
Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.
Trump během kampaně zdůraznil, že například evropské země nespravedlivě využívají amerického trhu, když samy omezují dovoz amerického zboží, jako jsou auta či zemědělské produkty.
Akcie evropských automobilek, jako jsou BMW, Mercedes a Volkswagen, zaznamenaly po Trumpově vítězství pokles o 5 až 7 %. Evropská unie, která již v minulosti zareagovala protiopatřeními na americké celní tarify, nyní připravuje vlastní seznam případných odvetných opatření.
Skupina G7 také vyjádřila obavy a varovala před možností obchodní války, která by mohla podle MMF snížit světovou ekonomiku až o 7 %. Spojené království se po brexitu ocitá ve složité pozici – má se přiblížit EU, která prosazuje vyšší standardy potravin a zemědělských produktů, nebo se vydat vstříc USA, což by však mohlo zkomplikovat obchodní dohodu s Evropou.
Vláda Spojeného království by se mohla pokusit získat výjimku z amerických tarifů nebo se spojit s EU v naději na odvrácení těchto opatření. Pokud se však USA skutečně vydají směrem plošného protekcionismu, hrozí, že příklad budou následovat i menší ekonomiky po celém světě, což by mohlo vyústit v rozsáhlou obchodní válku.
Pokud by Trump skutečně zavedl celní tarify na veškeré zahraniční zboží, mohlo by to mít dalekosáhlé dopady na globální ekonomiku. Cla by zdražila dovoz, což by se promítlo do vyšších cen pro americké spotřebitele, kteří by platili více za zahraniční zboží jako auta, elektroniku nebo potraviny.
Na druhé straně by to mohlo chránit některé americké průmysly před levnější zahraniční konkurencí a podpořit domácí výrobu a zaměstnanost. Zároveň by však pravděpodobně došlo k odvetným opatřením ze strany dalších zemí, což by mohlo vyvolat obchodní válku. Ta by mohla zpomalit světový ekonomický růst a narušit stabilitu globálního obchodu.
Pro Evropu by zavedení cel na veškeré zboží dovážené do USA přineslo významné ekonomické dopady. Evropské výrobky, jako jsou automobily, elektronika či potraviny, by v USA zdražily, což by snížilo jejich konkurenceschopnost na americkém trhu a omezilo export do USA, které jsou klíčovým odbytištěm evropských produktů. Firmy jako BMW, Mercedes nebo Volkswagen by čelily finančním ztrátám.
Evropa by pravděpodobně reagovala vlastními cly na americké produkty, což by vedlo k eskalaci obchodní války, která by zpomalila ekonomický růst obou stran. Navíc by to mohlo zvýšit inflaci v Evropě kvůli růstu cen na americkém trhu, což by mělo důsledky pro obchod i politické vztahy. Evropské státy by se musely rozhodnout, zda vytvoří společnou odpověď, případně zda naváží užší spolupráci s jinými zeměmi proti americkým tarifům.
Související

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
Aktuálně se děje
před 36 minutami

Na Slovensku se potvrdilo další ohnisko slintavky a kulhavky
před 2 hodinami

Víkendové počasí. Může být na dlouhou dobu nejchladněji
včera

Prahou se proběhnou půlmaratonci. Nastanou nejrůznější omezení v dopravě
včera

Rusové zabíjeli v Zelenského rodném městě. Mezi mrtvými jsou i děti
včera

Extraliga play off 2025: Drama pokračuje, Hradec zchladil rozjeté Dynamo a je zpět ve hře
včera

Sparta má do pěti let začít stavbu nového stadionu. Už je podepsána smlouva
včera

Historie se opakuje. Trumpovi zřejmě černý scénář z 30. let nic neříká
včera

Čína dělá chybu, reaguje Trump na odvetná cla Pekingu
včera

Pavel naznačil, kdy vyhlásí termín voleb do Sněmovny
včera

Návrat mrazivého počasí potvrzen. O víkendu začne platit výstraha
včera

Apple, Nvidia i Disney. Které světoznámé značky nejvíce ohrozí Trumpova cla a co jim hrozí?
včera

Akciové trhy po recipročních clech Pekingu krvácí. Čína hraje špatně, to si nemůže dovolit, reaguje Trump
včera

Na Trumpova cla nejvíce doplatí Spojené státy, ukazují ekonomické modely
včera

Obchodní válka dosáhla nové úrovně: Čína zavádí odvetná cla a dodatečné restrikce vůči USA
včera

EU svou reakci musí dobře zvážit. Odveta v obchodní politice není nikdy bez rizika, říká ekonomka
včera

Extrémní počasí počká. EU odkládá boj s klimatickými změnami
včera

RECENZE: Špionážní konverzačka Operace Black Bag. Soderbergh je mistr nenápadnosti
včera

Tajná schůzka za zády EU: Británie a další státy řeší, jak se ubránit Putinovi
včera

Kanada poslala Evropě vzkaz: Smiřte se s tím, je konec
včera
Trump ztrácí kontakt s realitou? Slaví vítězství, zatímco vyvolal chaos, zmatek a pochybnosti o kompetenci
Vláda prezidenta Donalda Trumpa čelí v posledních dnech prudké kritice a obviněním z ekonomického amatérismu poté, co nově zavedená vlna celních opatření uvrhla globální trhy do zmatku. Ještě ve středu Trump sebevědomě označil den oznámení cel za „Den osvobození“ a tvrdil, že „všechno jde velmi dobře.“ V praxi však jeho rozhodnutí vedlo k nejhoršímu dni na Wall Street za posledních pět let, kdy trh přišel o 2,5 bilionu dolarů.
Zdroj: Libor Novák