Stát, to jsem já. Prezident Zeman to schytal od rivala Schwarzenberga

Před šesti lety se utkali o post prezidenta, uspěl Miloš Zeman. Úřadující hlava státu je nyní terčem kritiky někdejšího soupeře Karla Schwarzenberga (TOP 09). Kníže vyčítá prezidentovi slova o zastavení trestního stíhání premiéra Andreje Babiše (ANO).

Přidejte svůj názor 160 komentářů

Miloš Zeman a Karel Schwarzenberg
doporučujeme

Miloš Zeman tento týden ve vysílání televize Barrandov připustil, že by mohl zastavit trestní stíhání premiéra Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo. Slova hlavy státu zaznamenal i jeho největší rival z prezidentské volby v roce 2013, poslanec TOP 09 Karel Schwarzenberg. Kníže si v rozhovoru pro deník Právo nebral servítky.

„Tím, že to řekl dávno před tím, než nejvyšší státní zástupce (Pavel Zeman – pozn. red.) mohl zvážit všechny argumenty, nám zvěstuje, že ho ty argumenty nezajímají a že vytáhne z bryndy svého poddaného premiéra a všichni si mohou políbit šos,“ řekl deníku někdejší ministr zahraničí.

Podle Schwarzenberga prezident nejvyššímu státnímu zástupci vzkázal, že nemá smysl se snažit, protože on už se rozhodl, že premiéra z jeho problémů dostane. „A je to také vzkaz veřejnosti: Já zde vládnu, ostatní jsou mi poddáni. Jak to říkal Ludvík XIV.: Stát, to jsem já,“ konstatuje opoziční poslanec.

Sám kníže nelituje toho, že teď nesedí na Pražském hradě. Funkce prezidenta by jej podle jeho slov dost omezovala. Z jednoho důvodu ale přece jen prohry se Zemanem lituje. „Líto je mi to proto, že jsem nešťastný ze současné politiky Hradu, ale osobně se mi jistě daří lépe, než kdybych byl prezidentem,“ svěřil se Právu.

Schwarzenberg a Zeman se utkali o post prezidenta v první přímé volbě v roce 2013. Úřadující hlava státu ve druhém kole zvítězila se ziskem necelých 55 procent hlasů. O pět let později už Schwarzenberg na prezidenta nekandidoval.

Loading...
Vstupte do diskuze (160)
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Miloš Zeman v nemocnici. Zabral půl patra a kuřárnu, mohou k němu jen…

19.10.2019 21:53 Aktualizováno Prezident Miloš Zeman stráví víkend pod dohledem lékařů v Ústřední vojenské nemocnici v pražských…

"Nechceme tvrdý brexit na Halloween." České politiky znepokojuje porážka…

19.10.2019 21:50 Aktualizováno Premiér Andrej Babiš (ANO) lituje dnešního rozhodnutí britského parlamentu, který odsunul schválení…

Zemanovo zdraví vyvolává otazníky. Co se stane, pokud nedokončí mandát?

19.10.2019 20:36 Aktualizováno Rekondiční pobyt ve střešovické nemocnici opět vyvolal debatu o možném předčasném konci prezidenta…

Privatizaci OKD zpackala ČSSD? Zaorálek se ohradil, na vině je prý Klaus

19.10.2019 17:13 Aktualizováno Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD), který se dlouhodobě angažuje v kauze privatizace těžební…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama