Prezident Zeman: Česká televize je součástí opozice, ředitel Dvořák by měl skončit

Prezident Miloš Zeman považuje Českou televizi (ČT) za součást opozice, nikoliv za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi. Generální ředitel ČT Petr Dvořák by měl podle jeho přesvědčení skončit, rozhodnutí je ale v rukou Rady České televize.

Nedávné odvolání dozorčí komise Rady ČT, které vyvolalo protesty a obavy o nezávislost televize, bylo v pořádku a je třeba ho respektovat, míní prezident. "Znepokojuje to určité mediální kruhy a možná vedení České televize. V každém případě je to v naprostém pořádku. Jde o pravomoc Rady ČT, a jestliže se tak rozhodla, dokonce velkou většinou hlasů, pak je to potřeba respektovat," řekl Zeman pro Parlamentní listy. Odvolání komise nepovažuje za útok na nezávislost České televize, každý podle něj může být odvolán.

"Ne že bych měl jakékoli sympatie vůči České televizi, pokládám ji za součást opozice, nikoli za vyváženou, objektivní a nestrannou veřejnoprávní televizi," dodal Zeman, který práci České televize dlouhodobě kritizuje.

Na adresu České televize Zeman řekl, že měla "několik technických průšvihů", kriticky se vyjádřil i na adresu jejího moderátora Jana Železného a nedávného komentáře na jeho twitteru, v němž se pozastavil nad některými lidmi z kulturní sféry, kterým Zeman 28. října dříve i letos udělil vyznamenání.

To je jmen za poslední léta: HELENA, FRANTA, MIREK, RONY...kdejaký MISTR úpadkového žánru, béčkový HUDEBNÍK či (letos) trapný KOMIK. Už nejsem žádný KADET, abych dělal, že to nevidím, koukal do OBLAK a tvářil se, že mi ten HOUF nevadí. Vadí. Ale 28. říjen si nedám(e) kazit??. J. pic.twitter.com/bGx1hnQVWg

— Jakub Železný ?? (@JakubZelezny) October 28, 2020

Dvořákovi pak prezident vyčetl, že loni jel do Londýna, aby se tam stejně jako například bývalý premiér a šéf ODS Mirek Topolánek a další hosté zúčastnil oslavy padesátin někdejšího šéfa společnosti ČEZ Martina Romana. "Vzhledem k tomu, že někteří považují Martina Romana za ne zcela důvěryhodnou figuru, pak účast ředitele České televize na této akci, notabene ve společnosti pětiprocentního Mirka Topolánka, mně připadá jako ne zcela uvážená," prohlásil Zeman.

Na dotaz, zda by měl Dvořák skončit v čele České televize, prezident odpověděl: "Jsem přesvědčen, že ano, ale o tom nebudu rozhodovat já, ale právě Rada České televize".

Na středečním mimořádném zasedání Rady ČT oznámili rezignaci její předseda René Kühn i místopředseda Jaroslav Dědič. Kühn uvedl, že na odvolání dozorčí komise měl jiný názor než většina členů rady, kteří její jednání označili za diletantské či laxní. Děním v radě se bude dnes zabývat sněmovní volební výbor a zřejmě i Senát. Generální ředitel televize Dvořák považuje nynější situaci za znepokojivou. Rada podle něj namísto věcných řešení hledá překážky a záminky k ostřelování veřejnoprávní televize. Přístup rady je spíše destruktivní než konstruktivní, uvedl ve středu Dvořák. Věří ale tomu, že je stále šance vrátit se k dodržování zákonných postupů.

Související

Miloš Zeman

Zeman se po letech soudních tahanic omluvil Šarapatkovi

Exprezident Miloš Zeman se po letech soudních tahanic konečně omluvil bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi. Podřídil se tak poslednímu rozhodnutí Nejvyššího soudu, u kterého před několika týdny neuspěl s dovoláním. 

Více souvisejících

Miloš Zeman Petr Dvořák Česká televize prezident čr Svoboda médií Jakub Železný

Aktuálně se děje

před 34 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Tanky ABRAMS, ilustrační fotografie

Ukrajina stáhla z bojiště americké Abramsy

Ukrajina dočasně stáhla z bojiště americké tanky Abrams M1A1. Ukázaly se jako zranitelné při útocích ruskými drony, uvedla agentura AP s odvoláním na zdroje v americké armádě.

před 9 hodinami

Teplé počasí se vrací. O víkendu teploty výrazně porostou

O víkendu se začne počasí oteplovat. Teploty porostou až k 23 stupňům, uvedl ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy