Místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček z ODS tvrdí, že dnešní otevření maloobchodů a části služeb přišlo pozdě. „Měly být v provozu už dávno, žádný epidemiolog totiž jasně nesdělil, že jsou zdrojem šíření koronavirové nákazy. Pokud během celé pandemie fungovaly supermarkety, pak nerozumím, proč se restrikce vztahovaly na maloobchody a služby,“ říká pro EuroZprávy.cz ekonom Jan Skopeček.
Důrazně upozorňuje, že všichni živnostníci během dneška neotevřeli. „A tak o nějakém celkovém či hromadném rozvolnění nemůže být ani řeč. Vždyť například restaurace či fitness centra žádné zákazníky přivítat nemohly, neboť nespadají do pondělní rozvolňovací vlny. A na tyto zmíněné sektory nelze zapomínat,“ tvrdí místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček. Poslanci za ODS vadí, že díky chaosu vlády se otvírá pozdě. „Neustále měnila pravidla či linii pro rozvolňování. Nejdříve jsme se měli řídit semaforem, potom byl zaveden PES, aby později klíčovým faktorem byl počet hospitalizovaných v nemocnicích. Kabinet si dělal, co chtěl, za celou dobu nenašel žádný řád, a podle toho pak celá situace s obchody vypadá,“ zlobí se.
Člen Výboru pro evropské záležitosti kritizuje vládu, že už téměř rok a čtvrt od vypuknutí pandemie se řídí celoplošnými restrikcemi. „Samozřejmě, že když loni v březnu na nás poprvé epidemie zaútočila, tak byli všichni vystrašení, nejistí a vláda neměla s nastalou situací zkušenosti. Koronavirus nás ale už netrápí první den, a tak je nesmyslné se řídit celoplošnými zákazy. V jiných regionech už mohlo být dávno otevřeno, když tam měli situaci už delší dobu příznivější než jinde,“ kritizuje.
Opoziční politik se domnívá, že pokud by byli okamžitě ochráněni senioři, nemusely být obchody tak dlouho uzavřeny. „Primárním mělo být ochránit nejrizikovější skupinu, kterou představují senioři v domovech důchodců. Kdyby se tak stalo, mohl se život začít vracet do běžného normálu rychleji,“ má jasno. Absolvent ekonomiky a managmentu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích nepatří mezi zákonodárce, kteří se neumí smířit s tím, že na fotbalovou ligu od začátku měsíce může 10 procent fanoušků z kapacity stadionu, zatímco obchody měly zavřeno. „Opět se dotýkáme celoplošných restrikcí. Situace v jednotlivých regionech se měla pravidelně vyhodnocovat a podle toho otvírat. Více než otevření fotbalu mně vadí, že supermarkety mohly být neustále otevřeny, zatímco maloobchody a služby stály. A přitom žádný epidemiolog totiž jasně nesdělil, že jsou zdrojem šíření koronavirové nákazy,“ podivuje se.
Cestovní ruch a gastronomie jsou zcela destruoványSkopeček však varovně zvedá prst ohledně cestovního ruchu. „Díky pandemii se jedná o naprosto destruovaný sektor a likvidace hrozí i oborům, které jsou na cestovní ruch navázány. Současnou krizi tedy nejvíce odnášejí hotely i gastronomie.“ Exporadce bývalého prezidenta Václava Klause proto apeluje, aby se co nejrychleji alespoň otevřely zahradní restaurace. „Když se projdeme nyní po českých a moravských ulicích, tak stejně zjistíme, že všechny zahrádky, u nichž je otevřené výdejní okénko, jsou neoficiálně v provozu. Vláda by měla respektovat potřeby lidí.“ Expert bojuje za rozvolnění restaurací i kvůli lidem v gastronomií. „Celá řada restauratérů, ale i jiných podnikatelů přerušila svoji živnost. Uvidíme, zda se přerušení nezmění v trvalé zrušení, anebo se soukromníci zase vrátí. Tady nejde predikovat, jen je možné říci, že pandemie zasáhla všechny podnikatelské sektory.“
Politik, jenž přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, zmiňuje, že řada živnostníků se po rozvolnění ocitla v paradoxní situaci. „Sice už mohou otevřít, ale na jejich tržbách se nová situace příliš neprojeví. Například prodejci společenských šatů nemají velký odbyt, když se stále nekonají společenské a kulturní akce, dokonce i kapacita na svatbách je omezená. Kultura prostě stojí. A postižené jsou i jiné sektory, třeba prodejci sportovních potřeb. Stále se totiž ještě naplno nesmí sportovat,“ podotýká pro EuroZprávy.cz Skopeček, podle něhož si většina populace neuvědomuje, jaké potíže mají živnostníci, i když už mohou podnikat. „Myslet si, že mít otevřeno, znamená automaticky pro živnostníka profit, je velký omyl.“
Bývalý zastupitel Středočeského kraje minulý týden osobně navštívil výrobce papírnických potřeb. „A realitu jsem viděl v praxi. Majitel si mně stěžoval, že bloky, kalendáře či propagační prostředky, které rovněž vyrábí, nyní nejdou na odbyt. Většina firem totiž po pandemii šetří a první, kam sáhnou, je zrušení objednávek na papírnické produkty, včetně těch reklamních,“ odkrývá těžkosti soukromníků i po rozvolnění Jan Skopeček z ODS.
Související

