ČSSD žádá růst platů ve veřejné sféře o 3000 Kč

Na návrhu zvýšit platy všem pracovníkům veřejného sektoru od ledna o 3000 korun se dnes shodli odboroví předáci, vicepremiér Jan Hamáček a ministryně práce Jana Maláčová (oba ČSSD). O záměru by v příštích dnech měla ještě s odboráři jednat vláda. Hamáček to řekl novinářům. Podle něj by na takové přidání bylo potřeba asi 21 miliard korun. Maláčová navrhuje pak růst minimální mzdy od ledna z 15.200 na 18.000 korun. Odbory to podporují.

Jana Maláčová (ČSSD)

Hamáček s Maláčovou se s šéfy odborových centrál sešli kvůli minimální mzdě už dvakrát v červnu. Na následných tiskových konferencích předáci uvedli, že budou požadovat růst výdělků přinejmenším o inflaci. Pohrozili i případnými nátlakovými akcemi, pokud by se platy neměly zvednout. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) několikrát zopakovala, že s přidáváním v rozpočtu nepočítá.

Podle návrhu by hasiči, policisté, učitelé, lékaři, sestry, úředníci, pracovníci v kultuře či sociálních službách i všichni ostatní zaměstnanci veřejné sféry měli od ledna dostat 3000 korun do tarifu, tedy do základu výdělku. "Shodli jsme se na tom, že to je řešení i pro tento státní rozpočet," uvedl Hamáček po dnešní schůzce se zástupci odborových svazů.

Ve veřejném sektoru v prvním čtvrtletí pracovalo 699.400 lidí. Pokud by všichni měli dostat od ledna 3000 korun navíc, bylo by to 25,2 miliardy. K tomu je nutné připočítat odvody.

Jednotlivé svazy měly původně jiné představy. Pro zdravotníky chtěli odboráři aspoň deset procent navíc. Požadavek pro školství činil o pět procent peněz na výdělky víc. Hamáček před nedávnem zmínil navýšení aspoň o 3,5 procenta, tedy o odhadovanou inflaci. Podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly se stejnou částkou pro všechny odboráři souhlasí. "Při jednání nezaznělo, že by byla neshoda. Návrh všichni podporují," řekl Středula. Dodal, že se očekává v příštím roce růst ekonomiky, což znamená navýšení příjmů státu o několik desítek miliard.

Stejně přidáno dostali pracovníci veřejného sektoru už loni, a to 1500 korun. Záměr sklidil i kritiku kvůli nivelizování výdělků. Za vysoce expertní práci je stejné ohodnocení jako za práci pomocnou. Při stanovení určité částky vyjde plošné navýšení stát ale levněji. Ve veřejném sektoru totiž pracují lidé s vyšším vzděláním, zaměstnanců s nízkou kvalifikací v něm tolik není.

Podle Středuly odboráři podporují i návrh Maláčové na navýšení minimální mzdy od ledna o 2800 korun. Ministryně práce řekla, že nynější částka není důstojná a je "skandální", že je nižší než v Polsku a na Slovensku. Zaměstnavatelé s navrhovaným navýšením zhruba o 18 procent nesouhlasí. Podle zástupců podniků je v rozporu s ekonomickou situací v Česku, kdy firmy řeší dopady pandemie. Navrhují růst o 500 korun na 15.700 korun.

Schillerová minulý týden řekla, že růst výdělků projedná vláda. Podle Hamáčka by ale kabinet měl o přidání jednat i s odbory. Schůzka by se měla uskutečnit v příštích dnech, míní Maláčová.

Neodstoupím a neodvoláte mě, vzkázal Mynář. Podle právníka se plete

19.10.2021 22:03 Aktualizováno Vedoucí prezidentské kanceláře Vratislav Mynář neodstoupí. V dnešním prohlášení uvedl, že…

Předsedkyní Sněmovny bude zřejmě Pekarová Adamová, místopředsedkyní…

19.10.2021 21:19 Aktualizováno Kandidátkou koalic Spolu a Pirátů se Starosty a nezávislými (STAN) na post předsedkyně nové…

Místopředsedy poslaneckého klubu ANO bude kromě jiných Havlíček a Brabec

19.10.2021 20:19 Místopředsedy poslaneckého klubu hnutí ANO byli na jeho dnešním zasedání zvoleni vicepremiér Karel…

Vondráček nebude za ANO vyjednávat o složení orgánů Sněmovny

19.10.2021 19:50 Aktualizováno Ve vyjednávacím týmu hnutí ANO, který bude řešit složení orgánů nové Poslanecké sněmovny s…

Babišova vláda by podle Fialy už neměla dělat klíčová rozhodnutí

19.10.2021 19:42 Aktualizováno Dosluhující vláda Andreje Babiše (ANO) by už neměla dělat klíčová rozhodnutí s vlivem na rozpočet,…

Babiš chce hodit odpovědnost na opozici, řekl Fiala k oslovení Válka

19.10.2021 19:36 Premiér a šéf hnutí ANO Andrej Babiš by měl zajistit, aby ministr zdravotnictví Adama Vojtěch (za…

Koalice už debatují o struktuře vlády, počty ministrů za strany zatím…

19.10.2021 19:19 Debata o struktuře vlády podle předsedy ODS a kandidáta koalice Spolu na premiéra Petra Fialy dnes…

Dění kolem Zemana komplikuje předání moci v Česku, píší zahraniční média

19.10.2021 17:30 Dění kolem hospitalizace českého prezidenta Miloše Zemana se i dnes věnují některá zahraniční média…

Lídři koalic Spolu a PirSTAN jednali o budoucí vládě

19.10.2021 16:38 Ve Sněmovně se dnes odpoledne sešli ke druhému jednání o budoucí vládě lídři koalic Spolu (ODS, KDU…

Senát připraví aktivaci článku 66. Poslanci se k němu staví kladně

19.10.2021 16:32 Aktualizováno Předsedové sněmovních stran včetně předsedy hnutí ANO a premiéra Andreje Babiše se dnes odpoledne…

Související:

Právě se děje

reklama