Ekonomický propad je dán nejistotou. Vláda by si podle ekonoma měla vést lépe

Ekonom Filip Matějka z institutu CERGE-EI a člen někdejšího ekonomického poradního týmu při ústředním krizovém štábu si myslí, že na tom byla vláda s opatřeními na záchranu ekonomiky zpočátku dobře, ale že nyní se jedná o stále větší zmatek.

Už když pandemie začínala, bylo Matějkovými slovy dobré nejen vyhlásit lockdown, nýbrž i podržet ekonomiku. "Ale je čas to víc nechat na trzích, snížit nejistotu, poskytnout likviditu, tedy půjčit třeba peníze firmám na platy zaměstnanců," sdělil v pořadu Osobnosti Plus. 

"Jako kdybyste přišli na pohotovost s problémem se srdcem – a doktor vám začal řešit vykloubené rameno nebo plastiku nosu. To teď dělá vláda." Filip Matějka

Podle ekonoma stát sice začal s programy typu Antivirus, ale pak se vláda posléze uchýlila ke spoustě nesmyslných věcí. "Zrušila daň z nabytí nemovitosti, pak řešila placení nájmů, ale i dostavbu jaderné elektrárny a teď zrušení superhrubé mzdy," podotkl a navrhl následující řešení:

"Pro mě by bylo ideální, kdyby vláda upustila od té spousty dalších věcí, neřešila ČEZ, aukci spektra 5G, daně z nemovitostí a další, ale začala pořádně dělat to, co teď udělat máme.Víme, že polovina propadu ekonomiky je dána nejistotou." Filip Matějka

Přestože byl Matějka původně přesvědčen, že se program Antivirus, od něhož si vláda slibuje udržení zaměstnanosti, utlumí nejpozději do čtyř měsíců, nyní obrací. 

"Když vidím, co se děje, tu nejistotu a utrácení peněz – a Antivirus zatím stojí jen 3 miliardy korun měsíčně –, tak mávnu rukou. Je to levnější než jiné věci a skutečně to snižuje nejistotu,“ nechal se slyšet.

Může to být i lepší

"Viděl jsem, jak se někteří z nich snažili ptát se odborníků, ušetřit si čas a pochopit situaci, jiné politiky spíš zajímalo PR navenek," svěřil se ekonom se svými zkušenostmi nejen se setkáváním s politiky kvůli řešení momentální ekonomické situace. 

"Věci jdou dělat líp, anebo hůř. Dá se to dělat mnohem lépe, než to vláda dělá." Filip Matějka

Podle ekonomického experta, který byl také členem ekonomického poradního týmu při ústředním krizovém štábu, vláda také vede špatnou rozpočtovou politiku. 

"Rozpočet si bude určitě cucat z prstu. Ale tady bych zase nekritizoval tolik, protože s tím obrovským deficitem nejde nic dělat. Teď mi ale vadí, že se vymýšlí spousta věcí, které deficit strašně zhoršují a s krizí nemají nic společného," vyjádřil své výhrady.

"Musíme to teď brát tak, že nejistota je součást našeho života. Snažme se ji snížit a ne ji zvyšovat věcmi, kterým nerozumíme. Jsou věci, které vláda teď nemůže udělat perfektně, takže by se měla soustředit na to, co perfektně udělat může,“ dodal.

Související

Donald Trump

Trumpovo vítězství ohrožuje světovou ekonomiku. Evropa a USA mohou rozpoutat obchodní válku

Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.

Více souvisejících

Ekonomika státní rozpočet Vláda ČR Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Benjamin Netanjahu, známý pod přezdívkou Bibi

Zatykač na Blízkém východě moc nezmění. Netanjahu ví, že po válce jeho kariéra může skončit, říká Salem

Zatykač na izraelského premiéra Benjamina Netanjahua a bývalého ministra obrany Yoava Gallanta situaci na Blízkém východě moc nezmění. Pro EuroZprávy.cz to vysvětlil Paul Salem, viceprezident pro mezinárodní spolupráci think tanku Middle East Institute. Podle něj je hlavní starostí arabských zemí normalizace vztahů s Izraelem a zatykač příliš neovlivní ani vojenskou pomoc z Evropy. Íránské bezpečnostní obavy nepoleví.

včera

Vladimir Putin na summitu Rusko Afrika 2023.

Riziko chyby je vysoké. Rétorika Kremlu připouští jadernou válku, varuje analýza

Rusko-ukrajinská válka vstoupila do dalšího nebezpečného cyklu eskalací a hrozeb, přičemž obavy z možného použití jaderných zbraní i nadále stoupají. Přestože mnoho analytiků zůstává skeptických k možnosti, že by Vladimir Putin skutečně použil jaderné zbraně na Ukrajině, rétorika Kremlu tuto možnost nevylučuje. Riziko chyby či špatného odhadu je vysoké, což situaci činí mimořádně nebezpečnou. Ve své analýze to uvedl server SkyNews.

včera

včera

včera

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Fixace hypotéky: Jaké během ní máte možnosti?

Pořízení hypotéky je pro většinu z nás jedním z největších rozhodnutí v našem životě. Představuje splnění snu o vlastním bydlení, ale také zodpovědnost a dlouhodobý finanční závazek. A právě fixace hraje u hypotečního úvěru zásadní roli.

včera

včera

včera

Donald Tusk

Eskalace války zneklidňuje Evropu. Tusk mluví o nejistotě, Švédsko o zastrašování

Polský premiér Donald Tusk varoval, že nedávné události naznačují reálné riziko globálního konfliktu. Tato prohlášení přicházejí poté, co Rusko odpálilo hypersonickou balistickou střelu středního doletu na ukrajinské město. Podle Tuska se konflikt na východě dostává do rozhodující fáze, což naznačuje nejistotu a potenciální eskalaci.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí

Konference OSN o změně klimatu COP29, která právě skončila v ázerbájdžánském Baku, přinesla opětovné výzvy k řešení klimatické krize. Ty však ostře kontrastují s tvrdou realitou: miliony lidí byly nuceny opustit své domovy kvůli klimatickým katastrofám, uvedl server Al-Džazíra.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy