Metnar: Když budou ohroženy výdaje na obranu, nebudu u toho

Pokud by se měly rozpočtové škrty výrazně dotknout výdajů na armádu, podobně jako v minulosti, ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) by nechtěl nadále zůstávat na svém postu. Řekl to v rozhovoru ČTK. Modernizace armády se podle něj nesmí zastavit a nesmí se opakovat scénáře, kdy se v krizi nejprve šetřilo na výdajích na obranu. Připomněl důsledky předchozí hospodářské krize, kdy se rozpočet ministerstva obrany výrazně snižoval a rozvoj armády se zastavil.

Kvůli tehdejším škrtům si armáda stěžuje na výrazné podfinancování, kvůli kterému stále používá desítky let starou techniku. Po zhoršení bezpečnostní situace ve světě se Česko snaží armádu modernizovat, ministerstvo obrany proto nakupuje techniku za desítky miliard korun. Spojencům z NATO ČR slíbila, že do roku 2024 bude vydávat na svou obranu dvě procenta ze svého HDP, na příští rok vládní koalice slíbila dosažení hranice 1,4 procenta HDP. V posledních měsících ale někteří politici nutnost dodržení závazku vůči NATO zpochybňovali, peníze by podle nich bylo lepší investovat do jiných oblastí.

Situaci zkomplikovala pandemie koronaviru a její dopady na ekonomiku. Metnar připomněl, že ministerstvo obrany již kvůli předpokládaným ekonomickým důsledkům vrátilo do státního rozpočtu 2,9 miliardy korun, ministerstvo se tak podle něj zachovalo odpovědně a solidárně. Zdůraznil, že peníze uvolnilo tak, aby se úspory nedotkly strategických vyzbrojovacích projektů, tedy například nákupu pásových bojových vozidel pěchoty, děl nebo raketového kompletu SHORAD.

Podle Metnara bude mít současná krize na ministerstvo obrany určitý dopad. Zdůraznil ale, že se nemohou opakovat předchozí scénáře, kdy se v prvním místě škrtalo v rozpočtu ministerstva obrany. Modernizace armády se podle něj nemůže zastavit. Chce proto udělat maximum, aby se tak nestalo. "Nemám žádnou jinou ústupovou variantu a tady s tímto já tam (na vyjednávání o rozpočtu) půjdu. Celý život jsem si budoval nějaké renomé a nebyl bych u toho, kdyby to mělo mít špatný vývoj. A to říkám se vší zodpovědností, to mi nestojí za to," řekl ministr.

Aby byla podle něj zajištěna obranyschopnost České republiky a modernizace armády, nemohou nastat razantní škrty. Zdůraznil, že předchozí krize dokázala, že omezení rozpočtu má následně dlouhodobý devastační dopady na armádu.

Metnar ocenil podporu, kterou premiér Andrej Babiš (ANO) nedávno modernizaci armády vyslovil. Boj o výdaje na obranu je ale podle ministra záležitostí ministerstva obrany.

Babiš v nedávné minulosti připustil například odsunutí největšího armádního modernizačního projektu na nákup pásových bojových vozidel pěchoty (BVP) za asi 50 miliard korun. Později ale další modernizaci včetně nákupu BVP podpořil. Obrana dostala za úkol nalézt způsob financování tendru.

Ministerstvo chce oproti předchozím předpokladům splátky protáhnout do roku 2028 a dodávky do roku 2027, původně se tak mělo stát již v roce 2026. Podle Metnara toto rozhodnutí neohrozí dodržení slibu v NATO, že do konce roku 2026 bude mít ČR k dispozici brigádu těžkého typu. Základní dodávky vozidel jsou podle ministra i nadále v plánu do roku 2026, v roce 2027 by pak armáda měla dostat podpůrnou techniku jako například servisní vozidla.

Sekci, která má na ministerstvu na starosti vyzbrojování, v současné době vede jako pověřený náměstek Lubor Koudelka. Ministerstvo na začátku roku vypsalo výběrové řízení, ve kterém by měl být nalezen řádný náměstek. Jeho výběr podle Metnara zbrzdila koronavirová krize. Nyní ministerstvo připravuje sestavení výběrové komise, která vybere z přihlášených kandidátů. S prací pověřeného náměstka Koudelky je Metnar spokojen. "Odvádí kvalitní práci a je tam zlepšení komunikace s poslanci," řekl.

Koudelka sekci vede od února, kdy na tuto pozici rezignoval Filip Říha. Ten odešel poté, co ministerstvo obrany čelilo kritice kvůli zakázce na nákup pasivních sledovacích systémů. Kritikům vadilo, že ministerstvo vládě předložilo nižší cenu, než za jakou byly systémy nakonec pořízeny. Říha odmítl, že by v této záležitosti pochybil a že by nedodržel zákon. Odchod zdůvodnil mediálním tlakem na ministerstvo.

Tehdejší události kritizoval nyní i Metnar. Ministerstvo podle něj čelilo "mediální masáži" a bylo zatahováno do konkurenčního boje. "Byl jsem z toho už tak znechucen, že jsem premiérovi nabídnul rezignaci, protože to nemělo obdoby. Napsal jsem mu, že jsem připraven rezignovat, protože už toho mám dost. Stačilo slovo a jel jsem s rezignací na úřad vlády," řekl ČTK.

Související

Armáda, ilustrační fotografie.

Armáda má být atraktivnější. Vojáci si finančně polepší, rozhodla vláda

Vojáci a příslušníci bezpečnostních sborů Ministerstva vnitra si od července finančně polepší. Na další navýšení příjmů se pak mohou těšit od Nového roku. Na modelu, jak zvýšit atraktivitu služby, se vláda shodla na středečním jednání. Kabinet se zabýval také stavem příprav dopravní infrastruktury potřebné k hladkému průběhu dostavby jaderné elektrárny Dukovany.
Gripen

Češi souhlasí se švédskou nabídkou. Gripeny budou k dispozici ještě 10 let

Ministerstvo obrany souhlasí se švédskou nabídkou na další využívání letounů JAS-39 Gripen, uzavření smlouvy do roku 2035 podpořilo Kolegium ministryně obrany. S návrhem smlouvy nyní bude seznámena vláda. Díky intenzivním jednáním se podařilo ministerstvu dosáhnout nabídky, která je oproti loňské zhruba o 25 % výhodnější. Prodloužení využívání Gripenů pomůže překlenout období, kdy budou do české armády postupně zaváděna letadla páté generace F-35.

Více souvisejících

Armáda České Republiky Lubomír Metnar

Aktuálně se děje

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Kateřina Siniaková

Český tenis se ve Wimbledonu opět neztratil. Siniaková triumfovala v mixu

Ani letošní ročník slavného tenisového grandslamu ve Wimbledonu nebude bez českého vítěze, i když se nejedná o vítězství v singlu. Na Markétu Vondroušovou (2023) a Barboru Krejčíkovou (2024) a jejich singlové triumfy letos navázala Kateřina Siniaková svým premiérovým grandslamovým triumfem v mixu po boku Nizozemce Sema Verbeeka. Premiérovým i přesto, že Siniaková si připsala svůj již 11. triumf v All England Clubu. Všechny předešlé totiž získala v ženské čtyřhře, v ní tentokrát na londýnské trávě neuspěje.

včera

včera

Donald Trump

Trump stanovil výši cla pro zboží z EU. Platit bude od srpna

Spojené státy od srpna uvalí na zboží dovezené z Evropské unie třicetiprocentní clo. Oznámil to americký prezident Donald Trump, který v sobotu zveřejnil příslušný dopis na sociálních sítích. Clu ve stejné výši bude podléhat i zboží z Mexika. 

včera

včera

Válka v Izraeli

Příměří v Gaze se vzdaluje. Izraelci to nemyslí vážně, tvrdí Palestinci

Americký prezident Donald Trump sice na začátku července vítězoslavně oznámil uzavření příměří v Pásmu Gazy, ale slova už nedoprovázejí činy. Jednání mezi Izraelem a hnutím Hamás o klidu zbraní a propuštění rukojmích jsou na hraně kolapsu, informovala BBC s odkazem na palestinský zdroj obeznámený s aktuální situací. 

včera

Prezident Trump v Mar-a-Lago.

Tři dohody místo dvou stovek. Trump slíbil lidem nesplnitelné

Ačkoli americký prezident Donald Trump v dubnu oznámil ambiciózní plán uzavřít obchodní dohody se 200 zeměmi světa, dosavadní bilance jeho iniciativy zůstává skromná. Bílý dům zatím informoval pouze o třech dohodách – s Čínou, Velkou Británií a Vietnamem. Zbývající státy byly varovány, že pokud se ke spolupráci nepřipojí, budou čelit zvýšeným clům. Trump celý krok prezentoval jako „den osvobození“ a „začátek zlaté éry Ameriky“.

včera

včera

Žena v armádě, ilustrační fotografie.

Ženy do armády, zavelelo Dánsko. Brannou povinnost určuje losování

Podle nových pravidel schválených dánským parlamentem se ženy zapojí do losovacího systému spolu s osmnáctiletými muži a mohou tak být povolány k povinné vojenské službě. Ta bude trvat jedenáct měsíců. Do této chvíle se do výcviku mohly ženy přihlásit pouze jako dobrovolnice. 

včera

Elon Musk a Donald Trump

Elon Musk uspěl, kde mohl. V americké politice ale nejspíš narazí, naznačuje Ringlerová

Elon Musk zvažuje vznik nové politické strany, tzv. America Party, která by podle něj cíleně zasáhla do několika klíčových volebních obvodů a mohla ovlivňovat rozhodování v Kongresu. Podle expertky Zuzany Ringlerové z brněnské Masarykovy univerzity je ale pro nový subjekt ve většinovém systému USA extrémně obtížné uspět. Přesto by Musk mohl narušit rovnováhu mezi republikány a demokraty.

včera

včera

včera

včera

Návrat letního počasí. Teploty se opět přiblíží k třicítce

Žhavé letní počasí si v posledních dnech vzalo prázdniny a přinejmenším v sobotu to ještě bude platit. V neděli už se maximální teploty přiblíží tropické třicítce, vyplývá z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy