Stát, to jsem já. Prezident Zeman to schytal od rivala Schwarzenberga

Před šesti lety se utkali o post prezidenta, uspěl Miloš Zeman. Úřadující hlava státu je nyní terčem kritiky někdejšího soupeře Karla Schwarzenberga (TOP 09). Kníže vyčítá prezidentovi slova o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO).

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
doporučujeme

Miloš Zeman tento týden ve vysílání televize Barrandov připustil, že by mohl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Slova hlavy státu zaznamenal i jeho největší rival z prezidentské volby v roce 2013, poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg. Kníže si v rozhovoru pro deník Právo nebral servítky.

„Tím, že to řekl dávno před tím, než nejvyšší státní zástupce (Pavel Zeman – pozn. red.) mohl zvážit všechny argumenty, nám zvěstuje, že ho ty argumenty nezajímají a že vytáhne z bryndy svého poddaného premiéra a všichni si mohou políbit šos,“ řekl deníku někdejší ministr zahraničí.

Podle Schwarzenberga prezident nejvyššímu státnímu zástupci vzkázal, že nemá smysl se snažit, protože on už se rozhodl, že premiéra z jeho problémů dostane. „A je to také vzkaz veřejnosti: Já zde vládnu, ostatní jsou mi poddáni. Jak to říkal Ludvík XIV.: Stát, to jsem já,“ konstatuje opoziční poslanec.

Sám kníže nelituje toho, že teď nesedí na Pražském hradě. Funkce prezidenta by jej podle jeho slov dost omezovala. Z jednoho důvodu ale přece jen prohry se Zemanem lituje. „Líto je mi to proto, že jsem nešťastný ze současné politiky Hradu, ale osobně se mi jistě daří lépe, než kdybych byl prezidentem,“ svěřil se Právu.

Schwarzenberg a Zeman se utkali o post prezidenta v první přímé volbě v roce 2013. Úřadující hlava státu ve druhém kole zvítězila se ziskem necelých 55 procent hlasů. O pět let později už Schwarzenberg na prezidenta nekandidoval.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Zeman by považoval zrušení udílení vyznamenání kvůli covidu za zbabělost

27.09.2020 18:56 Prezident Miloš Zeman by považoval za zbabělost, kdyby se letos na Pražském hradě nekonaly oslavy…

Babiš chce, aby mobilní operátoři zlevnili chytré telefony

27.09.2020 17:47 Premiér Andrej Babiš (ANO) apeloval na mobilní operátory, aby zlevnili chytré mobilní telefony pro…

ČSSD nepodpoří zrušení superhrubé mzdy jen na dva roky

27.09.2020 17:30 Aktualizováno ČSSD nepodpoří zákon, který by zrušil superhrubou mzdu a za dva roky ji znovu zavedl. V Otázkách…

Voličské průzkumy, které vede ANO, lze zveřejňovat do pondělí

27.09.2020 14:55 K vítězství v krajských volbách má podle posledních průzkumů voličské obliby, které mohou být…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama