Plán VZP by podle senátorů měla dál schvalovat Sněmovna, ne vláda

Zdravotně pojistný plán, účetní závěrku a výroční zprávu Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) by podle senátního výboru pro zdravotnictví měla nadále schvalovat Sněmovna. Výbor tak doporučil upravit novelu o zdravotních pojišťovnách, podle něhož mělo schvalování zůstat jen na vládě. Senát o úpravách rozhodne příští týden.

Přidejte svůj názor 1 komentář

Všeobecná zdravotní pojišťovna
doporučujeme

Vládní novela původně počítala s tím, že pouze na vládu se přesune také schvalování zdravotně pojistných plánů oborových pojišťoven. Sněmovna to ale neschválila. Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) proto očekával, že Senát uvede proces schvalování u všech typů pojišťoven do souladu.

Novela má především upravit způsob voleb do správních a dozorčích rad oborových zdravotních pojišťoven. Volit mají nadále i zaměstnanci z řad klientů pojišťoven, kterým novela nově zajišťuje třetinu míst v radách. Kandidovat bude moci každý klient pojišťovny s podporou alespoň 50 dalších klientů.

Vláda původně navrhovala, aby třetinu členů rad jmenoval jako dosud kabinet a dvě třetiny volili zaměstnavatelé a podnikatelé. Dolní komora ale předlohu schválila podle Vojtěchovy úpravy, která vyplývá z koaliční dohody. Obsazování třetiny míst zachovává vládě. Zaměstnavatelé a podnikatelé budou volit také třetinu, hlasovat mají v rozsahu pojistného, které odvedli za poslední půlrok. Poslední třetina připadá na zaměstnance. Senátní výbor s tím souhlasil.

Aktivní volební právo budou mít všichni pojištěnci dané pojišťovny. Volen bude moci být každý svéprávný a bezúhonný pojištěnec, který získá podporu aspoň 50 jiných klientů pojišťovny. Nyní kandidáty předkládají organizace zaměstnavatelů a odborových organizací.

Novela reaguje na předloňský verdikt Ústavního soudu. Soud zrušil na podnět senátorů část zákona týkající se volby orgánů zaměstnaneckých zdravotních pojišťoven k letošnímu říjnu. Senátoři poukazovali na to, že podle nich zvýhodňuje při tvorbě správních a dozorčích rad velké podniky.

Do veřejného zdravotního pojištění letos odvedou zaměstnavatelé, podnikatelé, zaměstnanci a stát přes 340 miliard korun. Zhruba 200 miliard spravuje největší Všeobecná zdravotní pojišťovna, které se ústavní stížnost netýkala. V Česku funguje sedm zdravotních pojišťoven.

Loading...
Vstupte do diskuze (1)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Kdy se uvolní restrikce? Piráti chtějí od vlády informace o dalším postupu…

31.03.2020 13:52 Piráti žádají po vládě informace o tom, jak bude dál postupovat v boji proti epidemii koronaviru.…

Vláda chce oslabit moc parlamentu? Opozice protestuje, obrana odmítá…

31.03.2020 13:38 Aktualizováno Ministerstvo obrany odmítlo, že by chystalo změnu zákona, který by oslabil roli Parlamentu v době…

Ti hráblo? Trapáku. Topolánek napsal Babišovi kvůli koronaviru

30.03.2020 22:21 Aktualizováno Český premiér Andrej Babiš (ANO) v neděli prostřednictvím twitteru  vyzval amerického prezidenta…

Vláda prodloužila přísná opatření do Velikonoc, neotevřou ani obchody

30.03.2020 19:45 Aktualizováno Omezení volného pohybu po celé České republice, které je jedním z opatření proti šíření nového typu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama