Organizace kritizují tendr na šéfa ÚOHS, prý je ušitý na míru

Výběrové řízení na nového předsedu Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) není podle tří českých protikorupčních organizací dostatečně transparentní a otevřené zájemcům mimo veřejný sektor. Vládě proto doporučují podmínky tendru upravit, mimo jiné zrušit požadavek na bezpečnostní prověrku již v době podání přihlášky.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS)

Ve společném tiskovém prohlášení o tom dnes informovaly organizace Rekonstrukce státu, Transparency International a Oživení. Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi.

Kabinet vypsal výběrové řízení na nového předsedu ÚOHS v pondělí. Mezi požadavky na uchazeče patří mimo jiné bezpečnostní prověrka na stupeň důvěrné a doložení žádosti o prověření na vyšší stupeň tajné.

Požadavek, aby uchazeči měli prověrku na stupeň důvěrné již v době podání přihlášky, se ale protikorupčním organizacím zdá příliš omezující. "Zcela zbytečně omezuje okruh uchazečů na veřejný sektor, přičemž ani ve veřejném sektoru není bezpečnostní prověrka na stupeň utajení důvěrné samozřejmostí," argumentují organizace. Požadavek na bezpečnostní prověrku vyvolává podle právníka Rekonstrukce státu Věnka Bonuše otázku, zda výběrové řízení není šito na míru někomu z veřejné správy.

Zájem o účast ve výběrovém řízení na nového předsedu antimonopolního úřadu minulý týden prezidentovi potvrdil náměstek ministra vnitra Petr Mlsna. Podle Lidových novin ho do čela úřadu prosazuje Hrad a shoda na něm je i mezi představiteli vládní koalice. Zeman v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes dříve uvedl, že Mlsna je velice vhodným kandidátem.

Protikorupční organizace vládě dále navrhují, aby rozšířila počet členů výběrové komise ze tří alespoň na pět. Mezi členy komise by navíc neměli být pouze úředníci, ale i odborníci na hospodářskou soutěž a lidé mimo státní správu. Finální kolo výběrového řízení by podle protikorupčních organizací mělo být veřejné, aby veřejnost mohla znovu získat důvěru ve vedení ÚOHS. Doporučují proto streamování pohovorů s finalisty a zveřejnění záznamu o průběhu tendru a pořadí kandidátů.

Výhradu vůči podmínce, že kandidát na šéf ÚOHS musí mít už v době podání přihlášky bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné, vznesli také Piráti. I podle nich předem vyřazuje uchazeče ze soukromého sektoru i velkou část veřejné správy. Žádají vládu, aby podmínku zmírnila a kandidáti museli pouze doložit, že o prověrku zažádali před podáním přihlášky nebo před vydáním rozhodnutí o jmenování.

Současný šéf antimonopolního úřadu Petr Rafaj odstoupí z funkce k 1. prosinci, rezignaci už dříve předal prezidentovi Miloši Zemanovi. Rafajovo odvolání prezidentovi navrhovala vládní koalice. Šéf ÚOHS čelil kritice například kvůli tomu, jak jeho úřad postupoval v tendru na nový mýtný systém. Rafaj trvá na tom, že se nedopustil žádného jednání, kterým by ohrozil nestrannost a nezávislost rozhodování a znevážil svou funkci.

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k…

16.10.2021 11:39 Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se…

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

16.10.2021 09:55 Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl…

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

16.10.2021 09:33 Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

První dáma žádá pro prezidenta klid, ale Mynář jedná opačně. Hrad se k…

15.10.2021 21:57 Aktualizováno Hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba, který deset let sloužil jako lékař na…

Babiš by odmítl nabídku sestavovat vládu. Předá ji oběma koalicím a jde do…

15.10.2021 20:51 Aktualizováno Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako…

Předsedou klubu STAN zvolili jeho členové opět Jana Farského

15.10.2021 19:05 Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období…

Vystrčil hovořil o článku 66. Hrad nás o ničem neinformuje, obrátili jsme…

15.10.2021 18:26 Aktualizováno Do 8. listopadu není nutný žádný krok prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby vše fungovalo standardně…

Vondráček by měl rezignovat, vyzvali lidovci po aféře s návštěvou Zemana

15.10.2021 17:55 Aktualizováno Lidovci vyzvali předsedu Sněmovny Radka Vondráčka (ANO) k odstoupení. Nebudou hlasovat ani pro jeho…

Policie popřela, že předsedu Sněmovny Vondráčka doprovodila k Zemanovi

15.10.2021 14:55 Policie popřela, že předsedu Sněmovny Radka Vondráčka doprovodila do nemocničřního pokoje…

Vondráček Zemana navštívil na jeho přání, personál si ho všiml

15.10.2021 14:11 Aktualizováno Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) uvedl, že prezidenta Miloše Zemana navštívil v Ústřední…

Související:

Právě se děje

reklama