ODS: Další pomoc živnostníkům je nutná kvůli diletantismu vlády

Další pomoc živnostníkům, menším firmám a krajům, kterou chce na mimořádné schůzi Sněmovny prosadit ODS, je podle předsedy této opoziční strany Petra Fialy nutná kvůli diletantismu vlády. Promarnila šanci připravit se na novou vlnu koronaviru, uvedl dnes Fiala v úvodu jednání dolní komory. Skončilo po dvou hodinách vystoupení zástupců jednotlivých frakcí poté, co většina poslanců hlasy ANO, ČSSD a KSČM odmítla schválit program schůze. Znovu se Sněmovna sejde v úterý.

Petr Fiala
doporučujeme

"Šíření viru se prakticky vymklo jakékoli kontrole, chytrá karanténa se rozpadla, nikdy nezačala fungovat a nikdo z nás neví, jak se bude situace vyvíjet za měsíc, jak to bude vypadat," uvedl Fiala.

Obdobně se vyjádřil předseda poslanců SPD Radim Fiala, podle kterého vláda "prošustrovala" čas se na současnou situaci kolem koronaviru připravit. "Nemáme v ruce nic," soudí. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová žádala, aby se k nárůstu počtu nakažených vyjádřil před poslanci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vojtěch je ale ještě v karanténě, jak upozornila komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová.

Místopředseda pirátských poslanců Lukáš Černohorský řekl, že první vlna epidemie koronaviru nepřinesla ponaučení pro budoucnost. "Bylo krátkozraké mluvit o ČR jako premiantovi v boji proti covidu-19. Pan premiér vydává stanoviska o slábnutí viru, která jsou v rozporu s odbornými stanovisky," podotkl.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že strana bude chtít v úterý po zahájení řádné schůze debatovat o opatřeních proti šíření koronaviru. Pokud Sněmovna návrh nechválí, lidovci podnítí spolu s dalšími opozičními stranami svolání mimořádné schůze, řekl.

Opozice chtěla na dnešní schůzi projednat prodloužení úlev v sociálních odvodech pro menší firmy a drobné podnikatele až do konce roku, příspěvky státu krajům ve výši 500 korun na obyvatele, zavedení paušální daně pro některé živnostníky nebo upravit nárok na ošetřovné. Vládní koalice opoziční návrhy odmítla. "Myslím, že to dělají z principu, je to Pavlovův reflex," poznamenal předseda ODS Fiala.

Výpady vůči vládě a tradičně zejména ČSSD nešetřil předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj se kabinet řídí heslem: "Zkomplikujeme cokoli, co lze dělat jednodušeji". Kritizoval výši platů státních manažerů, zejména České pošty, a doporučil kabinetu získat peníze od Německa jako válečné reparace.

Okamurův projev byl podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka nejlepším argumentem proti schůzi požadované opozicí. "To je klasický případ toho, jak se dá zmatlat úplně všechno, hrušky s jablky, ze všeho obvinit vládu a pak odejít středem," řekl Hamáček. Pochválil lídra SPD pouze za to, že si projev tentokrát pravděpodobně napsal sám a neokopíroval jej.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chce, aby Sněmovna vyzvala vládu ke spuštění třetího období pro výplatu kompenzačního bonusu. V něm by vláda měla zajistit výplatu peněz pro osoby samostatně výdělečně činné v kultuře, hlavně pro hudebníky.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Ústavní činitelé proberou zahraniční politiku, Vystrčil se schůzky…

28.09.2020 09:09 Ústavní činitelé se v úterý sejdou nad českou zahraniční politikou. Na zámku v Lánech proberou…

Minář odešel z čela Milionu chvilek. Hodlá založit nové hnutí a jít do…

28.09.2020 07:49 Mikuláš Minář rezignoval na funkci předsedy spolku Milion chvilek. Chce založit hnutí, se kterým by…

Stát řídí stylem brzda-plyn, co předvádí Schillerová ani nemá cenu…

27.09.2020 22:14 Aktualizováno ROZHOVOR - Odmítá mást voliče. Šéf poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura nechce stranické krajské…

Babiš chce, aby mobilní operátoři zlevnili chytré telefony

27.09.2020 21:45 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na mobilní operátory, aby zlevnili chytré mobilní telefony pro…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama