Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.
Trump během kampaně zdůraznil, že například evropské země nespravedlivě využívají amerického trhu, když samy omezují dovoz amerického zboží, jako jsou auta či zemědělské produkty.
Akcie evropských automobilek, jako jsou BMW, Mercedes a Volkswagen, zaznamenaly po Trumpově vítězství pokles o 5 až 7 %. Evropská unie, která již v minulosti zareagovala protiopatřeními na americké celní tarify, nyní připravuje vlastní seznam případných odvetných opatření.
Skupina G7 také vyjádřila obavy a varovala před možností obchodní války, která by mohla podle MMF snížit světovou ekonomiku až o 7 %. Spojené království se po brexitu ocitá ve složité pozici – má se přiblížit EU, která prosazuje vyšší standardy potravin a zemědělských produktů, nebo se vydat vstříc USA, což by však mohlo zkomplikovat obchodní dohodu s Evropou.
Vláda Spojeného království by se mohla pokusit získat výjimku z amerických tarifů nebo se spojit s EU v naději na odvrácení těchto opatření. Pokud se však USA skutečně vydají směrem plošného protekcionismu, hrozí, že příklad budou následovat i menší ekonomiky po celém světě, což by mohlo vyústit v rozsáhlou obchodní válku.
Pokud by Trump skutečně zavedl celní tarify na veškeré zahraniční zboží, mohlo by to mít dalekosáhlé dopady na globální ekonomiku. Cla by zdražila dovoz, což by se promítlo do vyšších cen pro americké spotřebitele, kteří by platili více za zahraniční zboží jako auta, elektroniku nebo potraviny.
Na druhé straně by to mohlo chránit některé americké průmysly před levnější zahraniční konkurencí a podpořit domácí výrobu a zaměstnanost. Zároveň by však pravděpodobně došlo k odvetným opatřením ze strany dalších zemí, což by mohlo vyvolat obchodní válku. Ta by mohla zpomalit světový ekonomický růst a narušit stabilitu globálního obchodu.
Pro Evropu by zavedení cel na veškeré zboží dovážené do USA přineslo významné ekonomické dopady. Evropské výrobky, jako jsou automobily, elektronika či potraviny, by v USA zdražily, což by snížilo jejich konkurenceschopnost na americkém trhu a omezilo export do USA, které jsou klíčovým odbytištěm evropských produktů. Firmy jako BMW, Mercedes nebo Volkswagen by čelily finančním ztrátám.
Evropa by pravděpodobně reagovala vlastními cly na americké produkty, což by vedlo k eskalaci obchodní války, která by zpomalila ekonomický růst obou stran. Navíc by to mohlo zvýšit inflaci v Evropě kvůli růstu cen na americkém trhu, což by mělo důsledky pro obchod i politické vztahy. Evropské státy by se musely rozhodnout, zda vytvoří společnou odpověď, případně zda naváží užší spolupráci s jinými zeměmi proti americkým tarifům.
Související
Ruská ekonomika nezkolabuje. Relativní zaostávání není důvod pro pád režimu, upozorňuje ekonom
Rusko tají vážné problémy. Tamní ekonomika přestává válku zvládat
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Ruská armáda se stahuje ze Sýrie. Obává se útoků povstalců i Izraele
před 46 minutami
Situace je zlá. Rusové jsou jen pár kilometrů od klíčového ukrajinského města
před 2 hodinami
Zimní počasí na pár dní ustoupí. Do Česka dorazí oteplení
včera
Princ William se vrátil na místo, které mu ukázala maminka Diana
včera
Češi cestující vlakem dostali důležité upozornění. Od neděle se zavádí velká novinka
včera
Na co v prosinci do kina? Nejlepší film roku, opičí životopis i ježčí návrat
včera
V Česku se má zlepšit pokrytí leteckou záchrankou. Vláda řešila i boj s korupcí
včera
Česko bude v Eurovizi reprezentovat vítěz SuperStar. ČT oznámila novinku k přenosům
včera
Rusové prozradili, jak se má Asad po útěku ze Sýrie v Moskvě
včera
VIDEO: Zákazu si nevšimli. Pendolino málem způsobilo velkou tragédii
včera
Politická krize v Jižní Koreji eskaluje: Exministr se pokusil o sebevraždu, v prezidentské kanceláři proběhla razie
včera
Lukašenko ruskými jadernými zbraněmi ohrožuje většinu Evropy. Na dostřel má Prahu i Reykjavík
včera
Macron chce nasadit na Ukrajině 40 tisíc vojáků ze Západu. Bude jednat s Tuskem
včera
Orbán jednal s Putinem o ukončení války na Ukrajině
včera
Sýrie stále nemá klid. Izrael zničil celou námořní flotilu, Turecko bombarduje konvoje
včera
Polsko si došlápne na Rusko. Bude požadovat vysvětlení
včera
Konec těžby ropy i uvolnění prastarých patogenů. Nová studie popsala, co způsobí změny počasí v Evropě
včera
O dalším osudu Sýrie nerozhodnou povstalci ani občané. Míč je na straně zbytku světa
včera
Trump: Priorita je ukrajinská krize, Blízký východ je jednodušší problém
včera
Sjednocená Sýrie zůstává nesplněným snem. Pád Asada na tom nic nemění
Nedělní pád syrského diktátora Bašára Asada znamená zásadní zlom v moderní historii země. Asad, který vládl více než dvě desetiletí, spolu se svou rodinou údajně uprchl do Ruska. Jeho odchod otevřel dveře k novým možnostem pro miliony Syřanů, kteří uprchli během občanské války.
Zdroj: Libor Novák