Hamáček k epidemii: Tvrdé restrikce jsou jediné řešení, dokud nebude Česko proočkované

Česku se daří udržovat přibližně dvouměsíční zásoby ochranných pomůcek pro boj s epidemií covidu-19, řekl po dnešním jednání Ústředního krizového štábu (ÚKŠ) novinářům jeho předseda Jan Hamáček (ČSSD). Lidi Hamáček vyzval k dodržování vládních opatření, epidemická situace podle něj není dobrá a není jiná cesta ke zlepšení než snížit prostřednictvím tvrdých omezení počet kontaktů mezi lidmi.

Jan Hamáček
doporučujeme

Hamáček řekl, že ÚKŠ pravidelně sleduje centrální i krajské zásoby ochranných prostředků. "Byli jsme informováni ministerstvem průmyslu a obchodu, že zásoby jsou dostatečné. Daří se plus minus plnit dvouměsíční zásobu, kterou má každý zřizovatel držet," uvedl. Rozsáhlejší je podle něj zásoba v případě rukavic kvůli signálům, že by jich mohl být na trhu nedostatek.

Pomůcky potřebné k očkování si zajišťují jednotliví zřizovatelé. Pro případ výpadků dodávek si ale Česko zajišťuje padesátiprocentní rezervu na úrovni Správy státních hmotných rezerv (SSHR). "Pokud v některých nemocnicích by došlo k problému, měli bychom to být schopni kompenzovat ze SSHR, nebo zápůjčkou například z fakultních nemocnic," řekl.

Hamáček nepředpokládá, že by při počtech dostupných očkovacích dávek v řádu statisíců mohl být v lednu či únoru nedostatek materiálu. "Komplikace by mohly přijít až při nasazení těch milionových objemů, na to jsme právě připraveni těmi dodávkami do SSHR a případným uvolňováním ze SSHR nemocnicím," uvedl.

Epidemická situace podle Hamáčka v Česku dobrá není. "Česko se pohybuje na evropské i světové špičce z hlediska nárůstu nových případů, klíčové je udělat maximum, aby tomu tak co nejrychleji nebylo," uvedl. Kabinet podle něj pro to dělá maximum, opatření jsou podobná jako na jaře i podzim, kdy fungovala. "Je klíčové, abychom ta opatření všichni dodržovali," dodal.

Hamáček řekl, že chápe únavu a naštvání lidí, kteří by se chtěli vrátit k běženému životu. "Epidemie to ale svou charakteristikou neumožňuje. Potvrzují se slova, že dokud nebude společnost adekvátně proočkována, jiná možnost než tvrdá, ale jediná fungující opatření, není," uvedl.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Expolicista Robert Šlachta zakládá hnutí, chce do Sněmovny

26.01.2021 21:26 Bývalý ředitel policejního Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Robert Šlachta…

Lídři KSČM a ANO o přesunu peněz zpět armádě dnes nejednali

26.01.2021 21:07 Komunisté s hnutím ANO dnes nejednali o přesunu deseti miliard korun z vládní rezervy do rozpočtu…

KOMENTÁŘ: Pane Hniličko, patříte na trestnou lavici a nic jiného než…

26.01.2021 20:29 KOMENTÁŘ – Morálně selhal a měl by zmizet z veřejného života. Absolutně nestačí, že Milan Hnilička,…

Sněmovna dnes odmítla omezenou legalizaci konopí

26.01.2021 19:49 Sněmovna odmítla omezenou legalizaci konopí. Návrh skupiny čtyř desítek poslanců ze šesti klubů…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama