Otevření obchodů a služeb přišlo pozdě. Prodejci šatů nemají odbyt, když stojí kultura, říká Skopeček

Místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček z ODS tvrdí, že dnešní otevření maloobchodů a části služeb přišlo pozdě. „Měly být v provozu už dávno, žádný epidemiolog totiž jasně nesdělil, že jsou zdrojem šíření koronavirové nákazy. Pokud během celé pandemie fungovaly supermarkety, pak nerozumím, proč se restrikce vztahovaly na maloobchody a služby,“ říká pro EuroZprávy.cz ekonom Jan Skopeček.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Důrazně upozorňuje, že všichni živnostníci během dneška neotevřeli. „A tak o nějakém celkovém či hromadném rozvolnění nemůže být ani řeč. Vždyť například restaurace či fitness centra žádné zákazníky přivítat nemohly, neboť nespadají do pondělní rozvolňovací vlny. A na tyto zmíněné sektory nelze zapomínat,“ tvrdí místopředseda Sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček. Poslanci za ODS vadí, že díky chaosu vlády se otvírá pozdě. „Neustále měnila pravidla či linii pro rozvolňování. Nejdříve jsme se měli řídit semaforem, potom byl zaveden PES, aby později klíčovým faktorem byl počet hospitalizovaných v nemocnicích. Kabinet si dělal, co chtěl, za celou dobu nenašel žádný řád, a podle toho pak celá situace s obchody vypadá,“ zlobí se.

Člen Výboru pro evropské záležitosti kritizuje vládu, že už téměř rok a čtvrt od vypuknutí pandemie se řídí celoplošnými restrikcemi. „Samozřejmě, že když loni v březnu na nás poprvé epidemie zaútočila, tak byli všichni vystrašení, nejistí a vláda neměla s nastalou situací zkušenosti. Koronavirus nás ale už netrápí první den, a tak je nesmyslné se řídit celoplošnými zákazy. V jiných regionech už mohlo být dávno otevřeno, když tam měli situaci už delší dobu příznivější než jinde,“ kritizuje.

Opoziční politik se domnívá, že pokud by byli okamžitě ochráněni senioři, nemusely být obchody tak dlouho uzavřeny. „Primárním mělo být ochránit nejrizikovější skupinu, kterou představují senioři v domovech důchodců. Kdyby se tak stalo, mohl se život začít vracet do běžného normálu rychleji,“ má jasno. Absolvent ekonomiky a managmentu na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích nepatří mezi zákonodárce, kteří se neumí smířit s tím, že na fotbalovou ligu od začátku měsíce může 10 procent fanoušků z kapacity stadionu, zatímco obchody měly zavřeno. „Opět se dotýkáme celoplošných restrikcí. Situace v jednotlivých regionech se měla pravidelně vyhodnocovat a podle toho otvírat. Více než otevření fotbalu mně vadí, že supermarkety mohly být neustále otevřeny, zatímco maloobchody a služby stály. A přitom žádný epidemiolog totiž jasně nesdělil, že jsou zdrojem šíření koronavirové nákazy,“ podivuje se.

Cestovní ruch a gastronomie jsou zcela destruovány

Skopeček však varovně zvedá prst ohledně cestovního ruchu. „Díky pandemii se jedná o naprosto destruovaný sektor a likvidace hrozí i oborům, které jsou na cestovní ruch navázány. Současnou krizi tedy nejvíce odnášejí hotely i gastronomie.“ Exporadce bývalého prezidenta Václava Klause proto apeluje, aby se co nejrychleji alespoň otevřely zahradní restaurace. „Když se projdeme nyní po českých a moravských ulicích, tak stejně zjistíme, že všechny zahrádky, u nichž je otevřené výdejní okénko, jsou neoficiálně v provozu. Vláda by měla respektovat potřeby lidí.“ Expert bojuje za rozvolnění restaurací i kvůli lidem v gastronomií. „Celá řada restauratérů, ale i jiných podnikatelů přerušila svoji živnost. Uvidíme, zda se přerušení nezmění v trvalé zrušení, anebo se soukromníci zase vrátí. Tady nejde predikovat, jen je možné říci, že pandemie zasáhla všechny podnikatelské sektory.“

Politik, jenž přednáší na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze, zmiňuje, že řada živnostníků se po rozvolnění ocitla v paradoxní situaci. „Sice už mohou otevřít, ale na jejich tržbách se nová situace příliš neprojeví. Například prodejci společenských šatů nemají velký odbyt, když se stále nekonají společenské a kulturní akce, dokonce i kapacita na svatbách je omezená. Kultura prostě stojí. A postižené jsou i jiné sektory, třeba prodejci sportovních potřeb. Stále se totiž ještě naplno nesmí sportovat,“ podotýká pro EuroZprávy.cz Skopeček, podle něhož si většina populace neuvědomuje, jaké potíže mají živnostníci, i když už mohou podnikat. „Myslet si, že mít otevřeno, znamená automaticky pro živnostníka profit, je velký omyl.“

Bývalý zastupitel Středočeského kraje minulý týden osobně navštívil výrobce papírnických potřeb. „A realitu jsem viděl v praxi. Majitel si mně stěžoval, že bloky, kalendáře či propagační prostředky, které rovněž vyrábí, nyní nejdou na odbyt. Většina firem totiž po pandemii šetří a první, kam sáhnou, je zrušení objednávek na papírnické produkty, včetně těch reklamních,“ odkrývá těžkosti soukromníků i po rozvolnění Jan Skopeček z ODS.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vondráček vyhlásil do poloviny července stav legislativní nouze

15.06.2021 10:40 Předseda Sněmovny Radek Vondráček (ANO) vyhlásil stav legislativní nouze na období od pondělí 14.…

Cenu pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii, dostane…

14.06.2021 16:30 Česká a slovenská transatlantická cena pro osobnost, která výrazně přispěla ke svobodě a demokracii…

Ministerstvo chce omezit podíl agenturních pracovníků ve firmách

14.06.2021 14:58 Ministerstvo práce se chystá předložit návrh novely o zaměstnanosti, podle které by agenturní…

ČSSD podpoří zmrazení platů ústavních činitelů, dál kritizuje změnu výpočtu

14.06.2021 14:02 Vládní ČSSD podporuje zmrazení platů ústavních činitelů pro příští rok, jak jej navrhuje v…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama