Lipavský: Určujícím tématem českého předsednictví EU bude jednoznačně Ukrajina

Určujícím tématem začínajícího českého předsednictví Evropské unie bude jednoznačně Ukrajina, která v cestě za evropskou budoucností čelí ruské agresi. V rozhovoru s německou veřejnoprávní televizí ARD to prohlásil český ministr zahraničí Jan Lipavský.

Jan Lipavský (Piráti)

Řekl také, že Německo by v podpoře Ukrajiny mohlo být aktivnější. Na otázku, zda má smysl hovořit s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, odpověděl, že by to k ničemu nevedlo.

"O čem bychom měli s Putinem jednat? Jaký by měl být výsledek takových jednání? To přece k ničemu nepovede," řekl Lipavský. "A především takové rozhovory s Putinem nesmí oslabit naši podporu Ukrajině a východnímu křídlu NATO," zdůraznil.

České předsednictví je podle Lipavského úzce svázáno s Ukrajinou. "Bohužel nic jiného než válka na Ukrajině, která musí skončit," odpověděl ministr na dotaz, co bude nejdůležitějším bodem nadcházejícího unijního pololetí pod českým vedením.

"Ukrajinci bojují za svobodu, za svůj stát, za to, aby mohli být součástí evropského společenství. Je naší morální povinností je podpořit. Opak by znamenal, že ve světě by opět platil zákon silnějšího," řekl.

V podpoře Ukrajiny by si šéf české diplomacie přál, aby Německo sehrálo aktivnější roli. "Aby využilo kapacity, které má - personální, technologické, know-how a finanční. Aby tento velký kapitál a potenciál byl k dispozici pro podporu Ukrajiny. Pro evropskou budoucnost Ukrajiny, pro humanitární pomoc a také pro vojenskou podporu, neboť války se vedou zbraněmi," řekl. "Alternativou je nechat Ukrajinu podrobit se Rusku. A to nemůže být v našem zájmu. Nemůžeme si přát, aby se Polsko a Slovensko staly sousedy Ruska," uvedl.

ARD položila Lipavskému doplňující otázku, zda to znamená, že Německo dostatečně nepomáhá. "Německo by mohlo dávat více. Dělá toho hodně, ale mohlo by více. A především bychom měli dělat více společně. Měli bychom hledat další řešení energetické krize a další cesty, jak Ukrajinu vojensky podpořit," zdůraznil.

Televizi ARD v analogii k pražskému Karlovu mostu zajímalo, zda by Česko díky poloze chtělo být stavitelem mostů a přivést východ a západ EU k jednomu stolu. "Karlův most stojí již sedm staletí. Je to díky tomu, že má silné pilíře a pevné základy. České předsednictví bude proto usilovat o posílení pilířů a základů, na nichž stojí evropské společenství," řekl Lipavský. Varoval ale před budováním mostů bez hodnot. "Pokud most postavíme jen kvůli tomu, abychom ho postavili, pak se brzy zhroutí. Taková stavba fungovat nemůže. Dnes jde opravdu o principy," dodal.

Lipavský v rozhovoru ocenil, že Polsko ve sporu s EU v otázkách právního státu učinilo značný pokrok. Zastal se také Maďarska, které je podle kritiků vůči Moskvě příliš vstřícné. "Je třeba říci, že ať již Maďarsko hraje jakoukoli roli, je plnoprávným členem EU. Maďarsko podpořilo sankční balíky a je také aktivním členem NATO. Neměli bychom dělat větší rozdíly, než jaké ve skutečnosti jsou," dodal.

Exprezident Trump uvedl, že jeho rezidenci Mar-a-Lago prohledává FBI

09.08.2022 13:30 Floridský resort Mar-a-Lago bývalého amerického prezidenta Donalda Trumpa prohledává americký…

Exfrontman skupiny Pink Floyd brání ruské útoky proti Ukrajině

08.08.2022 08:38 Spoluzakladatel rockové skupiny Pink Floyd Roger Waters v rozhovoru se stanicí CNN obhajoval své…

Ruskou leteckou základnou na Krymu otřásly exploze, jeden mrtvý

09.08.2022 20:39 Exploze a požár byly dnes ohlášeny z ruské letecké základny na západě anektovaného Krymu; příčiny…

Ukrajinci podle Transněftu zastavili tranzit ropy jižní větví ropovodu…

09.08.2022 16:08 Ukrajina od 4. srpna zastavila tranzit ruské ropy jižní větví ropovodu Družba, která vede mimo jiné…

Ruský poslanec vyhrožuje německým novinářům: Přijedeme a všechny vás…

08.08.2022 14:32 Poslanec ruského parlamentu Alexej Žuravljov ve vysílání ruské státní televize pohrozil, že zabije…

Zástupci ANO jsou v úzkém kontaktu s radnicemi kvůli mítinkům, uvedl Babiš

09.08.2022 16:45 Aktualizováno Krajské organizace ANO jsou nyní v ještě užším kontaktu s místními radnicemi, aby byli všichni na…

Senátní zahraniční výbor podpořil začlenění Finska a Švédska do NATO

09.08.2022 13:18 Aktualizováno Senátní zahraniční výbor dnes jednomyslně podpořil začlenění Finska a Švédska do Severoatlantické…

Babiš: Hnutí ANO na mítincích vyhradí místo pro odpůrce. Podle Vondráška…

08.08.2022 21:45 Hnutí ANO nově na politických mítincích pokaždé vyhradí místo pro odpůrce. V dnešním videu na…

V kauze údajné korupce v DPP na policii vypovídal europoslanec Stanislav…

08.08.2022 13:39 V kauze údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP) dnes na policii vypovídal europoslanec…

Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví

08.08.2022 13:25 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman vetoval novelu, která má letos snížit platby státu do zdravotnictví a od roku…

Zeman se podle Pekarové Adamové mýlí, jeho veto vládní koalice přehlasuje

08.08.2022 12:50 Aktualizováno Zástupci vládní koalice včetně ministrů zdravotnictví a financí předpokládají, že prezidentské veto…

Úřady mají připomínky k návrhu STAN na omezení darů politickým stranám

08.08.2022 12:33 K návrhu poslanců hnutí STAN, kteří chtějí omezit přijímání stranických darů od firem, zaujaly…

Stanjura v reakci na zhoršení výhledu mluví o účtu vlády Andreje Babiše

06.08.2022 17:31 Aktualizováno Zhoršení výhledu České republiky ze stabilního na negativní, které dnes oznámila ratingová agentura…

Místopředseda Senátu Růžička podal podnět kvůli Doubravovi na Krymu

06.08.2022 16:04 Místopředseda Senátu Jiří Růžička (klub STAN) podal podnět senátnímu mandátovému výboru k…

K podzimním volbám do Senátu bylo připuštěno 179 kandidátů

05.08.2022 18:34 K podzimním volbám do Senátu bylo připuštěno 179 kandidátů. Je jich hlavně kvůli společným…

Související:

Právě se děje

reklama