Diplomacie funguje i v době pandemie. Díky novým technologií, řekl Petříček

Pandemie koronaviru ukázala, jak je svět propojený po fyzické stránce. Digitální propojení naopak umožnilo zachovat fungování mezinárodních vztahů i v situaci, kdy se kvůli pandemii uzavřely hranice, řekl dnes na úvod sympozia o české zahraniční politice ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Tomáš Petříček
doporučujeme

Petříček uvedl, že pandemie ukázala na to, jak se v posledních letech zvýšilo propojení mezi Evropou a Asií i mezi Evropou a Amerikou. Podle expertů pomohlo intenzivní propojení světa k rychlejšímu šíření pandemie koronaviru. Krize také ukázala na velkou závislost Evropy na dodávkách zdravotnického materiálu z Asie, zejména z Číny. Evropská unie kvůli tomu řeší možnosti změny dodavatelských řetězců, aby svou závislost snížila.

Ministr podotkl, že roste také digitální propojení světa, které ale vnímá pozitivně. "Na jaře jsme byli nuceni uzavřít své země, přesto jsme zvládli používat digitální technologie, abychom zůstali v kontaktu se světem a abychom mohli pokračovat v diplomacii," řekl. V nových technologiích a digitálním propojení světa vidí i příležitost, jak podpořit udržitelný rozvoj světa a pomoci rozvojovým zemím.

Dnešní sympozium organizuje Ústav mezinárodních vztahů a jeho hlavním tématem je právě propojování světa. Řečníci se věnují tomu, jak toto propojování může pomoci naplňování cílů udržitelného rozvoje, účinnosti rozvojové politiky nebo podpoře lidských práv. Zabývají se také tím, jak se propojení světa změní ve světě po pandemii koronaviru. Jednání se kvůli pandemii koná na internetu, při předchozích ročnících se účastníci tradičně scházeli v Černínském paláci v Praze.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Firmy bojují o přežití. Vláda prodloužila program Antivirus B do konce roku

26.10.2020 16:50 Vláda prodloužila do konce roku vyplácení příspěvků na náhrady mezd z programu Antivirus firmám,…

Minář vytvořil spolek Pro ČR, sní o zemi s kvalitními politiky i aktivními…

26.10.2020 16:18 Aktualizováno Bývalý předseda spolku Milion chvilek Mikuláš Minář vytvořil spolek Pro ČR. Spolek si klade za cíl…

Babiš navrhl zrušit superhrubou mzdu, daňové sazby mají být 15 a 23 procent

26.10.2020 16:13 Premiér Andrej Babiš (ANO) předložil ve Sněmovně návrh na zrušení superhrubé mzdy. Místo toho…

Průzkum: Zeman je hodnocen hůř než na jaře. Koho chtějí Češi za příštího…

26.10.2020 15:29 Prezidenta Miloše Zemana hodnotí lidé hůř než na jaře, nejvíc kritičtí jsou k jeho chování a…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama