
Po vítězství Donalda Trumpa v prezidentských volbách se podniky a ekonomové z celého světa snaží analyzovat jeho slib z kampaně, že zavede plošné clo na veškeré zahraniční zboží. Trump vnímá cla jako způsob, jak podpořit americkou ekonomiku, ochránit pracovní místa a zvýšit daňové příjmy. Navrhované sazby mezi 10 % až 20 % by měly dopad na ceny po celém světě a znepokojují zejména Evropu, uvedl BBC.
Trump během kampaně zdůraznil, že například evropské země nespravedlivě využívají amerického trhu, když samy omezují dovoz amerického zboží, jako jsou auta či zemědělské produkty.
Akcie evropských automobilek, jako jsou BMW, Mercedes a Volkswagen, zaznamenaly po Trumpově vítězství pokles o 5 až 7 %. Evropská unie, která již v minulosti zareagovala protiopatřeními na americké celní tarify, nyní připravuje vlastní seznam případných odvetných opatření.
Skupina G7 také vyjádřila obavy a varovala před možností obchodní války, která by mohla podle MMF snížit světovou ekonomiku až o 7 %. Spojené království se po brexitu ocitá ve složité pozici – má se přiblížit EU, která prosazuje vyšší standardy potravin a zemědělských produktů, nebo se vydat vstříc USA, což by však mohlo zkomplikovat obchodní dohodu s Evropou.
Vláda Spojeného království by se mohla pokusit získat výjimku z amerických tarifů nebo se spojit s EU v naději na odvrácení těchto opatření. Pokud se však USA skutečně vydají směrem plošného protekcionismu, hrozí, že příklad budou následovat i menší ekonomiky po celém světě, což by mohlo vyústit v rozsáhlou obchodní válku.
Pokud by Trump skutečně zavedl celní tarify na veškeré zahraniční zboží, mohlo by to mít dalekosáhlé dopady na globální ekonomiku. Cla by zdražila dovoz, což by se promítlo do vyšších cen pro americké spotřebitele, kteří by platili více za zahraniční zboží jako auta, elektroniku nebo potraviny.
Na druhé straně by to mohlo chránit některé americké průmysly před levnější zahraniční konkurencí a podpořit domácí výrobu a zaměstnanost. Zároveň by však pravděpodobně došlo k odvetným opatřením ze strany dalších zemí, což by mohlo vyvolat obchodní válku. Ta by mohla zpomalit světový ekonomický růst a narušit stabilitu globálního obchodu.
Pro Evropu by zavedení cel na veškeré zboží dovážené do USA přineslo významné ekonomické dopady. Evropské výrobky, jako jsou automobily, elektronika či potraviny, by v USA zdražily, což by snížilo jejich konkurenceschopnost na americkém trhu a omezilo export do USA, které jsou klíčovým odbytištěm evropských produktů. Firmy jako BMW, Mercedes nebo Volkswagen by čelily finančním ztrátám.
Evropa by pravděpodobně reagovala vlastními cly na americké produkty, což by vedlo k eskalaci obchodní války, která by zpomalila ekonomický růst obou stran. Navíc by to mohlo zvýšit inflaci v Evropě kvůli růstu cen na americkém trhu, což by mělo důsledky pro obchod i politické vztahy. Evropské státy by se musely rozhodnout, zda vytvoří společnou odpověď, případně zda naváží užší spolupráci s jinými zeměmi proti americkým tarifům.
Související

Trump způsobil největší ekonomickou ránu za 50 let. Jeho obchodní válka je ale obrovskou šancí pro Evropu

Rusko mimo systém SWIFT? Scénář, který se nabízí. Má to ale háček
Aktuálně se děje
před 46 minutami

Putin odmítl evropské ultimátum na příměří, přišel s vlastním návrhem
před 1 hodinou

Počasí příští týden: Z mrazů teploty vyskočí až na 20 stupňů
včera

OBRAZEM: V Česku vznikají pietní místa k uctění památky Jiřího Bartošky
včera

Experti: Výzva k příměří je brilantní tah Evropy. Trumpovi konečně ukáže, co je Putin zač
včera

Rakušané sahali po senzaci, nakonec ale Švédy neporazili. Němci deklasovali Maďary
včera

Příměří si strčte do zadku, vzkázal Západu Medveděv. Peskov jeho vyjádření krotí
včera

Proč má svět prvního amerického papeže? Do konkláve zasáhl i Trump, ale jinak, než by si přál
včera

Trump zvažuje historický krok: Chce změnit fungování soudů jako za útoku na Pearl Harbor
včera

Extrémně vyspělá umělá inteligence může ohrozit samotnou existenci lidstva, varuje vědec z MIT
včera

Kanaďané potvrdili proti Slovinsku roli favorita, Kazachstán se raduje po výhře nad Norskem
včera

Na post šéfa českého fotbalu budou kromě Fouska kandidovat Blažek a Tundra
včera

Finové překvapení z loňska nedopustili, Švédové a Američané si se svými soupeři poradili
včera

Mimořádná zpráva Příměří bude na Ukrajině od pondělí, shodl se Kyjev s Trumpem a koalicí ochotných. Pokud ne, Rusko za to zaplatí
včera

Mimořádná zpráva Dojednali jsme příměří mezi Indií a Pákistánem, platí okamžitě, oznámil Trump
včera

Sovětská sonda Kosmos-482 dopadla na Zem. Evropu minula
včera

Bojíme se a umíráme. Lidé prozradili, jak vnímají pákistánsko-indický konflikt
včera

Merze čekají nestabilní roky. Tajná zrada oslabila jeho pozici hned na startu
včera

Když se národ stydí za premiéra. Zakomplexovaný Fico plivl do tváře Západu, bez kterého by si Slovensko neškrtlo
včera

Jak bude vládnout papež Lev? Svět pečlivě sleduje jeho první kroky
včera
Pákistánská armáda zahájila vojenskou operaci proti Indii
Napětí mezi dvěma jadernými mocnostmi – Indií a Pákistánem – v sobotu ráno výrazně eskalovalo poté, co pákistánská armáda oznámila zahájení vojenské operace proti Indii. Ta má být podle oficiálního prohlášení odvetou za údajné indické raketové údery na několik pákistánských leteckých základen včetně objektů v blízkosti hlavního města Islámábádu. Oznámení následovalo po varovném prohlášení vlády, v němž Pákistán vyzývá Indii, aby se připravila na odpověď.
Zdroj: Libor Novák