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
před 38 minutami

Lidé jsou jako chodící mrtvoly. Do Pásma Gazy může vjet 6000 kamionů s pomocí, pokud je Izrael pustí
před 1 hodinou

Jak donutit Rusko k jednacímu stolu: Trump má podporu voličů, teď je čas zatlačit
před 3 hodinami

Dvě brambory pro osm lidí. Děti v Gaze jsou kost a kůže, chodí umírat do nemocnic
před 3 hodinami

Eskalace na thajsko-kambodžské hranici: Mezinárodní společenství mělo zakročit, říká expert
před 4 hodinami

Peklo v Gaze se prohlubuje: 1000 mrtvých ve snaze získat pomoc, důkazy o masovém hladovění jsou nepopiratelné
před 5 hodinami

EU tlačí na Čínu. Chce, aby Si Ťin-pching přiměl Putina ukončit válku
před 6 hodinami

Počasí: Moravu dnes zasáhnou silné bouřky
před 6 hodinami

Ostrá: Cítím frustraci, hněv a zklamání. Politoložka tvrdě kritizuje rozhodnutí SOCDEM kandidovat s komunisty
před 7 hodinami

Skrytý nepřítel Kyjeva? Vlastní vedení, píše Politico. Podle ukrajinského tisku Zelenskyj zradil demokracii
Aktualizováno před 7 hodinami

V Rusku se zřítilo letadlo s 50 lidmi na palubě, všichni zemřeli
před 9 hodinami

Thajsko zaútočilo na Kambodžu
před 10 hodinami

Počasí o víkendu proprší, tropy se nedostaví
včera

Schůzka Putina se Zelenským do konce léta? V Istanbulu proběhlo třetí kolo rozhovorů mezi Ukrajinou a Ruskem
včera

Roosevelt dokázal, že demokracie potřebuje pojistky. Ustojí ale americká demokracie Trumpa?
včera

Zelenskyj po tvrdé kritice otáčí. Slíbil nový zákon na ochranu nezávislosti protikorupčních institucí
včera

Ukrajinci protestují, spojenci varují. Proč jsou všichni naštvaní na Zelenského?
včera

Ukrajina podkopává šanci na přijetí do EU. Vysvětlete nám to, vyzvala von der Leyenová Zelenského
včera

Lipavský nezvykle tvrdě kritizuje Ukrajinu: Naše podpora není bianko šek pro jakékoli vaše kroky
včera

Auto se spalovacím motorem už si nepůjčíte? EU v tichosti zvažuje zásadní změnu
včera
Trhy pod Trumpem lámou rekordy, čeká je ale klíčová zkouška
Burzovní indexy zažívají v polovině druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa mimořádný růst, přesto se nad Wall Street stahují temná mračna. Index S&P 500 v pondělí poprvé v historii uzavřel nad hranicí 6 300 bodů, čímž potvrdil svůj osmý rekord za poslední měsíc. Přesto investory začíná znepokojovat, zda je tento vývoj dlouhodobě udržitelný – a především, jak trhy zareagují na blížící se srpnovou tarifní lhůtu.
Zdroj: Libor Novák