Válek by post ministra zdravotnictví přijal, už se spojil s končícím ministrem

Pokud by se na tom předsedové stran vznikající vládní koalice shodli, poslanec Vlastimil Válek (TOP 09) by nabídku na post ministra zdravotnictví přijal. Válek už dnes mluvil s končícím ministrem zdravotnictví Adamem Vojtěchem (za ANO) a plánuje také telekonferenci se zástupci ministerstva zdravotnictví, na které společně proberou aktuální vývoj epidemie covidu-19. Informace pak chce předat takzvanému AntiCovid týmu koalice Spolu. Válek to dnes řekl ČTK.

Vlastimil Válek

Hlavní slovo v tom, jaké bude složení vlády, mají podle Válka předsedové stran možné budoucí vládní koalice. Vládu chce utvořit koalice Spolu tvořená ODS, KDU-ČSL a TOP 09 s koalicí Pirátů a Starostů a nezávislých (STAN). "Pokud se shodnou předsedové a pokud to bude komfortní s postojem (budoucího) premiéra (Petra Fialy), tak budu ministr zdravotnictví a hotovo. Protože jsem šel do politiky s tím, že ji chci dělat a chci ji dělat co nejlépe. (...) Pokud vás vyzvou, musíte se k tomu nějak postavit," řekl Válek.

Předseda dosluhující vlády Andrej Babiš (ANO) dnes řekl, že chce zástupce opozice zapojit do jednání o epidemii covidu. Opatření připravovaná odborníky by podle něj neměla skončit s jeho vládou. Válek uvedl, že už se se současným ministrem zdravotnictví Vojtěchem spojil a domluvil se na tom, že dnes odpoledne udělají telekonferenci s kolegy s ministerstva zdravotnictví. V pondělí chce Válek informace z dnešního jednání probrat s AntiCovid týmem. Válek předpokládá, že se příští týden zástupci koalice potkají s lidmi z ministerstva osobně.

Ohledně dalších opatření by chtěl, aby se na doporučeních a variantách řešení shodli odborníci z různých názorových proudů. Na rozhodnutí zkrátit platnost PCR testů ze sedmi dní na tři a antigenních ze tří na jeden, na kterém se dnes shodla vládní rada pro zdravotní rizika, zatím nemá Válek názor. "Neříkám na to nic, protože nevím, co je důvodem a co je cílem," poznamenal. Podle něj například není jasné, zda se zkrátí platnost PCR testů, které se dělají pacientům při přijímání do nemocnice, a bude tak pacienty nutné testovat každé tři dny.

Byl by pro to, aby se preventivní testy nehradily z veřejného zdravotního pojištění. Pokud je stát bude požadovat, měl by je lidem platit ze státního rozpočtu. "Protože si nemyslím, že je úplně šťastné, aby pacienti s onkologickým onemocněním soutěžili o prostředky zdravotních pojišťoven s těmi, kteří mají preventivní antigenní test, protože chtějí jít do kina," uvedl.

Válek je nyní členem programové skupiny pro zdravotnictví a sociální problematiku, kterou vytvořily koalice Spolu a Pirátů se STAN. Válek, který je přednostou kliniky radiologie a nukleární medicíny Fakultní nemocnice v Brně, nevidí ve vyjednávání o programových prioritách sporné body. "Já jsem nenašel, a ani se toho nebojím, nějaké plochy, kde bychom se hádali, kde by byly problémy, kde bychom se nějak zásadně sekli," dodal.

Koaliční smlouvu chtějí obě koalice podepsat nejpozději 8. listopadu, kdy se bude konat ustavující schůze Sněmovny.

Vládu Spolu s Piráty a Starosty vnímá jako ideální skoro polovina lidí

17.10.2021 10:38 Téměř polovina občanů považuje v současné povolební situaci za ideální, aby vládu složily strany…

Vláda asi odmítne Vondráčkův návrh povýšit den atentátu na Heydricha

17.10.2021 09:18 Vláda asi odmítne návrh trojice poslanců ANO, aby byl 27. květen povýšen mezi významné dny. Měl by…

Vláda by v pondělí měla projednat tři žádosti o investiční pobídky

17.10.2021 08:44 Vláda by se na pondělním jednání měla zabývat třemi žádostmi o poskytnutí investiční pobídky.…

Koalice se shodují na minimálním důchodu či na elektronizaci zdravotnictví

16.10.2021 22:20 Aktualizováno Koalice Spolu a Pirátů a Starostů a nezávislých (PirSTAN), které vyjednávají o vládě, se v řadě…

ÚVN zodpovědně a s naléhavostí posuzuje žádost Senátu o informace k…

16.10.2021 20:26 Aktualizováno Ústřední vojenská nemocnice (ÚVN) řeší se vší zodpovědností a naléhavostí senátní žádost, která se…

Babiš nevidí důvod deaktivovat krizový štáb, fungovat by měl dál

16.10.2021 09:55 Ústřední krizový štáb (ÚKŠ), který vláda obnovila kvůli koronavirové pandemii loni v září, by měl…

První dáma žádá pro prezidenta klid, ale Mynář jedná opačně. Hrad se k…

15.10.2021 21:57 Aktualizováno Hejtman Jihočeského kraje za ODS Martin Kuba, který deset let sloužil jako lékař na…

Babiš by odmítl nabídku sestavovat vládu. Předá ji oběma koalicím a jde do…

15.10.2021 20:51 Aktualizováno Dosavadní premiér a šéf ANO Andrej Babiš nepřijme pověření od prezidenta Miloše Zemana, aby jako…

Předsedou klubu STAN zvolili jeho členové opět Jana Farského

15.10.2021 19:05 Poslanecký klub hnutí Starostů a nezávislých povede stejně jako v předchozím volebním období…

Vystrčil hovořil o článku 66. Hrad nás o ničem neinformuje, obrátili jsme…

15.10.2021 18:26 Aktualizováno Do 8. listopadu není nutný žádný krok prezidenta Miloše Zemana k tomu, aby vše fungovalo standardně…

Související:

Právě se děje

reklama