Exministr Kremlík tvrdí, že mu nabídli úplatek. Nahlásil to BIS

Bývalý ministr dopravy Vladimír Kremlík (za ANO) uvedl, že u zakázky na auditora mýtného systému mu nabídli úplatek 1,5 milionu korun. S informací se v polovině ledna, když byl ještě ve funkci, obrátil na Bezpečnostní informační službu (BIS), napsal dnes s odvoláním na Kremlíka server SeznamZprávy.cz. Člen vlády oznámil, že mu nabídli úplatek, potvrdil mluvčí BIS Ladislav Šticha v České televizi (ČT).

Přidejte svůj názor 51 komentářů

Vladimír Kremlík
doporučujeme

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) ale uvedl, že Kremlík ve věci nepodal trestní oznámení. Právník Martin Janoušek, který podle Kremlíka úplatek nabídl, to popřel a ohlásil, že podá trestní oznámení pro pomluvu.

Server píše, že Kremlík dostal nabídku úplatku před Vánocemi při schůzce na ministerstvu od Janouška, jehož advokátní kancelář zastupuje mimo jiné společnost CGI, která zakázku na mýtného auditora získala. Mluvilo se podle serveru o tom, jestli ministerstvo dohled nad výběrem mýtného nakonec svěří státní firmě Cendis. "Nabídl mi úplatek," řekl Kremlík.

O věci bývalý ministr informoval 14. ledna textovou zprávou ředitele BIS Michala Koudelku, píše server. Setkali se o den později a podle Kremlíka mu ředitel BIS slíbil, že o úplatku promluví s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a také s vrchní státní zástupkyní Lenkou Bradáčovou. Premiér SeznamZprávám napsal, že žádné informace o úplatku neměl.

"Můžu potvrdit, že jeden z členů vlády se obrátil na ředitele BIS s informací, že se údajně někdo pokusil podplatit. Pan ředitel Koudelka pana ministra upozornil, že by měl co nejrychleji tuto skutečnost oznámit orgánům činným v trestním řízení. Zároveň BIS začala připravovat aktivitu, při které by ve spolupráci se státním zastupitelstvím a Policií ČR zajistila potřebné informace," řekl mluvčí BIS Šticha v ČT.

Při další schůzce s Janouškem se Kremlík na nabídku 1,5 milionu z prosince zeptal. Janoušek na zvukovém záznamu rozhovoru, na který se SeznamZprávy odvolávají, říká, že nemá nejmenší tušení. "Bylo mi strašně špatně a nevěděl jsem, o čem on mluví," řekl právník serveru.

V prohlášení zaslaném ČTK Janoušek odmítl, že by úplatek 1,5 milionu nabízel. "Vladimír Kremlík chce obviňováním jiných vylepšovat svou poškozenou reputaci. Proti tomu se hodlám bránit a podám trestní oznámení pro pomluvu a křivé obvinění," uvedl.

Ministr vnitra Hamáček na twitteru napsal, že Kremlík podle jeho informací v případu údajného nabízení úplatku nepodal trestní oznámení. "Policie zahájila šetření z vlastní iniciativy," uvedl Hamáček. Bradáčová serveru Aktuálně.cz řekla, že Kremlík neučinil žádné oznámení u Vrchního státního zastupitelství v Praze ani u jiného orgánu činného v trestním řízení. Věc se ale vyšetřuje. "Na vámi uvedené věci již delší dobu spolupracujeme s BIS," uvedl pro Deník N bez dalších podrobností mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) Jaroslav Ibehej.

Koaliční sociální demokracie žádá vysvětlení po premiérovi. "Jak je možné, že ministr nevěděl, co se v jeho resortu děje? A proč se, pokud měl pochybnosti, neobrátil na policii? Jeho jednání je přinejmenším nelogické," napsala ČSSD na twitteru.

Ministerstvo dopravy se nakonec rozhodlo zakázku na supervizora mýtného systému zastavit. Kontrolu mýta stát nejspíš svěří státnímu podniku Cendis, oznámil v neděli na twitteru Kremlíkův nástupce ve funkci ministra dopravy Karel Havlíček (za ANO). Uvedl, že stát takto ušetří a bude mít mýtný audit pod větší kontrolou. Výsledek zakázky přitom během minulého týdne posvětil Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS).

Kremlíka odvolal Babiš před koncem ledna, podle premiéra manažersky nezvládl situaci kolem zakázky na IT systém k elektronickým dálničním známkám.

Loading...
Vstupte do diskuze (51)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

ANO drtivě vede, ODS přeskočila Piráty. S TOP 09 je amen?

18.02.2020 12:14 ODS by podle volebního modelu agentury Median v lednových volbách do Sněmovny skončila druhá a…

Češi se obírají na důchodech? Babiš chystá zásadní změny

17.02.2020 22:02 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš se na sociální síti opět věnoval novinkám, které přinesl uplynulý týden.…

Milion chvilek pod palbou kritiky. Měl mé sympatie, ale teď udělal chybu,…

17.02.2020 21:34 Aktualizováno Bývalý ministr zahraničí a analytik Alexandr Vondra se vymezil proti spolku Milion chvilek. Ačkoliv…

Poslanci dostali varování z amerického velvyslanectví. Jde o digitální daň

17.02.2020 20:56 Americký velvyslanec v Česku Stephen King zaslal členům rozpočtového výboru české Poslanecké…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama