Havlíček: Testováním jsme podrželi ekonomiku

Zavedením povinného testování stát podle ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka (za ANO) zachránil průmysl od velkých problémů a podržel tak ekonomiku. Je to možná nejúspěšnější projekt v rámci pandemie. Havlíček to dnes řekl ČTK v reakci na rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, který zamítl návrh dělníka Tomáše Sawkiwa na zrušení tohoto opatření.

S testováním se podle Havlíčka počítá minimálně do konce května, tuto otázku ale bude ještě řešit s novým ministrem zdravotnictví Petrem Arenbergerem (za ANO). K zavedení vyšší frekvence testů chybí od zastánců tohoto kroku kvalifikovaný odhad jeho dopadu, řekl Havlíček.

Povinné testování začalo nejprve v podnicích nad 250 zaměstnanců, které musely první kolo dokončit do 12. března. Momentálně se týká i nejmenších pracovních kolektivů veřejné i soukromé sféry, včetně živnostníků. Testování musejí lidé podstoupit jednou za sedm dní.

Do testování podle Havlíčka stát zapojil asi čtyři miliony lidí, denně se testům podrobuje zhruba půl milionu pracovníků. Každý den se tak odhalí 2000 až 2500 pozitivních případů koronaviru. Podle Havlíčka ale zapojení takto vysokého počtu lidí do testování není jediným pozitivem. Byl to také velký psychologický zlom, kdy se na firmy společnost přestala dívat jako na strůjce problému, naopak se staly součástí řešení, uvedl.

Ministerstvo zdravotnictví chce zvýšit frekvenci testování na jednou za pět dní. "Otázka je, jestli efekt zachycení bude odpovídat tomu, že to bude stát zhruba miliardu měsíčně, a to je jen přímý náklad," řekl dále Havlíček. Pandemické týmy podle něj předkládají přání, ale nejsou podložena čísly. Nelze podle něj rozhodně srovnávat školy, kde se bude testovat dvakrát týdně, a průmysl.

"Musíme si uvědomit, že jestliže dnes testujeme 500.000 lidí denně, budeme jich testovat milion za den. Na to se musí všichni připravit procesně i finančně. Navíc na rozdíl od škol je průmysl privátní subjekt, po kterém něco chceme. Nelze všechno řešit jen tak, že to nařídíme a nekompromisně to tak bude," dodal.

V prvním kole testů ve firmách záchyt pozitivních případů činil podle Havlíčka 0,8 procenta, ve druhém 0,6 procenta a ve třetím týdnu dosáhl na 0,4 procenta.

Na testy je možné čerpat příspěvek z veřejného zdravotního pojištění 60 korun. Nárokovat si je možné dotaci na maximálně čtyři testy za měsíc na zaměstnance nebo osobu samostatně výdělečně činnou.

Související

Ilustrační foto

Českem se šíří respirační nemoci. Experti radí lidem, jak se zachovat

V Česku se nadále šíří akutní respirační infekce. Nemocnost v minulém týdnu činila 1361 infikovaných na sto tisíc obyvatel. Jde o mírný vzestup o necelá tři procenta, informoval Státní zdravotní ústav (SZÚ). U chřipce podobných onemocnění se za stejné období aktuální nemocnost zvýšila o 10 %. 

Více souvisejících

Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2) Karel Havlíček

Aktuálně se děje

před 52 minutami

před 1 hodinou

Ptáci, zvířata, ilustrační foto

Vědci ví, která nemoc by mohla způsobit další pandemii. Začala se neviditelně šířit

Ptačí chřipka H5N1, která je v současnosti považována za jednoho z hlavních kandidátů na příčinu příští pandemie, se podle nové studie může šířit mezi koňmi bez viditelných příznaků. Vědci z Glasgowské univerzity objevili protilátky proti této nemoci v krevních vzorcích koní v Mongolsku, což vyvolává obavy, že koně po celém světě by mohli být na tento virus náchylní, zejména v oblastech, kde je přítomna ptačí chřipka.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Revoluce v medicíně: Schopnosti umělé inteligence doktory ohromily, odhalí rakovinu dříve než lékaři

Nový průlom v medicíně přináší neinvazivní test, který dokáže odhalit rakovinu prsu v nejranější fázi – již ve stádiu 1a. Technologie, která kombinuje laserové snímání s umělou inteligencí, byla vyvinuta týmem vědců z Univerzity v Edinburghu a vykazuje úžasnou přesnost. Tento pokrok může znamenat zásadní změnu v diagnostice nejen rakoviny prsu, ale i dalších typů rakoviny. Uvedl to server SkyNews.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

včera

Donald Trump a princ William se setkali v Paříži. (7.12.2024)

Princ William čelil dotěrnému Trumpovi. Prezident řekl, o čem se mluvilo

Princ William reprezentoval britskou monarchii během minulého víkendu na znovuotevření katedrály Notre-Dame. V Paříži se při té příležitosti setkal se zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem, který si obsah jejich rozhovoru nenechal jen pro sebe. Pro jedno z amerických médií prozradil, o čem se s budoucím králem bavil. 

včera

Pendolino jen těsně minulo skupinu lidí.

Zákaz neviděli, i když je výrazný. Železničáři okomentovali incident v Zábřehu

Česko v tomto týdnu vyděsily záběry z nádraží v Zábřehu na Moravě, kde rodina s dětmi přecházela koleje tam, kde neměla, když se po jedné z nich řítilo Pendolino. Případu se ujala i policie, která dospěla k závěru, že došlo k přestupku. Podle Správy železnic jsou cestující na zmíněné stanici dostatečně výrazně upozorněni, aby použili podchod. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Lidem míří do schránek důležité oznámení. Jde o výši důchodů

Prosincové důchody jsou těmi posledními, které se vyplácí v současné výši. V lednu proběhne pravidelná valorizace, která zvýší penze v průměru o nižší stovky korun. Důchodci, kteří o tom ještě neví, by o tom měli být informováni během nadcházejících dnů a týdnů. 

včera

Vratislav Mynář

Český fotbal je bez etické komise. Členové nečekaně rezignovali, i kvůli Mynářovi

Nečekanou rezignaci podali v úterý všichni členové Etické komise Fotbalové asociace ČR (FAČR) mající na starost vyšetřování nejrůznějších fotbalových kauz, které se týkají třeba i fotbalových funkcionářů. Učinili tak kvůli střetu s Odvolací komisí FAČR, která často jejich původní tresty buďto rušila, snižovala či vracela k novému projednání.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Syrští rebelové v Aleppu

Sýrie padla do rukou rebelů za pouhý týden. Proč se tamní armáda nebránila?

V roce 2017, po šesti letech občanské války, se zdálo, že Sýrie pod vedením Bašára al-Asada dospěla k určitému novému normálu. Nešlo o poklidnou situaci, kterou Asadova rodina zažívala před Arabským jarem po potlačení islamistického povstání v 80. letech, ale režim dosáhl určité stability. S pomocí Ruska, Íránu, Hizballáhu a dokonce i Spojených států, které bojovaly proti ISIS, se Asadovým silám podařilo zatlačit rebely. Postupem času získal jeho režim kontrolu nad zhruba dvěma třetinami Sýrie.

včera

Petr Pavel přivítal na Pražském hradě nejvyšší ústavní činitele. (12.12.2024)

Politici mají hotovo. Důchodovou reformu posvětil i prezident

Vládní důchodová reforma, která například postupně zvýší věk odchodu do důchodu až na 67 let, může začít platit. V pátek ji totiž podepsal prezident Petr Pavel. Informoval o tom Pražský hrad. Novelu zákona už předtím schválily obě komory parlamentu. 

včera

Evropa směřuje k jednotné obranné průmyslové základně. Klíčoví hráči? Německo a překvapivě Itálie

Německo-italská spolupráce v oblasti obrany se stává klíčovým krokem k vybudování sjednocené evropské obranné průmyslové základny, která je strategickou odpovědí na rostoucí globální napětí a požadavky na posílení kolektivní bezpečnosti. Ruská invaze na Ukrajinu znovu upozornila na zranitelnosti evropské obranné politiky a zdůraznila nutnost přehodnotit evropský přístup k obraně, včetně výrobních a akvizičních kapacit.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy