Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.
Trump během kampaně zdůraznil, že například evropské země nespravedlivě využívají amerického trhu, když samy omezují dovoz amerického zboží, jako jsou auta či zemědělské produkty.
Akcie evropských automobilek, jako jsou BMW, Mercedes a Volkswagen, zaznamenaly po Trumpově vítězství pokles o 5 až 7 %. Evropská unie, která již v minulosti zareagovala protiopatřeními na americké celní tarify, nyní připravuje vlastní seznam případných odvetných opatření.
Skupina G7 také vyjádřila obavy a varovala před možností obchodní války, která by mohla podle MMF snížit světovou ekonomiku až o 7 %. Spojené království se po brexitu ocitá ve složité pozici – má se přiblížit EU, která prosazuje vyšší standardy potravin a zemědělských produktů, nebo se vydat vstříc USA, což by však mohlo zkomplikovat obchodní dohodu s Evropou.
Vláda Spojeného království by se mohla pokusit získat výjimku z amerických tarifů nebo se spojit s EU v naději na odvrácení těchto opatření. Pokud se však USA skutečně vydají směrem plošného protekcionismu, hrozí, že příklad budou následovat i menší ekonomiky po celém světě, což by mohlo vyústit v rozsáhlou obchodní válku.
Pokud by Trump skutečně zavedl celní tarify na veškeré zahraniční zboží, mohlo by to mít dalekosáhlé dopady na globální ekonomiku. Cla by zdražila dovoz, což by se promítlo do vyšších cen pro americké spotřebitele, kteří by platili více za zahraniční zboží jako auta, elektroniku nebo potraviny.
Na druhé straně by to mohlo chránit některé americké průmysly před levnější zahraniční konkurencí a podpořit domácí výrobu a zaměstnanost. Zároveň by však pravděpodobně došlo k odvetným opatřením ze strany dalších zemí, což by mohlo vyvolat obchodní válku. Ta by mohla zpomalit světový ekonomický růst a narušit stabilitu globálního obchodu.
Pro Evropu by zavedení cel na veškeré zboží dovážené do USA přineslo významné ekonomické dopady. Evropské výrobky, jako jsou automobily, elektronika či potraviny, by v USA zdražily, což by snížilo jejich konkurenceschopnost na americkém trhu a omezilo export do USA, které jsou klíčovým odbytištěm evropských produktů. Firmy jako BMW, Mercedes nebo Volkswagen by čelily finančním ztrátám.
Evropa by pravděpodobně reagovala vlastními cly na americké produkty, což by vedlo k eskalaci obchodní války, která by zpomalila ekonomický růst obou stran. Navíc by to mohlo zvýšit inflaci v Evropě kvůli růstu cen na americkém trhu, což by mělo důsledky pro obchod i politické vztahy. Evropské státy by se musely rozhodnout, zda vytvoří společnou odpověď, případně zda naváží užší spolupráci s jinými zeměmi proti americkým tarifům.
Související
Exit poll CNN: Jen třetina voličů se měla za Bidena lépe
Ekonomika stoupla o více než procento, odhadují statistici
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Jak se západní zbraně dostávají do Ruska, sankcím navzdory? Stačí jedna instagramová modelka
před 41 minutami
Biden poslal Ukrajině další silnou zbraň. Je zakázaná a vysoce kontroverzní
před 1 hodinou
Co je mezikontinentální balistická raketa (ICBM)?
před 1 hodinou
Rusko odpálilo mezikontinentální balistickou raketu. Poprvé v historii
před 2 hodinami
Ukrajinská fronta by mohla brzy zkolabovat, varují odborníci
před 3 hodinami
Nasazení ATACMS a Storm Shadow na ruském území: Symbolické gesto, nebo zlom ve válce na Ukrajině?
před 4 hodinami
Páteční počasí může překvapit řidiče, varovali meteorologové
včera
Vláda uvolní peníze na pomoc sportu po povodních. Podpořila také podnikání s Ukrajinou
včera
Muži hrozilo za zapálení baru v Liberci doživotí. Trest je nakonec nižší
včera
Česko si pořídí další Leopardy. Armáda tak splní požadavky NATO
včera
Bláznivé počasí očima meteorologů. Na konci týdne přijde další zvrat
včera
Princ Harry na tetovacím křesle. Nové video má své vysvětlení
včera
RECENZE: Dekadentní Gladiátor II se ocitá mezi slastnou pokleslostí a nefunkčními emocemi
včera
Pavel řekl, zda by Babišovi svěřil vládu. Může to ovlivnit jeho další kandidaturu
včera
Češi po výhře nad Gruzií postupují v Lize národů mezi elitu. Mají také jistou baráž o MS
včera
Storm Shadow donutí ruské síly přeskupit jednotky. Co jsou zač střely, které zvýší obavy z další eskalace?
včera
Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na ruské území
včera
Strach z prohloubení války. USA i EU se obávají eskalace hybridních útoků
včera
Svět čekají dva nejnebezpečnější měsíce války, varuje Orbán
včera
Austin se vysmál Putinovi: Na Ukrajině selhal, nedosáhl svých cílů ani za 1000 dní
Ruský prezident Vladimir Putin podle amerického ministra obrany Lloyda Austina nedokázal za více než 1 000 dnů války na Ukrajině dosáhnout žádného strategického cíle. Austin to uvedl během tiskové konference v Laosu, kde zhodnotil průběh konfliktu a dopad na mezinárodní scénu.
Zdroj: Libor Novák