ODS: Další pomoc živnostníkům je nutná kvůli diletantismu vlády

Další pomoc živnostníkům, menším firmám a krajům, kterou chce na mimořádné schůzi Sněmovny prosadit ODS, je podle předsedy této opoziční strany Petra Fialy nutná kvůli diletantismu vlády. Promarnila šanci připravit se na novou vlnu koronaviru, uvedl dnes Fiala v úvodu jednání dolní komory. Skončilo po dvou hodinách vystoupení zástupců jednotlivých frakcí poté, co většina poslanců hlasy ANO, ČSSD a KSČM odmítla schválit program schůze. Znovu se Sněmovna sejde v úterý.

Petr Fiala

"Šíření viru se prakticky vymklo jakékoli kontrole, chytrá karanténa se rozpadla, nikdy nezačala fungovat a nikdo z nás neví, jak se bude situace vyvíjet za měsíc, jak to bude vypadat," uvedl Fiala.

Obdobně se vyjádřil předseda poslanců SPD Radim Fiala, podle kterého vláda "prošustrovala" čas se na současnou situaci kolem koronaviru připravit. "Nemáme v ruce nic," soudí. Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová žádala, aby se k nárůstu počtu nakažených vyjádřil před poslanci ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Vojtěch je ale ještě v karanténě, jak upozornila komunistická poslankyně Hana Aulická Jírovcová.

Místopředseda pirátských poslanců Lukáš Černohorský řekl, že první vlna epidemie koronaviru nepřinesla ponaučení pro budoucnost. "Bylo krátkozraké mluvit o ČR jako premiantovi v boji proti covidu-19. Pan premiér vydává stanoviska o slábnutí viru, která jsou v rozporu s odbornými stanovisky," podotkl.

Šéf KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že strana bude chtít v úterý po zahájení řádné schůze debatovat o opatřeních proti šíření koronaviru. Pokud Sněmovna návrh nechválí, lidovci podnítí spolu s dalšími opozičními stranami svolání mimořádné schůze, řekl.

Opozice chtěla na dnešní schůzi projednat prodloužení úlev v sociálních odvodech pro menší firmy a drobné podnikatele až do konce roku, příspěvky státu krajům ve výši 500 korun na obyvatele, zavedení paušální daně pro některé živnostníky nebo upravit nárok na ošetřovné. Vládní koalice opoziční návrhy odmítla. "Myslím, že to dělají z principu, je to Pavlovův reflex," poznamenal předseda ODS Fiala.

Výpady vůči vládě a tradičně zejména ČSSD nešetřil předseda SPD Tomio Okamura. Podle něj se kabinet řídí heslem: "Zkomplikujeme cokoli, co lze dělat jednodušeji". Kritizoval výši platů státních manažerů, zejména České pošty, a doporučil kabinetu získat peníze od Německa jako válečné reparace.

Okamurův projev byl podle vicepremiéra a předsedy ČSSD Jana Hamáčka nejlepším argumentem proti schůzi požadované opozicí. "To je klasický případ toho, jak se dá zmatlat úplně všechno, hrušky s jablky, ze všeho obvinit vládu a pak odejít středem," řekl Hamáček. Pochválil lídra SPD pouze za to, že si projev tentokrát pravděpodobně napsal sám a neokopíroval jej.

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek chce, aby Sněmovna vyzvala vládu ke spuštění třetího období pro výplatu kompenzačního bonusu. V něm by vláda měla zajistit výplatu peněz pro osoby samostatně výdělečně činné v kultuře, hlavně pro hudebníky.

Senátoři ocenili medailemi šéfa BIS Koudelku nebo architektku Jiřičnou

28.09.2021 18:22 Aktualizováno Poveřený ředitel Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka, architektka Eva Jiřičná a dramatik…

Babiš bude jednat se šéfem Volkswagenu o továrně na akumulátory až po…

28.09.2021 09:08 Jednání premiéra Andreje Babiše (ANO) s ředitelem automobilky Volkswagen Herbertem Diessem o…

Omezení telemarketingu, objíždění cyklistů, vyloučení Ruska a Číny z…

27.09.2021 21:42 Aktualizováno Motoristé budou muset od příštího roku objíždět cyklisty ve vzdálenosti půldruhého metru. Za…

Zeman oslavil narozeniny. Babiš řekl, jaký od něj dostal dárek

27.09.2021 21:14 Prezident Miloš Zeman dostal od premiéra Andreje Babiše (ANO) k úterním narozeninám lahev koňaku.…

Vláda schválila nákup protiraketového kompletu za 13,7 miliardy z Izraele

27.09.2021 20:30 Česko pořídí formou mezivládní dohody od izraelského kabinetu čtyři baterie protiletadlového…

Vláda schválila návrh rozpočtu. ČSSD ho nepodpořila, chtěla vyšší platy

27.09.2021 17:08 Aktualizováno Vláda dnes schválila návrh státního rozpočtu na příští rok se schodkem 376,6 miliardy korun. Na…

Zeman by měl vyznamenat velitele jednotky z Afghánistánu, navrhla vláda

27.09.2021 17:04 Vláda navrhla prezidentu Miloši Zemanovi, aby vyznamenal velitele jednotky Vojenské policie KAMBA.…

Politici neočekávají po německých volbách větší změny ve vztahu k ČR

27.09.2021 13:16 Aktualizováno Ministr zahraničí Jakub Kulhánek (ČSSD) věří po vítězství německé sociální demokracie v další…

Václav Klaus je stále hospitalizován v nemocnici

26.09.2021 18:48 Bývalý prezident Václav Klaus zůstává v Ústřední vojenské nemocnici v Praze. ČTK to dnes řekl Petr…

Havlíček odmítá účast ve vládě, která prosazuje vystoupení z EU

26.09.2021 17:57 Vicepremiér Karel Havlíček (za ANO) si nedovede představit, že by byl ve vládě, která by…

Související:

Právě se děje

reklama