sociální demokracie a vicepremiér Jan Hamáček (ČSSD). Hlasovat pro ni nebudou opoziční Piráti. Opoziční hnutí SPD zase podporuje spíše původní sněmovní verzi, která by zaměstnancům ponechala více peněz.

Mikuláš Ferjenčík a Petr Třešňák

Horní komora podle Hamáčka schválila předpis v podstatě v podobě návrhu premiéra Andreje Babiše (ANO), který ČSSD odmítla podpořit už ve Sněmovně. Místo 90 miliard korun bude podle ČSSD navíc znamenat zásah do státního rozpočtu ve výši 105 miliard, uvedl.

Piráti oznámili, že u senátního návrhu se hlasování zdrží. Pokud by se pak ještě hlasovalo o sněmovním znění, byli by proti. "Také usilujeme o snížení zdanění práce, nicméně nemůžeme to dělat na dluh. Bez úspor anebo bez hledání jiných příjmů tento návrh povede k tomu, že sníženi v budoucnu zaplatíme i s úroky," napsal ČTK pirátský poslanec Mikuláš Ferjenčík.

Naopak SPD podle předsedy Tomia Okamury prioritně podporuje původní verzi Sněmovny, pro niž už jednou hlasovalo. "Hnutí SPD chce nechat co nejvíce peněz v peněženkách pracujícím nízkopříjmovým a středněpříjmovým občanům," sdělil ČTK Okamura.

Senát ve čtvrtek po zhruba desetihodinové debatě schválil pozměněnou verzi daňového balíčku. Pokud upravený návrh schválí i poslanci, novela zachová zrušení supehrubé mzdy a zavedení dvou sazeb daně z příjmu fyzických osob 15 a 23 procent. Horní komora také souhlasila se zvýšením daňové slevy na poplatníka, ovšem menším, než jak ji obsahuje sněmovní znění. Obcím a krajům mají být výpadky po zrušení superhrubé mzdy částečně kompenzovány zvýšením jejich podílu na výnosech z daní.

ČSSD se před projednáváním daňového balíčku s ANO na jeho podobě neshodla, ve Sněmovně navrhovala původně sazby 19 a 23 procent, zatímco Babiš 15 a 23 procent. "Senát schválil v podstatě to, s čím přišel pan premiér Babiš do Sněmovny. Je tam přidána kompenzace pro kraje, takže místo 90 miliard to bude stát 105 miliard," řekl Hamáček. Znamená to podle něj obrovskou ránu pro následující rozpočet v příštím roce, ale i ten následující.

Senátní verze podle Hamáčka znamená taky problém pro seniory. Kvůli kombinaci přijatých změn porostou méně platy a bude nižší tlak na valorizaci důchodů, upozornil.

Státní vyznamenání chce Zeman osobně předat v lednu

25.10.2021 20:12 Aktualizováno Ceremoniál k předávání státních vyznamenání se uskuteční 1. ledna místo obvyklého 28. října. V…

Hamáček oznámil rezignaci, do čela ČSSD chce Maláčová

25.10.2021 19:44 Aktualizováno Dosluhující vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček oznámil na dnešním jednání předsednictva ČSSD…

Kontrola bezinfekčnosti v restauracích je i jinde bez další podpory, řekl…

25.10.2021 19:24 Kompenzace pro restaurace byly podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) velké,…

Vláda prodloužila do konce roku firmám Antivirus pro lidi v karanténě

25.10.2021 19:06 Aktualizováno Vláda dnes prodloužila do konce roku firmám příspěvek Antivirus A. Jde o náhrady pro lidi v…

Moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry

25.10.2021 18:55 Hladina moře u Nizozemska se může do roku 2100 zvednout až o dva metry, což je víc, než se dosud…

Senát rozhodne o platech ústavních činitelů a klouzavém mandátu

25.10.2021 17:54 Senát rozhodne o návrhu zmrazit platy ústavních činitelů. Podle senátních výborů, které se…

O minimální mzdě se bude podle Schillerové rozhodovat na dalším jednání

25.10.2021 17:51 Končící vláda bude o zvýšení minimální mzdy jednat za týden. Ministryně financí Alena Schillerová …

Ministryně Maláčová oznámila kandidaturu na předsedkyni ČSSD

25.10.2021 17:20 Končící ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová oznámila na dnešním zasedání předsednictva…

Stav prezidenta Zemana by se měl řešit, až bude čas na přijetí demise…

25.10.2021 17:01 Premiér Andrej Babiš (ANO) zopakoval, že situace kolem zdravotního stavu prezidenta Miloše Zemana…

Válek (TOP 09) se odmítl zúčastnit rady vlády pro zdravotní rizika

25.10.2021 13:56 Aktualizováno Na dnešní jednání rady vlády pro zdravotní rizika dostal opět pozvánku i kandidát TOP 09 na…

Související:

Právě se děje

reklama