Erazím: MSZ mělo na začátku září informovat o Čapím hnízdě jinak

Městské státní zastupitelství (MSZ) v Praze mělo na počátku září informovat o tom, že státní zástupce v kauze Čapí hnízdo předložil rozhodnutí o zastavení trestního stíhání. Dnes to uvedl šéf pražských žalobců Martin Erazím. Komunikaci MSZ ohledně kauzy minulý týden kritizoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Pražští žalobci minulý týden v tiskové zprávě uvedli, že dozorový žalobce předložil rozhodnutí, v němž na věc změnil právní názor, nezveřejnili však, jak rozhodl.

Přidejte svůj názor 15 komentářů

Čapí hnízdo je areál, který se nachází v části obce Dvůr Semtín v katastrálním území Tomice u Votic v obci Olbramovice ve Středočeském kraji, na okraji Přírodního parku Džbány-Žebrák. Areál staveb, určený k rekreačním a odpočinkovým účelům, vlastní podle zdrojů prostřednictvím několika firem politik a podnikatel Andrej Babiš.
doporučujeme

Informaci o tom, že dozorový státní zástupce Jaroslav Šaroch rozhodl o zastavení stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO) a dalších obžalovaných, přinesl minulý týden v pondělí Deník N. Státní zastupitelství informace nepotvrdilo, uvedlo, že Jaroslav Šaroch změnil právní názor na posouzení věci a vedoucí státní zástupce přezkoumá, zda je Šarochovo rozhodnutí zákonné a důvodné. Později žalobci upřesnili, že rozhodnutí vydáno nebylo - Šaroch sice vypracoval rozhodnutí, to ale předložil k dalším standardním postupům městského státního zastupitelství.

Erazím zvažoval, zda upřednostnit oprávněný zájem veřejnosti na informovanost, či zájem dotčených osob. "Po posouzení přiměřenosti a vhodnosti se jevilo jako správné přisoudit větší ochranu právům dotčených osob," vysvětlil Erazím.

"Při pohledu zpět jsem toho názoru, že mělo být oznámeno zřetelně a jednoznačně, že došlo k předložení rozhodnutí o zastavení trestního stíhání v rámci standardního aprobačního procesu vedoucími pracovníky MSZ v Praze," uvedl.

Zeman na tiskové konferenci řekl, že by podle jeho názoru veřejnost neměla být informována o mezikrocích, ale o zásadních postupech, jako je podání obžaloby či zastavení trestního stíhání. Erazím ale uvedl, že podle něj nebylo možné o vývoji v kauze neinformovat. Šaroch měl totiž stanovenou lhůtu pro rozhodnutí do konce srpna. "Za situace, kdy byla veřejnost ujištěna, že má dozorový státní zástupce stanovenu konkrétní lhůtu na rozhodnutí ve věci, by tvrzení o jejím prodloužení, které by pokrylo i proces aprobace, bylo nutně nepravdivé," dodal.

Loading...
Vstupte do diskuze (15)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kolik Miloš Zeman utratí a jaký má plat? Na tohle jdou peníze státu

17.09.2019 10:14 Aktualizováno V roce 2020 má ze státního rozpočtu dostat kancelář prezidenta republiky více než 400 milionů korun…

Nebudeme mít děti a budeme vegetariány? Ke změně klimatu je třeba…

17.09.2019 10:08 Ke změně klimatu je podle premiéra Andreje Babiše (ANO) třeba přistupovat racionálně, nikoliv tak,…

Nehoráznost, likvidace důchodců, to je sprosté. Prezidentský kandidát se…

16.09.2019 22:24 Aktualizováno Petr Hannig nechápe, proč se žádná z parlamentních stran, která se obrací před volbami k voličům…

Prezident Václav Klaus ml.? Kontroverzní poslanec promluvil o tom, co…

16.09.2019 22:23 Aktualizováno Václav Klaus mladší má velké politické ambice. Netají se tím, že by se rád stal premiérem a dokonce…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama