SPD chce kvůli Polčákovi svolat mimořádnou schůzi Sněmovny

Opoziční hnutí ANO a SPD ani na druhý pokus nepřiměla Sněmovnu k tomu, aby se zabývala postupem europoslance STAN Stanislava Polčáka v kauze Vrbětice. Polčák žádal jako advokát odměnu za právní pomoc, kterou poskytl obcím při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích v roce 2014. Po zveřejnění případu se odměny vzdal. Věcí se zabývá i Česká advokátní komora (ČAK).

Poslanecká sněmovna, ilustrační foto

Sněmovna odmítla už v úterý hlasy koalice záležitost řešit na nynější schůzi, dnešní snahu o dodatečné zařazení na program schůze vládní kluby vetovaly. Předseda SPD Tomio Okamura poté oznámil, že se poslanci jeho hnutí pokusí ve věci svolat mimořádnou schůzi dolní komory.

Záležitost se snažila na program nynější schůze opětovně zařadit místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová (ANO). Dožadovala se stejně jako v úterý stanoviska ministerstva vnitra. Podle ní není zřejmé, za co by obce měly platit, když zákon o odškodnění dotčených obcí připravilo ministerstvo vnitra a Sněmovna jej schválila drtivou většinou. Předseda poslanců STAN Josef Cogan následně jménem všech pěti vládních frakcí doplnění programu vetoval.

"Pokusíme se svolat mimořádnou schůzi na toto téma," uvedl předseda SPD. V rámci kritiky vládních stran obvinil i premiéra Petra Fialu (ODS), že se k případu odmítl vyjádřit a seděl v jednacím sále "jako pecka". Fiala se už v úterý proti Okamurově vystupování ohradil. "Vy nemáte co vyzývat, abych vašimi ústy odpovídal na vaše otázky," reagoval na Okamurovu snahu tlumočit premiérova stanoviska.

Premiéra se dnes zastal ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Podle něj je nehorázné, aby se Okamura otíral o odvahu premiéra. "Vy ho tady nebudete školit, vy ho tady nebudete vyvolávat," vzkázal předsedovi SPD. Podle něj je možné premiérovi pokládat otázky během pravidelných čtvrtečních interpelací. Tento čtvrtek se jich ale Fiala nezúčastní kvůli jednání Evropské rady. "Pokud to někdo nepochopí, problém je na jeho straně, ne na straně premiéra," dodal.

Polčák měl podle serveru Seznam Zprávy dostat od čtyř obcí Zlínského kraje celkem 7,75 milionu korun za právní pomoc při získání odškodného za výbuch muničních skladů ve Vrběticích. Europoslanec po vlně kritiky uvedl, že své části odměny se vzdává. Se starosty se dohodl, že uhrazena bude jen práce jeho kolegů. Poskytnutí svých právních služeb nechá přezkoumat Českou advokátní komorou (ČAK).

Mluvčí ČAK Iva Chaloupková potvrdila, že se věcí zabývá už od pondělí. "K prověření postupu advokáta je, stejně jako v jiných případech, v rámci Česká advokátní komory příslušný její nezávislý kontrolní orgán – kontrolní rada," uvedla na dotaz ČTK bez dalších podrobností.

V úterý podal k ČAK kvůli věci podnět poslanec ANO Tomáš Helebrant. V dokumentu, který má ČTK k dispozici, mimo jiné uvedl, že je pro něj nepochopitelné, jaké právní služby měl Polčák obcím poskytovat. Zákon, který nárok na odškodnění obcím zakotvil, podle poslance přímo ministerstvu financí ukládal do tří měsíců ode dne nabytí účinnosti převést stanovené částky na účty příslušných obcí.

Polčák také zveřejnil prohlášení starostů obcí Vlachovice, Lipová, Haluzice a Bohuslavice nad Vláří. Odměnu, kterou pro Polčáka sami v uplynulých týdnech navrhli, označili za férovou a odpovídající. Podle STAN Polčák vzdáním se odměny vyvrátil podezření na střet zájmů.

Začalo bourání nájezdu na Barrandovský most. Doprava je stažena do jednoho…

18.05.2022 09:31 Silničáři v Praze dnes začali bourat nájezd na rekonstruovaný Barrandovský most ze Strakonické…

ON-LINE 84. den války: Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie…

18.05.2022 19:27 Ruská vojska pokračují v palbě podél celé linie střetu v oblasti Doněcku na východě Ukrajiny. Na…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu ukrajinských uprchlíků

18.05.2022 16:36 Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Počasí: Česko zřejmě čekají první letošní tropy i bouřky

17.05.2022 06:30 Suché počasí v tomto týdnu skončí. Po pondělním slunečném a horkém dni se pozdě odpoledne začala…

Zemřel oblíbený herec Josef Abrhám, bylo mu 82 let

17.05.2022 10:40 Ve věku 82 let zemřel legendární herec Josef Abrhám, držitel Českého lva či Ceny Thálie za…

Zeman a Gazdík se shodli, že je nutná redukce obsahu vzdělávání a změna…

18.05.2022 18:54 Prezident Miloš Zeman a ministr školství Petr Gazdík (STAN) se dnes shodli na tom, že je nutná…

Vláda chce zpřísnit pravidla pro dočasnou ochranu uprchlíků z Ukrajiny

18.05.2022 16:36 Aktualizováno Novela zákona o pobytu uprchlíků z Ukrajiny v Česku, nazývaného lex Ukrajina, explicitně odmítne…

Spotřební daň z benzinu a nafty se sníží, zákon podepsal prezident

18.05.2022 15:00 Aktualizováno Spotřební daň z nafty a benzinu se od začátku června do konce září sníží o 1,50 koruny na litr.…

Milostivé léto se má zopakovat, schválila to vláda

18.05.2022 13:01 Aktualizováno Vláda na dnešním zasedání schválila návrh zákona, který umožní části dlužníků splatit exekuce bez…

Senát schválil konec povinného přimíchávání biosložky do paliv a odklad…

18.05.2022 12:04 Aktualizováno Povinné přimíchávání biosložky do motorové nafty a benzinu od letošního července skončí. Omezí se i…

Hrad chce o rozpočtu na příští rok ještě jednat s MF

18.05.2022 11:03 Sněmovní rozpočtový výbor dnes nerozhodl o návrhu rozpočtu Kanceláře prezidenta republiky (KPR) na…

Česko bude při předsednictví v EU prosazovat dostupná a udržitelná…

18.05.2022 10:39 Česko bude při předsednictví v Radě Evropské unie, kterého se ujme na začátku července, prosazovat…

Vláda odsouhlasila prodloužení nouzového stavu, posvětit ho musí Sněmovna

17.05.2022 19:29 Aktualizováno Vláda schválila žádost o prodloužení nouzového stavu, vyhlášeného kvůli migrační vlně z Ukrajiny,…

Rakušanovi přislíbil primátor Hřib, že nebude dělat unáhlené kroky

17.05.2022 19:07 Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) přislíbil, že do konce jednání o přerozdělování uprchlíků…

Senát možná upraví zrušení povinnosti přimíchávat biosložku do benzinu

17.05.2022 17:37 Novelu, která má zrušit povinnost přimíchávat biosložku do pohonných hmot, možná Senát vrátí…

Související:

Právě se děje

reklama