Kvůli koronaviru se chystá změna ústavního zákona. První návrh má být v červnu

Vicepremiér a ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) by chtěl mít první text změny ústavního zákona o bezpečnosti České republiky hotový do poloviny června. Řekl to dnes v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Od vlády má termín pro zhotovení změny, kterou chce do zákona zakotvit mimořádný pandemický stav, do konce prázdnin.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Jan Hamáček
doporučujeme

"Pokud chceme uchovat to klíčové, aby vláda podléhala kontrole Poslanecké sněmovny, tak tam musí být nějaký moment, kterým Sněmovna může vládu vypnout. To se nedá udělat jinak než přes zákon o bezpečnosti České republiky," řekl Hamáček.

V něm by měl být definován nový typ mimořádného stavu. Pokud jej vláda vyhlásí, tak na omezenou dobu a dolní komora ho bude moci kdykoli zrušit, nebo při překročení časové hranice bude muset potvrdit prodloužení.

V novele by měly být popsány pravomoci vlády v mimořádném stavu pandemie, které budou dále definovány v krizovém zákoně nebo zákoně o ochraně veřejného zdraví, uvedl Hamáček. "Máme od vlády termín po prázdninách, ale jsem přesvědčen, že to zvládneme rychleji. Chtěl bych mít první text do půlky června," poznamenal vicepremiér.

Předsedové ODS Petr Fiala a STAN Vít Rakušan ocenili, že Hamáček o postupu při přípravě novely nedávno jednal i s opozicí. Rakušan ale zkritizoval, že také premiér Andrej Babiš (ANO) na začátku koronavirové krize přislíbil pravidelná setkání s předsedy opozičních stran. "Uskutečnila se ale jen dvě," řekl Rakušan.

Případnou změnu ústavního zákona musí schválit Parlament. Pro musí být tři pětiny všech poslanců a následně tři pětiny přítomných senátorů.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vláda schválila daňový balíček. U čeho se snižuje DPH?

25.05.2020 18:14 Aktualizováno Daň z přidané hodnoty (DPH) by měla u ubytovacích služeb, vstupného na kulturní akce a sportovní…

Hamáček uspěl, od úterý se otevřou přechody s Rakouskem a Německem

25.05.2020 17:55 Aktualizováno Od úterý budou kontroly na hranicích s Rakouskem a Německem pouze namátkové, se zeměmi se otevřou…

Vláda asi odpustí odvody menším firmám, podle Maláčové byl návrh schválen

25.05.2020 17:52 Firmám do 50 zaměstnanců by stát mohl odpustit sociální odvody za červen až srpen. Zaměstnavatel by…

Rozruch kvůli článku o Izraeli. Hamáček jednal s Petříčkem, ozval se…

25.05.2020 15:55 Pozice České republiky k Izraeli zůstává neměnná a Česko v nedávné době významně podpořilo Izrael…

Související:

Právě se děje

Další zprávy